Loyihalarni takomillashtirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi
Bugun, 10-mart kuni, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimiz hayotining qator sohalarida amalga oshiriladigan loyihalar taqdimoti bilan tanishdi.
Zamonaviy axborot texnologiyalari taraqqiyotning muhim shartlaridan biri. Raqamli texnologiyalar davlat va jamiyat boshqaruvi, ijtimoiy sohada odamlarga katta qulayliklar yaratadi, mahsulot va xizmatlar sifatini oshiradi, ortiqcha xarajatlarni kamaytiradi, korrupsiyaga chek qoʻyadi.
Davlatimiz rahbarining shu yil yanvar oyida Oliy Majlisga yoʻllagan Murojaatnomasida iqtisodiy-ijtimoiy hayotning barcha jabhalariga raqamli texnologiyalarni keng joriy etish eng ustuvor vazifa sifatida belgilangan edi.
Ilm, maʼrifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili uchun qabul qilingan Davlat dasturida joriy yilda “Raqamli Oʻzbekiston – 2030” strategiyasini ishlab chiqish vazifasi qoʻyildi.
Jahondagi tendensiyalarga eʼtibor qaratsak, dunyo yalpi mahsulotining 15,5 foizgacha ulushini raqamli iqtisodiyot tashkil etmoqda. Soʻnggi 15 yil ichida raqamli iqtisodiyot global yalpi mahsulotga nisbatan 2,5 barobar tez oshgan.
Mamlakatimizda yalpi ichki mahsulot hajmini ikki barobarga oshirish maqsad qilingan. Bunga erishishda raqamli iqtisodiyot mexanizmlaridan keng foydalanish muhim oʻrin tutadi.
Keyingi yillarda dunyoda “raqamli shahar” konsepsiyasi ommalashmoqda. Shu tajribadan kelib chiqib, “raqamli Toshkent” tizimini joriy etish, uni ikki yil davomida sinovdan oʻtkazib, boshqa hududlarga esa tayyor dasturiy taʼminotlarni yetkazib berish rejalashtirilmoqda.
Bugungi taqdimotda raqamli texnologiyalarni joriy qilish boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlar haqida maʼlumot berildi.
“Tibbiyot muassasalari pasporti”, “UzTrans”, turistlar hisobini yuritish boʻyicha “Е-Mehmon” va boshqa axborot tizimlari yurtimiz aholisi hamda mehmonlariga katta qulaylik yaratdi.
Prezidentimiz joriy yilda bolalar bogʻchasi, masofaviy taʼlim, shahar jamoat transportlari uchun yagona elektron chipta, qurilishni nazorat qilish, elektron tibbiyot kartasi kabi yangi dasturiy taʼminotlar ishlab chiqish va tatbiq etish boʻyicha topshiriqlar berdi.
Masalan, elektron tibbiyot kartasi joriy etilsa, shifokorlarning qogʻoz toʻldirishga ketadigan vaqti ancha qisqarib, aholi bilan ishlashi uchun koʻproq imkoniyat boʻladi.
Shu maqsadda Toshkent shahridagi 15 ta ixtisoslashtirilgan ilmiy-amaliy tibbiyot markazi, 11 ta koʻp tarmoqli tibbiyot markazi hamda 62 ta poliklinika “Yagona elektron tibbiy karta” va “Elektron poliklinika” axborot tizimiga ulanib, xususiy klinikalar bilan integratsiya qilinadi. Bunday tizim boshqa soha va tarmoqlarda ham tatbiq etiladi.
Dasturiy mahsulotlar uzluksiz va samarali ishlashi uchun infratuzilma zarurligi qayd etilar ekan, barcha davlat muassasalarini yuqori tezlikda maʼlumot uzatish tarmogʻiga ulash, zamonaviy kompyuter texnologiyalari bilan taʼminlash vazifasi qoʻyildi.
Aholi, ayniqsa yoshlar orasida raqamli koʻnikmalarni takomillashtirish, “Bir million dasturchi” loyihasini amalga oshirish belgilangan.
Bugungi kunda Toshkent shahrida 600 dan ortiq sogʻliqni saqlash, maktabgacha taʼlim muassasalari va maktablar yuqori tezlikdagi internetga ulangan. Ammo ushbu yoʻnalishda qilinayotgan ishlar hali ham yetarli emasligi koʻrsatib oʻtildi.
