Мамлакатимиз қишлоқ хўжалигининг машинасозлик корхоналари фаолиятини бошқаришни янада такомиллаштириш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Соҳада ишлаб чиқаришни модернизация қилиш, техник ва технологик қайта жиҳозлаш, агросаноат комплекси учун замонавий, унумдорлиги юқори, ички ва ташқи бозорда рақобатбардош техника ва ускуналар ишлаб чиқаришни ташкил этишга қаратилган чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Президентимизга қишлоқ хўжалиги машинасозлик соҳасида ресурс тежамкор, замонавий, унумдорлиги юқори қишлоқ хўжалиги техникаси ва механизация воситаларини ишлаб чиқариш юзасидан қилинадиган ишлар юзасидан маълумот берилди.
Жумладан, “Чирчиқ қишлоқ хўжалиги техникаси заводи” акциядорлик жамиятида 2018-2019 йилга мўлжалланган, қиймати 32,7 миллион долларлик 3 та лойиҳани амалга ошириш режалаштирилган. Ишлаб чиқарилиши режалаштирилаётган маҳсулотларни маҳаллийлаштириш даражасини 50 фоизгача етказиш кўзда тутилган.
Лойиҳадан кўзланган мақсад мамлакатимиз қишлоқ хўжалиги соҳасида фаолият олиб бораётган машина-трактор парклари, фермер ва деҳқон ҳўжаликларини қишлоқ хўжалиги техникаларининг янги турлари – замонавий ғалла ва ем-хашак ўриш комбайнлари, чигит ва ғалла экиш сеялкалари, ерга ишлов бериш, картошка экиш ва йиғиб олиш техникалари билан таъминлашдир.
Давлатимиз раҳбари лойиҳа доирасида ишлаб чиқарилиши кўзда тутилаётган қишлоқ хўжалиги техникалари намуналари билан танишди. Жаҳон бозорида рақобат кучайиб бораётган бугунги кунда, ишлаб чиқараётган ҳар қандай маҳсулот нафақат ички бозорни таъминлаши, балки халқаро кўламда рақобатбардош ва экспортбоп бўлиши зарурлиги таъкидланди.
Шу ерда “Тошкент қишлоқ хўжалиги техникаси заводи”, “Технолог”, “Агрегат”, “ЎзКейсмаш”, “Лемкен”, “ЎзКлаасагро” корхоналарида ишлаб чиқарилаётган қишлоқ хўжалиги техникалари тақдимоти ҳам бўлиб ўтди.

В стране осуществляется широкомасштабная работа по дальнейшему совершенствованию деятельности предприятий сельскохозяйственного машиностроения, направленная на модернизацию, техническое и технологическое перевооружение производства, организацию выпуска современной и конкурентоспособной на внутреннем и внешнем рынках техники и оборудования для агропромышленного комплекса.
Главе нашего государства была предоставлена информация о намеченных мерах, нацеленных на производство ресурсосберегающей, высокопроизводительной сельскохозяйственной техники и современных средств механизации.
Так, в акционерном обществе “Чирчик кишлок хужалиги техникаси заводи” планируется реализация 3 проектов стоимостью 32,7 миллиона долларов, рассчитанных на 2018-2019 годы. Предусматривается доведение уровня локализации выпускаемой продукции до 50 процентов.
Проект направлен на обеспечение машинно-тракторных парков, фермерских и дехканских хозяйств новыми видами сельскохозяйственной техники – современными комбайнами по уборке зерна и сена, хлопковыми и зерновыми сеялками, техникой по обработке почвы, посеву и сбору картофеля.
Глава нашего государства ознакомился с образцами сельскохозяйственной техники, которая будет здесь производиться. Отмечено, что в условиях нынешней возрастающей конкуренции на мировом рынке каждый вид производимой отечественной продукции должен не только обеспечивать внутренний рынок, но и быть экспортоориентированным и конкурентоспособным на внешнем рынке.
Здесь также состоялась презентация сельскохозяйственной техники, производимой на предприятиях “Тошкент кишлок хужалиги техникаси заводи”, “Технолог”, “Агрегат”, “УзКейсмаш”, “Лемкен”, “УзКлаасагро” .