Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев пандемия шароитига қарамай, иқтисодиётни тиклаш ва ривожлантириш, одамлар ҳаётини яхшилаш борасидаги ишлар билан танишиш мақсадида 12 ноябрь куни Қашқадарёга келди.
Давлат раҳбари вилоятга сафарини Шаҳрисабз туманидаги “Oqsaroy Vortex” масъулияти чекланган жамиятда синтетик аралашмали ип ва мато ишлаб чиқариш жараёни билан танишишдан бошлади.
Бу ерда “Oqsaroy Group” компанияси таркибига кирувчи “Oqsaroy Textile” ва “Oqsaroy Vortex” корхоналари ташкил этилган бўлиб, уларда умумий қиймати 54 миллион долларлик 3 та лойиҳани босқичма-босқич амалга ошириш белгиланган эди. Бунинг натижасида 1 минг 630 та иш ўрни яратиш, йилига 22 миллион АҚШ долларлик тўқимачилик маҳсулотларини экспорт қилиш кўзда тутилган.
Биринчи босқичда 2014 йили “NBU инвест” компаниясидан “Oqsaroy Textile” корхонасининг 21 миллион АҚШ долларлик 100 фоиз улуши сотиб олиниб, модернизация ишлари натижасида бу ерда йилига 9 минг тонна ип-калава, 4 минг тонна трикотаж мато ишлаб чиқариш йўлга қўйилган эди.
Ушбу корхонада ўтган йили 6 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилинган бўлса, жорий йилнинг ўтган даврида бу кўрсаткич 8 миллион АҚШ долларини ташкил этди.
Иккинчи босқичда шу йил октябрь ойида “Oqsaroy Vortex” корхонаси фаолият бошлаб, сунъий ва табиий толадан калава ип ва трикотаж мато ишлаб чиқариш лойиҳаси ишга туширилди. Лойиҳа қиймати – 15 миллион АҚШ долларига тенг бўлиб, йилига 3 минг тонна калава ип, 5,5 минг тонна сунъий толали ип, 3,5 минг тонна трикотаж мато ишлаб чиқариш қувватига эга. Экспорт ҳажми йилига 7 миллион АҚШ долларини ташкил этади.
Учинчи босқичда ушбу корхоналар ёнида яна битта тўқимачилик фабрикаси барпо этилиб, калава ип ва трикотаж мато ишлаб чиқаришни кенгайтириш режалаштирилган. Қиймати 18 миллион АҚШ доллари бўлган бу лойиҳа натижасида йилига 7 минг тонна калава ип, 2,1 минг тонна трикотаж мато ишлаб чиқаришга эришилади. Келаси йил ишга тушадиган лойиҳа натижасида 700 та янги иш ўрни яратилади.
Президент корхонадаги ишлаб чиқариш жараёнларини, калава ип ва тайёр мато намуналарини кўздан кечирди.
Корхонанинг анъанавий ип-йигирув фабрикаларидан асосий фарқи – бу ерда Япониянинг «Murateс» компаниясида ишлаб чиқарилган Vortex технологик ускуналари ўрнатилган. Мазкур технологиянинг афзаллиги калава ип тўқилаётганда тола марказлашган аэродинамик ҳаво босими орқали ўтказилади. Натижада ипнинг тукдорлиги камаяди, сифати ортади.
Давлатимиз раҳбари соҳанинг иқтисодий жиҳатига эътибор қаратди. Шу нуқтаи назардан, тўқимачилик саноатига оид лойиҳаларни уч йўналишда ташкил этиш кераклигини таъкидлади.
Биринчидан, Қашқадарёнинг пахта етиштириладиган саккизта туманида “Oqsaroy Vortex” намунасидаги тўқимачилик корхоналарини ташкил этиш, уларни барпо этишда арзон конструкцияли материаллардан фойдаланиш бўйича топшириқ  берилди.
– Иккинчидан, барча кластерларни кооперация қилиб, сунъий тола ишлаб чиқариш бўйича битта алоҳида лойиҳа қилиш керак. Учинчидан, ёғочдан табиий тола – вискоза ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш лозим, – деди Президент.