Telekommunikatsiya infratuzilmasi “raqamli shahar” konsepsiyasining asosi ekanligini hisobga olib, ikki yil mobaynida 1,5 mingdan ziyod ijtimoiy obyektni yuqori tezlikdagi internet bilan taʼminlash boʻyicha topshiriq berildi.
Davlatimiz rahbari Toshkent shahar hokimligi tarkibida taʼlim, tibbiyot, uy-joy kommunal, transport, qurilish, kadastr va boshqa yoʻnalishlar boʻyicha alohida loyiha ofislari tashkil etish zarurligiga eʼtibor qaratdi. Bunday tuzilmalarda dasturchilar har bir soha mutaxassislari bilan birgalikda oʻsha sohaga mos dasturiy taʼminot yaratadi, ularni sinovdan oʻtkazib, hayotga tatbiq etadi. Zarur hollarda boshqa sohaga tegishli dastur bilan bogʻliqligini taʼminlaydi.
“Raqamli Toshkent” loyihasini moliyalashtirish masalalari ham koʻrib chiqildi. Bu jarayonda davlat-xususiy sheriklik asosida biznes doiralarning faol ishtiroki uchun sharoit yaratish kerakligi taʼkidlandi.
“Elektron hukumat” tizimi orqali koʻrsatilayotgan davlat xizmatlari sifatini oshirish, ularni elektron shaklga oʻtkazish ishlarini jadallashtirish hamda davlat organlari va tashkilotlari faoliyatining ochiqligi va shaffofligini taʼminlash masalalariga ham toʻxtalib oʻtildi.
Davlatimiz rahbari ijtimoiy obyektlar qurilishiga doir taqdimotlar bilan ham tanishdi.
Prezidentimizning 2019-yil 20-sentyabrdagi “Oʻzbekiston Respublikasi “Oʻzarxiv” agentligi faoliyatini takomillashtirish toʻgʻrisida”gi qarori ijrosini taʼminlash maqsadida Milliy arxiv binosi qurilishi uchun ishlab chiqilgan yangi loyiha shulardan biri.
Milliy arxiv fondi oʻzining koʻlami, hajmi, noyobligi jihatidan mintaqamizda yetakchilardan. Hozir bu yerda 1 million 800 ming saqlov birligidan ortiq turli davrga oid hujjatlar saqlanadi.
Qurilishi koʻzda tutilgan yangi arxiv binosi zamonaviy arxitektura yechimlari va talablarni toʻliq oʻzida mujassam qiladi. Inshoot 1-toifadagi alohida muhim obyektlarning talab va mezonlari asosida barpo etiladi. Eng avvalo, arxiv saqlovxonalari sigʻimini 3 million hujjatga mos holda oshirish, repozitoriy uchun joy tashkil etish, oʻquv zalini kengaytirish, tadqiqotchilarga xizmat koʻrsatish sifatini yuqori darajada taʼminlash uchun zamonaviy axborot texnologiyalaridan keng foydalanishga sharoitlar yaratiladi.
Qolaversa, ushbu loyihalarda turizmni rivojlantirish maqsadida xorijiy fuqarolarni jalb qilgan holda arxiv koʻrgazmalarini tashkil etish imkoniyatlari ham koʻzda tutilgan.
Taqdim etilgan loyihada ulkan oʻquv zali majmuasi, anjumanlar va koʻrgazmalar uchun zallar, ilmiy maʼlumotlar kutubxonasi hamda muzey, kinozal, bufet va muzokaralar uchun xonalar inobatga olingan.
Davlatimiz rahbari Toshkent shahrida bunyod etiladigan muhtasham kutubxona, eski shahar hududini tarixiy koʻrinishdagi turistik savdo zonasiga aytantirish loyihalari bilan ham tanishdi. Prezidentimiz mazkur loyihalarni yana-da takomillashtirish, aholimiz uchun keng qulayliklar yaratish yuzasidan oʻz tavsiyalarini berdi.
