24 июль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмоннинг телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Суҳбат аввалида Тожикистон Президенти давлатимиз раҳбарини таваллуд куни билан табриклаб, Ўзбекистоннинг кўп миллатли халқига тинчлик-осойишталик, фаровонлик ва равнақ тилади.
Жорий йилнинг 10-11 июнь кунлари Тожикистон Республикасига расмий ташриф якунлари бўйича қабул қилинган битим ва келишувларни амалга ошириш масалалари кўриб чиқилди.
Минтақа кун тартиби, шу жумладан Афғонистондаги вазиятнинг ривожланиши юзасидан фикр алмашилди.
Ўтган ҳафтада Тошкентда ўтган Марказий ва Жанубий Осиё боғлиқлиги бўйича халқаро конференциянинг муваффақиятли натижалари юксак баҳоланди.
Келгуси ойнинг бошида Туркманистонда минтақа давлатлари раҳбарларининг навбатдаги Маслаҳат учрашувини ҳамда жорий йилнинг сентябрь ойида Тожикистонда Шанхай ҳамкорлик ташкилоти саммитини ўтказишга тайёргарлик масаласи муҳокама қилинди.

24 июля состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном.
В начале беседы Президент Таджикистана искренне поздравил главу нашего государства с днем рождения, пожелав мира, благополучия и процветания многонациональному народу Узбекистана.
Были рассмотрены вопросы практической реализации принятых соглашений и договоренностей по итогам официального визита на высшем уровне в Республику Таджикистан 10-11 июня этого года.
Состоялся обмен мнениями по региональной повестке, в том числе по развитию ситуации на афганском направлении.
Высоко оценены успешные результаты Международной конференции по взаимосвязанности Центральной и Южной Азии, прошедшей на прошлой неделе в Ташкенте.
Обсуждена подготовка к проведению очередной Консультативной встречи глав государств региона в начале следующего месяца в Туркменистане и саммита Шанхайской организации сотрудничества в сентябре текущего года в Таджикистане.