Мамлакатимизда ҳайдовчилик маданияти ва автотранспорт воситалари ҳайдовчиларининг билимини бойитиш юзасидан комплекс чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Замонавий ахборот-коммуникация технологияларидан фойдаланган ҳолда автотранспорт воситалари ҳайдовчиларини тайёрлаш ва қайта тайёрлаш тизимида қўлланилаётган инновацион услублар ўқитиш жараёнини сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарди. Бу эса малака имтиҳонларини топшириш самарадорлигини юксалтириш ҳамда ҳайдовчиларнинг йўл ҳаракати хавфсизлиги масаласида ҳуқуқий билимини ошириш имконини бермоқда.
Шу билан бирга, ҳайдовчилар малакасини мунтазам оширишни назарда тутадиган қонун талаблари етарли даражада бажарилмаяпти. Аксарият ҳолларда юридик шахсларга тегишли транспорт воситаларини бошқараётган ҳайдовчилар йўл-транспорт ҳодисаси иштирокчиларига айланиб қолмоқда.
Йўл ҳаракати хавфсизлиги, фуқаролар ҳаёти ва саломатлигини таъминлаш, йўл-транспорт ҳодисаларининг олдини олиш чораларини кучайтириш, ўқув жараёнига инновацион услубларни жорий этиш йўли билан юридик шахсларга тегишли автотранспорт воситаларини бошқараётган ҳайдовчилар малакасини ошириш тартибини такомиллаштириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 4 сентябрдаги “Инновацион ўқитиш услубларини жорий этиш йўли билан ҳайдовчиларни тайёрлаш ва қайта тайёрлаш, шунингдек, уларнинг малакасини ошириш тизимини янада такомиллаштириш тўғрисида”ги қарори ижроси доирасида “Автотест Репорт” масъулияти чекланган жамиятига юридик шахсларга тегишли транспорт воситалари ҳайдовчилари билими ва иш тажрибасини ошириб бориш вазифаси юклатилди.
Нукусда “Автотест Репорт” масъулияти чекланган жамиятининг очилишига бағишланган маросимда манфаатдор вазирликлар ва ташкилотлар вакиллари иштирок этди. Иштирокчилар янги ўқув марказида яратилган шароитлар ва ўқув жараёни билан танишди.
– Марказимизда автотранспорт ҳайдовчиларини тайёрлаш ва қайта тайёрлаш бўйича қайта ўқитишнинг янги методлари қўлланилган ҳолда, замонавий ахборот технологияларидан кенг фойдаланилади, – дейди “Автотест Репорт” масъулияти чекланган жамияти Қорақалпоғистон Республикаси филиали раҳбари З.Бобоназаров. – Ўқув жараёнида ҳайдовчиларнинг ўзлаштириш даражасини оширишга қаратилган ўқув мониторингини юритиш ва уни режалаштириш имконини берувчи автоматлаштирилган комплексли ахборот тизими жорий қилиниб, ҳайдовчиларнинг малакасини ошириш бўйича Автотест 3.0 ўқув-услубий комплекси амалиётда қўлланилади. Жорий йил 1 январидан бошлаб, ўқув марказида ҳудуддаги барча юридик шахсларнинг транспорт ҳайдовчилари икки йилда бир маротаба малакасини ошириб боради ва уларга “Автотест Репорт” МЧЖ ўқув комплексининг сертификати топширилади.

В нашей стране реализуются комплексные меры по повышению культуры дорожного движения и знаний водителей автотранспортных средств.
Инновационные методы обучения с использованием современных информационно-коммуникационных средств в системе подготовки и переподготовки водителей автотранспортных средств вывели учебный процесс на качественно новый уровень. А это позволяет повысить правовые знания водителей о безопасности дорожного движения.
Вместе с тем недостаточно выполняются требования закона, предусматривающие регулярное повышение квалификации водителей автотранспортных средств, принадлежащих юридическим лицам.
В целях обеспечения безопасности дорожного движения, жизни и здоровья граждан, усиления мер по предупреждению дорожно-транспортных происшествий, а также совершенствования порядка повышения квалификации водителей автотранспортных средств, принадлежащих юридическим лицам, в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан «О дальнейшем совершенствовании системы подготовки и переподготовки, а также повышения квалификации водителей путем внедрения инновационных методов обучения» от 4 сентября 2017 года на общество с ограниченной ответственностью “Автотест Репорт” возложена задача по повышению знаний и опыта водителей автотранспортных средств, принадлежащих юридическим лицам.
В состоявшемся в Нукусе мероприятии, посвященном открытию ООО “Автотест Репорт”, приняли участие представители заинтересованных министерств и организаций. Участники ознакомились с созданными в новом учебном центре условиями.
– В нашем центре с использованием новых методов подготовки и переподготовки водителей автотранспортных средств широко применяются современные информационные технологии, – говорит руководитель Каракалпакстанского филиала общества с ограниченной ответственностью “Автотест Репорт” З.Бобоназаров. – Внедрена автоматизированная комплексная информационная система, позволяющая вести учебный мониторинг и его планирование в процессе обучения, учебно-методический комплекс «Автотест 3.0» будет применяться на практике. Начиная с 1 января текущего года водители транспортных средств юридических лиц раз в два года будут повышать у нас квалификацию и получать сертификаты установленного образца.