Shuningdek, fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organi komplekslarining namunaviy loyihalari taqdimot qilindi. Maʼlumki, davlatimiz rahbarining 2020-yil 18-fevraldagi “Oʻzbekiston Respublikasi Mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash vazirligi faoliyatini tashkil etish toʻgʻrisida”gi qarorida Mahalla markazi majmualarini qurish koʻrsatib oʻtilgan. Shundan kelib chiqib, loyihalarda innovatsion texnologiyalardan, arzon, energiya tejamkor materiallardan foydalanish nazarda tutilgan. Ularni davlat-xususiy sheriklikning shartlari asosida puxta, sifatli va namunaviy loyihalar asosida qurish belgilangan.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev hududlarda barpo etiladigan ushbu komplekslarning namunaviy loyihalari bilan yaqindan tanishib oʻz koʻrsatmalarini berdi.
Shuningdek, ichki ishlar organlarining tashkiliy tizimini isloh qilishga, shu jumladan mamlakat miqyosida va tumanlar kesimida kuch va vositalarni boshqarishning yangi mexanizmlariga bagʻishlangan taqdimot oʻtkazildi.
Ichki ishlar organlari boshqaruv tizimidagi qator rahbarlik lavozimlarini optimallashtirish boʻyicha takliflar bildirildi. Bu huquqbuzarliklar profilaktikasi va jinoyatchilikka qarshi kurashish borasida kundalik faoliyatni samarali tashkil etish uchun qulay sharoitlar yaratadi.
Toshkent shahar ichki ishlar organlari ishining natijalari muhokama qilinib, joriy yilda poytaxtda jamoat xavfsizligini taʼminlash samaradorligini yana-da oshirishning asosiy konseptual yoʻnalishlari toʻgʻrisida axborot berildi.
Ushbu yangi tartib ichki ishlar organlari xizmat va boʻlinmalarining oʻzaro hamkorligi samaradorligini oshirish, mavjud byurokratiya holatlarini qisqartirish, joylarda shaxsiy tarkibni boshqarish boʻyicha sifat jihatidan yangi tizimni bosqichma-bosqich yaratish maqsadida joriy etilmoqda.

Даны указания по совершенствованию проектов
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 марта ознакомился с презентацией проектов, которые будут реализованы в ряде сфер жизни нашей страны.
Сегодня современные информационные технологии являются одним из важнейших условий устойчивого развития. Они облегчают государственное и общественное управление, упрощают жизнь людей, повышают качество продукции и услуг, снижают издержки, способствуют искоренению коррупции.
В своем Послании Олий Мажлису в январе текущего года глава нашего государства в качестве приоритетной задачи определил широкое внедрение цифровых технологий во всех сферах социально-экономической жизни страны.
Так, Государственная программа, принятая в рамках Года развития науки, просвещения и цифровой экономики, предусматривает разработку в текущем году стратегии “Цифровой Узбекистан — 2030”.
Сегодня цифровая экономика обеспечивает до 15,5 процента мирового валового внутреннего продукта. За последние 15 лет цифровая экономика растет в 2,5 раза быстрее глобального ВВП.
В нашей стране намечено вдвое увеличить объем валового внутреннего продукта. Важная роль в достижении этой цели отводится механизмам цифровой экономики.
В последние годы в мире все более широкое применение получает концепция “цифровой город”. Планируется, что с учетом накопленного в этой сфере опыта будет внедрена система “цифровой Ташкент”. После двухлетней апробации данной системы сформированное готовое программное обеспечение будет внедрено в остальных регионах страны.
В ходе сегодняшней презентации представлена информация о текущей работе по внедрению цифровых технологий.
Такие информационные системы, как “Паспорт медицинских учреждений”, “UzTrans”, учет туристов “Е-Mehmon” уже создали широкие удобства для жителей и гостей нашей страны.
Президент Шавкат Мирзиёев дал поручения по разработке и внедрению в нынешнем году нового программного обеспечения, в том числе “Детский сад”, “Дистанционное образование”, единый электронный билет для проезда в городском общественном транспорте, “Строительный надзор”, электронная медицинская карта.
Внедрение электронной медицинской карты, в частности, позволит врачам существенно экономить время при оформлении бумаг и тем самым расширит их возможности работы с пациентом.
В связи с этим 15 специализированных медицинских центров, 11 многопрофильных объединений и 62 поликлиники Ташкента будут подключены к информационным системам “Единая электронная медицинская карта” и “Электронная поликлиника” с интеграцией частных клиник. Аналогичные системы будут организованы и в других сферах и отраслях.