– Бу миллий-иқтисодий тизим бўлади. Мана шу билан биз Қашқадарё вилоятини тўқимачилик лойиҳалари билан тўла қамраб оламиз. Таннархни арзон қилиб, саккизта корхонани ишга туширсак, қўшимча қиймат билан кўплаб иш жойлари яратишга эришамиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Хомашёдан – тайёр маҳсулотгача тамойили асосида вилоятда тўқимачилик саноатини ривожлантириш, бунинг учун таниқли хорижий брендларни жалб этиш, кластерлар фаолиятини таҳлил этиб бориш юзасидан вазифалар белгиланди.
Тошкент шаҳри ва вилояти ҳудудидан ўн гектар ер ажратиб, “Oqsaroy Group” компанияси негизида тўқимачилик технопарки ташкил этиш ва маҳсулотларнинг онлайн савдосини йўлга қўйиш кераклиги таъкидланди.
Ўзбекистондаги барча текстиль ишлаб чиқарувчилар бир жойга жамланадиган мазкур технопаркда уларнинг дўконлари ва омборлари бўлади. Технопарк биринчи навбатда ишлаб чиқарувчиларга экспорт масаласига кўмаклашади.
Шу ернинг ўзида Қашқадарё вилоятида 2020-2022 йилларда амалга ошириладиган инвестиция режалари, пахта толасини қайта ишлаш даражасини ошириш, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш бўйича лойиҳалар тақдимоти ўтказилди.
Президент Шавкат Мирзиёев Қарши шаҳридаги Давлат хизматлари маркази ва IT-технопарк фаолиятини кўздан кечирди.
Айни пайт Давлат хизматлари маркази орқали аҳолига 140 дан зиёд хизматлар кўрсатилмоқда. Бу ерда электрон навбат тизими жорий қилинган, махсус инфокиосклар, электрон аукционда иштирок этиш учун махсус жой, инвесторлар ва тадбиркорлар билан бизнес-учрашувлар ўтказишга мўлжалланган хона мавжуд. Шунингдек, анжуман ва семинарлар учун конференц зал, буфет, кутубхона ва болалар майдончаси ташкил этилган.
Тўловларни амалга ошириш учун банк кассаси, банкоматлар ишлаб турибди. Бу ерда яна нотариус, ФҲДЁ бўлими, суғурта ташкилоти филиаллари фаолият кўрсатади. Халқ қабулхонаси ва Бош вазир қабулхонасида фуқароларнинг шикоятлари кўриб чиқилади.
Бундан ташқари, Тошкентда синов тарзида йўлга қўйилган “Surdo-online” платформаси илк бор Қарши шаҳрида ўрнатилди. Ушбу тизим имконияти чекланган шахсларга давлат хизматларидан чекланмаган тарзда, қулай ва тезкор фойдаланишда ёрдам беради. Ушбу платформа орқали сурдо таржимонлик мутахассислигига эга ёшлар иш билан таъминланмоқда.
Ушбу марказ орқали бугунга қадар 300 мингдан зиёд давлат хизматлари кўрсатилган бўлиб, 2 мингга яқини филиаллар орқали, мингга яқини эса сайёр тарзда амалга оширилди. Бир кунда муассаса ходимлари 700-800 нафар фуқарога хизмат кўрсатади. Тезкор интернет, замонавий техник воситалар ва кутиш зали фуқароларга қулай давлат хизматларини тақдим этишга мўлжалланган.
Президент марказдаги шароит билан танишди. Одамлар талабидан келиб чиқиб, янги хизмат турларини йўлга қўйиш, аҳолига қулайлик яратиш бўйича топшириқлар берди. Хусусан, Қарши шаҳридаги маҳаллаларда давлат хизматларини ташкил этиш кераклиги алоҳида таъкидланди.
– Одамлар бу марказга эмас, аксинча марказ маҳаллаларга кириб бориб давлат хизматларини жойида кўрсатсин. Шунда бу марказларни ташкил этишдан кўзлаган мақсадга эришилади, қайси соҳаларда хизматларга эҳтиёж борлиги аён бўлади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Бугунги кунда IT-технопаркда 15 нафар ёш веб-дизайнер, дастурчи ва робототехник фаолият бошлаган. “Бир миллион дастурчи” лойиҳаси доирасида ёш дастурчиларни тайёрлаш курслари ташкил этилгани натижасида ахборот технологияларига қизиқувчи ёшларга дастурий маҳсулотлар яратишда қулайлик яратилди.
