Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 16 июль куни Тошкент шаҳрида ўтаётган халқаро конференция доирасида Саудия Арабистони Подшоҳлиги ташқи ишлар вазири шаҳзода Файсал бин Фархон Ол Саудни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари икки томонлама алоқалар жадал ривожланаётгани – ўзаро мулоқот фаоллашиб, илк йирик инвестиция лойиҳалари, энг аввало энергетика соҳасидаги лойиҳалар илгари сурилаётганини мамнуният биланқайд этди.
Вазир Файсал бин Фархон Ўзбекистон етакчисига Подшоҳ Салмон бин Абдулазиз Ол Сауднинг самимий саломи ва эзгу тилакларини етказди ҳамда Саудия Арабистонига расмий ташриф билан келиш таклифини яна бир бор тасдиқлади.
Саудия томони Ўзбекистон Президентининг Марказий ва Жанубий Осиё минтақавий боғлиқлигини кучайтириш борасидаги ўз вақтида илгари сурилган муҳим халқаро ташаббусларини, шунингдек, Афғонистондаги вазиятни тинч йўл билан ҳал қилишга кўрсатилаётган ҳар томонлама кўмакни юксак баҳолаши ва қўллаб-қувватлашини таъкидланди.
Учрашувда амалий ҳамкорликни кенгайтириш истиқболлари, бўлажак олий даражадаги мулоқотларнинг кун тартибини бойитиш, Ўзбекистон-Саудия муносабатларини сифат жиҳатидан янги даражага кўтариш мақсадида янги лойиҳа ва тадбирларни тайёрлаш масалалари муҳокама қилинди.

16 июля в рамках международной конференции, проходящей в Ташкенте, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял министра иностранных дел Королевства Саудовская Аравия принца Фейсала бин Фархана Аль Сауда.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил наблюдаемое динамичное развитие двусторонних связей — активизацию диалога и продвижение первых крупных инвестиционных проектов, прежде всего в сфере энергетики.
Министр Фейсал бин Фархан передал лидеру Узбекистана искренние приветствия и добрые пожелания Короля Салмана бин Абдуль-Азиза Аль Сауда, а также возобновил его приглашение посетить Саудовскую Аравию с официальным визитом.
Подчеркнуто, что саудовская сторона высоко оценивает и поддерживает своевременные и важные международные инициативы Президента Узбекистана по усилению региональной взаимосвязанности Центральной и Южной Азии, а также оказываемое всемерное содействие мирному урегулированию ситуации в Афганистане.
В ходе встречи обсуждены перспективы расширения практического сотрудничества, подготовки мероприятий и новых проектов в целях наполнения повестки дня предстоящих контактов на высшем уровне конкретным содержанием, вывода узбекско-саудовских отношений на качественно новый уровень.