Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2017 йил 27 ноябрь куни Қирғизистон Республикаси собиқ раҳбари Алмазбек Атамбоев билан телефон орқали мулоқот қилди.
Ўзбекистон Президенти ўзининг Қирғизистон Республикасининг юксак давлат мукофоти – “Данакер” ордени билан тақдирлангани учун самимий миннатдорлик билдирди. Бу мамлакатларимиз ва қардош халқларимиз ўртасида дўстлик ва яхши қўшничилик муносабатлари, самарали ҳамкорликни ривожлантиришда эришилган улкан муваффақиятлар эътирофи экани таъкидланди.
Суҳбатда якунига етаётган йил икки томонлама муносабатларда тўпланиб қолган кўплаб, жумладан, анча мураккаб масалаларни ҳал қилишда катта натижаларга эришиш имконини берган ҳамкорликни янги даражага олиб чиқишда муҳим аҳамиятга эга бўлгани таъкидланди.
Қирғизистон ва Ўзбекистонга яқинда амалга оширилган ўзаро давлат ташрифлари икки томонлама муносабатлар ривожига янги суръат бахш этгани, мамлакатларимиз ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажмининг сезиларли ўсишига, турли даражадаги ташрифлар алмашинувини фаоллаштиришга хизмат қилгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Ўзбекистон – Қирғизистон давлат чегаралари тўғрисидаги шартнома имзоланганининг тарихий аҳамияти алоҳида қайд этилди.

27 ноября 2017 года состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с бывшим руководителем Кыргызской Республики Алмазбеком Атамбаевым.
Президент Узбекистана выразил глубокую признательность за награждение его высокой государственной наградой Кыргызской Республики – орденом «Данакер». Было отмечено, что это является признанием достигнутых огромных успехов в развитии отношений дружбы и добрососедства, плодотворного сотрудничества между двумя братскими странами и народами.
В беседе было подчеркнуто, что уходящий год стал исключительно важным в обеспечении нового уровня взаимодействия, позволившего достичь больших результатов в решении многих накопившихся, в том числе весьма сложных, вопросов.
С глубоким удовлетворением отмечено, что состоявшиеся недавно государственные визиты в Кыргызстан и Узбекистан придали мощный импульс активизации двусторонних отношений, способствовали заметному росту товарооборота между нашими странами, активизации обменов визитами на различных уровнях.
Отдельно была подчеркнута историческая значимость подписания Договора об узбекско-кыргызской Государственной границе.
В завершение беседы была особо отмечена важность сохранения преемственности во внешней политике обеих стран.