Илк ютуқларга ҳам эришилди. Талабалар ўртасида ўтказилган “mGovAward” энг яхши давлат мобил иловасини ишлаб чиқиш бўйича танловда қашқадарёлик ёшлар жамоаси ғолиб бўлди. Улар яратган чет тилларини масофавий ўқитиш мобил иловасини такомиллаштириш учун 50 минг АҚШ доллари мукофот ажратилди.
Президентимиз технопаркда ёшларга қулай муҳит яратиш, бу ерга келаётган ёшлар сафини кенгайтириш бўйича таклифлар берди. Вилоятдаги олий таълим муассасалари ва IT-технопарклар ўртасида ўзаро ҳамкорликни ривожлантириш бўйича вазифалар белгиланди.
Давлатимиз раҳбари Қарши шаҳрида қашқадарёлик ўқитувчи ва мураббийлар, тиббиёт ходимлари билан суҳбатлашди.
Маълумки, 30 октябрь куни таълим-тарбия тизимини такомиллаштириш, 6 ноябрда эса соғлиқни сақлашнинг бирламчи бўғинини тубдан ўзгартириш масалалари юзасидан видеоселектор йиғилишлари ўтказилган эди. Бу икки соҳа бўйича Президентнинг алоҳида фармон ва қарори ҳам қабул қилинди.
Учрашувда таълим ва тиббиёт соҳаларидаги ислоҳотларнинг аҳамияти, жойларда амалга ошириш чоралари ҳақида сўз борди.
– Бу икки соҳани ривожлантирмасдан туриб рақобатбардош мамлакат бўла олмаймиз. Келажакни соғлом миллат, билимли авлод қуради, – деди Шавкат Мирзиёев.
Қайд этиш жоизки, Қашқадарёда мактаблар аҳволи ҳам, тиббий хизмат сифати ҳам қониқарсиз. Муаммолар жуда кўп. Ота-оналар таълим тизимидан норози. Аксарият аҳолининг турмуш тарзи, овқатланиш рациони тўғри эмас. Шу боис бу соҳаларда бошланган ислоҳотлар  вилоят учун ўта муҳим ва зарур.
Шавкат Мирзиёев бу борадаги янги иш тизимидан мақсади, педагог ва шифокорлардан кутаётганлари ҳақида кўнглидаги гапларни айтди. Мактаб директорлари, ўқитувчилар, тиббиёт ходимларининг фикр-мулоҳазаларини эшитиб, таклифларини қўллаб-қувватлади.
– Таълимдаги ишлар ҳам, тиббиётдаги ҳам игна билан қудуқ қазишдек гап, натижаси тез кўринмайди. Бунинг учун машаққатли меҳнат, катта фидойилик керак. Бошланган ислоҳотларнинг амалга ошиши, халқимизнинг рози бўлиши шунга боғлиқ. Бу йўлда сизларга ишонаман, суянаман, – деди Президент.
Президент Шавкат Мирзиёев Қарши шаҳрида очилган Корхоналарни соғломлаштириш ва хусусийлаштириш клиникасини бориб кўрди.
Иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартириш ва рақобатни ривожлантириш – сифат, унумдорлик ва тараққиётнинг муҳим омили. Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 27 октябрь куни қабул қилинган «Давлат иштирокидаги корхоналарни ислоҳ қилишни жадаллаштириш ҳамда давлат активларини хусусийлаштиришга оид чора-тадбирлар тўғрисида»ги фармони шу мақсадга қаратилган.
Ушбу масала бўйича 28 октябрь куни ўтказилган видеоселектор йиғилишида давлатимиз раҳбари бу борада аҳолига батафсил маълумот берадиган маслаҳат клиникалари ҳамда колл-марказ ташкил этиш зарурлигини таъкидлаган эди. Шунга мувофиқ, Қорақалпоғистон Республикаси, Тошкент шаҳри ва барча вилоятларда Корхоналарни соғломлаштириш ва хусусийлаштириш клиникалари очилди. Шунингдек, куну тун ишлайдиган 1082 рақамли колл-марказ йўлга қўйилди.