Отмечалось, что для бесперебойной и эффективной работы систем необходима надлежащая инфраструктура, поставлены задачи по подключению всех государственных учреждений к сетям высокоскоростной передачи данных, обеспечения их современными компьютерными технологиями.
В целях формирования у населения, особенно молодежи навыков, востребованных в цифровую эпоху, дан старт проекту “Один миллион программистов”.
Сегодня высокоскоростным доступом к интернету обеспечены свыше 600 учреждений здравоохранения, дошкольного образования и школ Ташкента. В ходе презентации указано, что работу в этом направлении нельзя назвать достаточной.
С учетом того, что телекоммуникационная инфраструктура является основой концепции “цифровой город”, поручено в течение двух лет обеспечить высокоскоростное подключение к интернету в более чем 1,5 тысячи социальных объектов.
Глава государства обратил внимание на необходимость создания в структуре хокимията города Ташкента отдельных проектных офисов по сферам образования, медицины, жилищно-коммунального обслуживания, транспорта, строительства, кадастра и другим направлениям. В этих учреждениях программисты совместно со специалистами указанных сфер будут разрабатывать профильное программное обеспечение, тестировать и внедрять их. При необходимости будет обеспечиваться интеграция с соответствующей информационной системой, разработанной для других сфер.
Рассмотрены также вопросы финансирования проекта “цифровой Ташкент”. Подчеркнута важность создания условий для активного участия в этом процессе предпринимателей на основе государственно-частного партнерства.
Затронуты вопросы повышения качества государственных услуг, оказываемых через систему “Электронное правительство”, ускорения цифровизации госуслуг, обеспечения открытости и прозрачности деятельности государственных органов и организаций.
Глава государства ознакомился также с презентацией строительства социальных объектов.
В их числе проект строительства нового здания Национального архива, разработанный во исполнение постановления Президента “О совершенствовании деятельности Агентства “Узархив” Республики Узбекистан” от 20 сентября 2019 года.
Национальный архивный фонд является одним из самых обширных и уникальных в нашем регионе. В настоящее время здесь хранятся 1 миллион 800 тысяч документов, относящихся к различным периодам истории.
Новое здание архива воплотит в себе современные архитектурные решения и передовые требования. Сооружение будет возведено в соответствии с критериями и требованиями, предъявляемыми к особо важным зданиям 1-й категории. Прежде всего намечено увеличить вместимость архивов до 3 миллионов единиц хранения, организовать репозиторий, расширить читальный зал, широко использовать современные информационные технологии для обеспечения высокого уровня сервиса исследователям.
Более того, в целях развития туризма предусмотрено организовать архивные выставки, в том числе для иностранных гостей.
В представленном проекте предусмотрены большой читательный комплекс, залы для конференций и выставок, библиотека научных данных и музей, кинозал, буфет и комнаты для переговоров.
Глава государства ознакомился также с проектами по строительству в городе Ташкенте величественной библиотеки, превращению старогородской части в зону туризма и шопинга в историческом антураже. Президент дал рекомендации по дальнейшему совершенствованию проектов, созданию еще больших удобств для населения.
Представлены типовые проекты комплексов для органов самоуправления граждан. Как известно, строительство таких комплексов предусмотрено постановлением Президента “Об организации деятельности Министерства по поддержке махалли и семьи Республики Узбекистан” от 18 февраля 2020 года. При реализации этого проекта планируется использование инновационных технологий, доступных и энергосберегающих материалов. Определены меры по качественному строительству комплексов на условиях государственно-частного партнерства.
Президент Шавкат Мирзиёев подробно изучил типовые проекты по строительству комплексов органов самоуправления граждан в регионах и дал соответствующие указания.
Состоялась также презентация реформы организационной системы органов внутренних дел, в том числе новые механизмы управления силами и средствами в национальном масштабе и в разрезе регионов.
Озвучены предложения по оптимизации ряда управленческих руководящих должностей в целях создания благоприятных условий для эффективной организации повседневной работы в деле профилактики правонарушений и борьбы с преступностью.
Отдельно обсуждены результаты работы органов внутренних дел города Ташкента, презентованы основные концептуальные направления дальнейшего повышения эффективности обеспечения общественной безопасности в столице на текущий год.
Указанные нововведения внедряются в целях повышения эффективности взаимодействия служб и подразделений органов внутренних дел, сокращения бюрократических составляющих, поэтапного создания качественно новой системы управления личным составом на местах.