Мазкур клиникалар Давлат активларини бошқариш агентлиги ва унинг ҳудудий органлари томонидан бошқарилади. Уларнинг фаолиятида Савдо-саноат палатаси, Бош вазир қабулхонаси, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигининг ҳудудий бошқармалари ва ҳокимлик вакиллари доимий иштирок этади. Бундан ташқари, сўровга асосан бошқа вазирлик ва идоралар, тижорат банклари ходимлари ҳам жалб этилиши мумкин.
Қарши шаҳридаги бундай клиникада иқтисодий-молиявий ва юридик маслаҳатлар бериш, информацион хизматлар кўрсатиш учун барча шароит яратилган. Малакали мутахассислар бириктирилиб, инфокиосклар ўрнатилган. Бу ерда хусусийлаштиришга қўйилган объектлар, уларнинг манзили, ҳолати, соҳадаги тартиб-қоидалар ҳақида батафсил маълумот олиш мумкин.
Клиника биносида Қашқадарёдаги йирик корхоналар ва тадбиркорлар томонидан ишлаб чиқарилаётган маҳсулотларнинг доимий кўргазмаси ҳам ташкил этилган. Мажлислар зали, музокара хоналари, экспортчилар уюшмаси ва ўқув марказлари жойлаштирилган.
– Хусусийлаштириш – қўшимча қиймат ва ишчи жойлар яратадиган муҳим масала. Ҳар бир объектнинг эгасини топиб, ишни йўлга қўйиб юбориш керак. Бу эса тадбиркорга имконият, маҳаллий бюджетга тушум, – деди давлат раҳбари.
Шу ерда Шаҳрисабз, Ғузор, Нишон ва Деҳқонобод туманларини ривожлантиришнинг «ўсиш нуқталари» бўйича тақдимот ўтказилди.
Масалан, 2015 йилда Нишон тумани маҳаллий бюджетида умуман маблағ қолмас эди. Ҳокимларга қўшимча маблағлар тушириш ва ишлатиш имконияти берилгач, ушбу ҳудуд иқтисодиёти ҳам ривожлана бошлади. Жорий йилнинг 9 ойида Нишон тумани бюджетига 6 миллиард сўм қўшимча маблағ тушди. Тўртинчи чоракда яна 4 миллиард бўлиши кутилмоқда.
Давлатимиз раҳбари шу тизимда ишларни давом эттириб, ҳар бир ҳудуднинг «ўсиш нуқталари»ни ишга солиб, қўшимча маблағлар ҳисобидан ижтимоий муаммоларни ҳал қилиш, уйлар, йўллар қуриш, кам таъминланган оилаларга кўмаклашиш зарурлигини таъкидлади.
Президент Шавкат Мирзиёев Қарши шаҳридаги Ёшлар марказида бўлиб, шароитларни кўздан кечирди.
Шу ерда қашқадарёлик ёшлар билан учрашув ўтказилди.
– Мен сизларнинг кўзларингга қараб, очиқ мулоқот қилгани келдим. Ҳамма ёшлар билан кўришишни хоҳлардим, лекин, афсуски, бунинг иложи йўқ. Сиз уларнинг вакиллари ўрнида жойлардаги муаммоларни, ёшлар истакларини айтишингизни истардим. Шунинг учун қўрқмасдан, ўз ота-оналарингга нима дейишни хоҳласаларинг, ҳамма фикрларингни бемалол айтинглар, – деди давлат раҳбари.
Учрашувда ёшлар муаммоларини ҳал қилиш, бандлигини таъминлаш, бўш вақтини мазмунли ташкил этиш бўйича очиқ мулоқот бўлди.
Қашқадарё вилоятида 26 мингдан зиёд ёшлар ишсиз, тадбиркорлик ривожи мамлакатдаги ўртача кўрсаткичдан анча пастда экани қайд этилди.
Йигит-қизларнинг тадбиркорлик ташаббусларини қўллаб-қувватлаш, «Ёшлар – келажагимиз» давлат дастури доирасида йиллик режага қўшимча маблағ ажратиш зарурлиги таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари мубораклик ёшларнинг таклифини қаноатлантириб, туманда IT-парк ташкил этиш, электрон тижорат ва дастурлаш кўникмаларини бепул ўргатиш юзасидан мутасаддиларга топшириқ берди.
Китоб туманидаги 150 ўринли Болалар мусиқа ва санъат мактабида 310 нафар ўқувчи таҳсил олмоқда. Мазкур муассаса ўқувчилари учун етарли шароит яратиш вазифаси қўйилди.
Вилоят ёшларининг спортга қизиқишини инобатга олиб, мактабларда спорт заллари қуриш, мажмуаларда тўгаракларни кўпайтириш зарурлиги айтилди. Инвентарлар ва анжомлар сотиб олиш учун Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги ҳисобидан 10 миллиард сўм ажратишга кўрсатма берилди.
Яқинда Сербияда бўлиб ўтган самбо бўйича жаҳон чемпионатида олтин медални қўлга киритган Ўзбекистон давлат жисмоний тарбия институти талабаси Мушарраф Ибодуллаева давлат гранти асосида ўқишга ўтказиладиган бўлди.
Учрашувда турли соҳаларда ўқиётган ва ишлаётган ёшларнинг фикрлари эшитилди. Таклифлари маъқулланиб, мутасаддиларга тегишли топшириқлар берилди.
– Мендан энг катта мақсад-муддаоинг, бахтинг нима, деб сўрасаларинг, шундай деган бўлардим: ёшларимизнинг дунёқарашини жаҳон даражасига кўтариш, ишли қилиш, ғурур-ифтихорини юксалтириш, оилавий бахтини кўриш, – дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев.

Свою поездку в регион глава государства начал с ознакомления с производством пряжи и тканей из синтетических волокон общества с ограниченной ответственностью “Oqsaroy Vortex” в Шахрисабзском районе.
Здесь действуют предприятия “Oqsaroy Textile” и “Oqsaroy Vortex”, входящие в группу компаний “Oqsaroy Group”. Было запланировано поэтапно реализовать 3 проекта общей стоимостью 54 миллиона долларов, создать 1 610 рабочих мест и организовать экспорт продукции на 22 миллиона долларов в год.
На первом этапе – в 2014 году у компании “NBU инвест” была выкуплена 100-процентная доля предприятия “Oqsaroy Textile” стоимостью 21 миллион долларов, в результате модернизации налажено производство 9 тысяч тонн пряжи и 4 тысяч тонн трикотажной ткани в год.
В прошлом году предприятие экспортировало продукцию на 6 миллионов долларов, за прошедший период нынешнего года этот показатель уже достиг 8 миллионов долларов.
На втором этапе – в октябре этого года было образовано предприятие “Oqsaroy Vortex” и запущено производство пряжи и трикотажной ткани из синтетических волокон. Стоимость проекта составляет 15 миллионов долларов, а производственная мощность – 3 тысячи тонн пряжи, 5,5 тысячи тонн синтетических нитей и 3,5 тысячи тонн трикотажного полотна. Объем экспорта оценивается в 7 миллионов долларов в год.
На третьем этапе рядом с этими предприятиями планируется строительство еще одной текстильной фабрики и расширение производства пряжи и трикотажа. Проект стоимостью 18 миллионов долларов позволит выпускать 7 тысяч тонн пряжи и 2,1 тысячи тонн трикотажной ткани. В рамках проекта, который планируется запустить в следующем году, будет создано 700 новых рабочих мест.
Президент ознакомился с технологическим процессом производства, образцами готовой продукции.
Главное отличие этого предприятия от традиционных прядильных фабрик – оснащение технологией прядения Vortex от японской компании “Muratес”. Преимущество данной технологии заключается в том, что при прядении волокна пропускаются через воздушный вихрь. В результате снижается ворсистость пряжи, повышается ее качество.
Глава государства обратил внимание на экономические аспекты сферы. В частности, отметил необходимость организации проектов текстильной промышленности по трем направлениям.
Во-первых, это организация в восьми хлопководческих районах Кашкадарьи текстильных предприятий по образцу “Oqsaroy Vortex” и использование при их строительстве дешевых конструкционных материалов.
Во-вторых, это кооперация всех кластеров и разработка единого проекта по производству искусственного волокна.
В-третьих, это локализация производства натурального волокна из древесины – вискозы.
– Это будет национально-экономическая система. Так мы полностью охватим Кашкадарьинскую область текстильными проектами. Когда задействуем восемь предприятий, построенных по сниженной стоимости, то будет создано большое число новых рабочих мест, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Были намечены задачи по развитию в области текстильной промышленности на основе принципа “от сырья – до готовой продукции”, привлечению для этого известных зарубежных брендов, анализу деятельности кластеров.
Отмечалась необходимость выделения на территории Ташкента и области десяти гектаров для создания текстильного технопарка на базе компании “Oqsaroy Group” и налаживания онлайн-продажи продукции.
В этом технопарке у всех производителей текстиля Узбекистана будут свои магазины и склады. В первую очередь технопарк будет помогать производителям в вопросах экспорта.
Здесь же состоялась презентация инвестиционных планов Кашкадарьинской области на 2020-2022 годы, проектов по увеличению объемов переработки хлопкового волокна, обеспечению продовольственной безопасности.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью Центра государственных услуг и IT-технопарка в Карши.
В Центре государственных услуг созданы все условия для оказания 140 видов госуслуг. Здесь внедрена система электронной очереди, есть специальные инфокиоски, помещения для участия в электронных аукционах, проведения бизнес-встреч с инвесторами и предпринимателями. Также обустроены конференц-зал для проведения конференций и семинаров, буфет, библиотека, детская площадка.
Действуют кассы банков для осуществления платежей, банкоматы. В центре также будут работать нотариус, отделение ЗАГС, филиалы страховых организаций. В Народной приемной Президента и приемной Премьер-министра рассматривают обращения граждан.
Налаженная в качестве эксперимента в Ташкенте платформа “Surdo-online” впервые задействована в Карши. Она позволяет лицам с ограниченными физическими возможностями неограниченно, удобно и оперативно пользоваться государственными услугами. Посредством этой платформы работой обеспечивается молодежь, обладающая специальностью сурдо-переводчика.
К настоящему времени центром предоставлены государственные услуги более 300 тысячам обратившимся. Около 2 тысяч из них были обслужены через филиалы, около тысячи – с выездом на места. Ежедневно сотрудники этого учреждения предоставляют услуги 700-800 гражданам. Скоростной интернет, современные технические средства и зал ожидания рассчитаны на оперативное предоставление гражданам государственных услуг.
Президент ознакомился с условиями, поинтересовался оказываемыми услугами. Дал указания запустить новые виды услуг с учетом запросов граждан. В частности, особо отметил необходимость организации государственных услуг в махаллях города Карши.
– Нужно, чтобы государственные услуги предоставлялись в махаллях, на местах. Только так будет достигнута цель организации таких центров, станет очевидным, в каких сферах есть потребность в услугах, – сказал Шавкат Мирзиёев.
В настоящее время в IT-технопарке начали свою деятельность 15 веб-дизайнеров, программистов и специалистов по робототехнике. В результате организации курсов в рамках проекта «Миллион программистов» молодые люди, увлеченные информационными технологиями, получили новые возможности использовать полученные знания.
Налицо первые результаты. В частности, команда кашкадарьинской молодежи выиграла конкурс «mGovAward» среди студентов на разработку лучшего мобильного приложения для государственных нужд. На совершенствование созданного ими мобильного приложения для дистанционного обучения иностранным языкам направлена премия в размере 50 тысяч долларов.
Глава государства дал предложения по созданию в технопарке благоприятной атмосферы для молодежи, расширению рядов приходящих сюда молодых людей. Наметил задачи по развитию сотрудничества между вузами области и IT-технопарком.
В Карши глава государства провел беседу с учителями и наставниками, медицинскими работниками.
30 октября и 6 ноября состоялись видеоселекторные совещания по вопросам совершенствования системы образования и воспитания, коренному преобразованию первичного звена системы здравоохранения. Президент подписал также указ и постановление по данным направлениям.
На встрече участники обсудили значимость реформ в сферах образования и медицины, их реализацию на местах.
– Мы не можем быть конкурентоспособной страной без развития этих двух сфер. Будущее строится здоровой нацией, образованным поколением, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Следует отметить, что и состояние школ и качество медицинских услуг в Кашкадарье находятся на неудовлетворительном уровне. Имеется множество проблем. Родители недовольны системой образования. Не на должном уровне и образ жизни основной части населения, рацион питания. Поэтому реформы, начатые в этих сферах, особенно важны для региона.
– Решение задач как в образовании, так и в медицине – это как копать колодец иглой, работа, результат которой проявляется не сразу. Для этого надо трудиться с высокой самоотдачей. От этого зависит исход начатых реформ, удовлетворенность народа. На этом пути я полагаюсь и опираюсь на вас, – отметил Президент.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил открытую в Карши Клинику оздоровления и приватизации предприятий.
Сокращение присутствия государства в экономике и развитие конкуренции – важный фактор качества, производительности и развития. Эти цели лежат в основе Указа Президента Республики Узбекистан «О мерах по ускоренному реформированию государственных предприятий и приватизации государственных активов», принятого 27 октября текущего года.
На видеоселекторном совещании 28 октября глава государства подчеркнул необходимость создания консультационных клиник и колл-центра для всестороннего информирования населения по данным вопросам. Для этого в Каракалпакстане, Ташкенте и во всех областях открыты клиники оздоровления и приватизации предприятий, налажена работа круглосуточного колл-центра с номером 1082.
Клиники действуют при Агентстве по управлению государственными активами и его территориальных органах. В деятельности клиник постоянно принимают участие представители Торгово-промышленной палаты, приемной Премьер-министра, территориальных управлений Министерства инвестиций и внешней торговли, Министерства экономического развития и сокращения бедности, а также хокимиятов. Кроме того, при необходимости к работе клиник могут быть привлечены сотрудники других министерств и ведомств, коммерческих банков.
В каршинской клинике по приватизации имеются все условия для консультирования по экономическим, финансовым и юридическим вопросам, предоставления информационных услуг. Работают квалифицированные специалисты, установлены инфокиоски. Здесь можно получить подробную информацию об объектах, предлагаемых к приватизации, связанных с этим процедурах. Все услуги оказываются бесплатно.
В здании учреждения организована постоянная выставка продукции, производимой крупными предприятиями Кашкадарьи. Есть конференц-зал, помещения для переговоров, отделение Ассоциации экспортеров, учебные центры.
– Приватизация – важный процесс, призванный создавать добавленную стоимость и рабочие места. Необходимо, чтобы каждый объект обрел собственника и начал работать. Это – возможности для предпринимателя и источник поступлений в местный бюджет, – сказал глава государства.
Здесь же состоялась презентация «точек роста» Шахрисабзского, Гузарского, Нишанского и Дехканабадского районов области.
К примеру, в 2015 году местный бюджет Нишанского района свелся к нулевому балансу. После предоставления хокимам возможности управлять и распоряжаться дополнительными поступлениями экономика района начала развиваться. Так, за 9 месяцев текущего года в бюджет Нишанского района поступило дополнительно 6 миллиардов сумов. В четвертом квартале ожидается поступление еще 4 миллиардов сумов.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил Центр молодежи в Карши и ознакомился с созданными в нем условиями. Здесь состоялась встреча с представителями подрастающего поколения кашкадарьинцев.
– Я здесь, чтобы открыто и искренне поговорить с вами. Хотелось бы, конечно, встретиться со всей молодежью, но, к сожалению, для этого нет возможности. Как ее представители вы можете рассказать о проблемах на местах, мечтах ваших сверстников. Так что говорите свободно, без опаски, так, словно разговариваете с родителями, – сказал глава государства.
Указано на необходимость поддержки молодежных инициатив, выделения дополнительного финансирования в рамках Государственной программы «Молодежь – наше будущее».
Глава государства поддержал предложения мубарекской молодежи и дал ответственным лицам соответствующие поручения по организации IT-парка в районе, бесплатного обучения молодых людей электронной коммерции и навыкам программирования.
Детскую школу музыки и искусства в Китабском районе, рассчитанную на 150 мест, посещают 310 учащихся. Поставлена задача создать достойные условия для этих детей.
С учетом высокого интереса к спорту среди областной молодежи отмечена важность строительства спортзалов в школах, увеличения числа секций в спорткомплексах. Дано указание выделить за счет Министерства физической культуры и спорта 10 миллиардов сумов на приобретение спортивного инвентаря.
На встрече выслушаны мнения молодых людей, учащихся и работающих в различных сферах. Ответственным лицам даны поручения по прозвучавшим на встрече предложениям.
– Если вы спросите меня, в чем заключается моя самая большая цель, отчего я буду счастлив, то отвечу: это сформировать современное мировоззрение у молодежи, обеспечить ее работой, усилить гордость и веру в себя, видеть ее семейное счастье, – подытожил Шавкат Мирзиёев.