Президент сув оқими натижасида зарар кўрган маҳаллаларни кўздан кечирди
Хабар бераётганимиздек, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Сардоба сув омборида юз берган фавқулодда вазият сабабли Сирдарё вилоятида бўлди.
Давлатимиз раҳбари сув тошқинига биринчи бўлиб дуч келган Сардоба туманидаги Навоий маҳалласини бориб кўрди.
Ҳукумат комиссияси мутасаддилари амалга оширилган чора-тадбирлар юзасидан ахборот берди.
Президентимиз маҳалла бўйлаб юриб, юзага келган аҳвол билан яқиндан танишди. Ҳудудни пухта тозалаб, дезинфекция қилиш, қатъий санитар-эпидемиологик назоратни таъминлаш, муҳандислик-коммуникация тармоқларини тез фурсатларда, лекин сифатли тиклаш бўйича топшириқлар берди.
Шавкат Мирзиёев сув чекинганидан кейин ўз маҳалласига қайтган одамлар билан мулоқотда бўлиб, талафот кўрган жойларда турмуш шароитлари тез кунларда тикланиши, аҳолига ҳар томонлама кўмак берилишини таъкидлади.
– Шундай оғир пайтда ҳаммамиз сизларнинг ёнингиздамиз. Аввало, ҳар бир маҳаллага кириб, ўт ўчириш машиналари ёрдамида сувни қочирамиз. Қурилиш, таъмирлаш ва янги уйлар барпо этиш бўйича халқ билан маслаҳатлашиб иш тутамиз. Ҳаммасини секин-секин жойига қўямиз. Фермерларнинг масаласи ҳам даласига чиққан ҳолда ҳал этилади. Энг муҳими, ўзларингиз соғ-саломат, болаларингиз ёнингизда экан. Кўнгилни тўқ қилинглар. Худога илтижо қиламизки, бизга мададкор бўлсин, охирги кўрганимиз шу бўлсин, – деди Президент.
Давлатимиз раҳбари Оқолтин туманидаги Шодлик маҳалласи ва Мирзаобод туманидаги Ҳақиқат маҳалласи туташ ҳудудда ҳам бўлди.

Президент посетил пострадавшие от наводнения махалли
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил Сырдарьинскую область в связи с чрезвычайным происшествием на Сардобинском водохранилище.
Глава государства побывал в махалле «Навоий» Сардобинского района, которая первой приняла удар стихии.
Члены правительственной комиссии отчитались о мерах, принятых по ликвидации последствий бедствия.
Президент осуществил обход махалли и непосредственно ознакомился с ущербом. Дал поручения по тщательной расчистке и дезинфекции территории, обеспечению жесткого санитарно-эпидемиологического надзора, скорейшему и в то же время качественному восстановлению инженерных и коммуникационных сетей.
Шавкат Мирзиёев на месте побеседовал с жителями, которые вернулись домой после отступления воды, и отметил, что жизнь в пострадавших населенных пунктах скоро нормализуется, людям будет оказана всемерная помощь.
— В эту трудную пору все мы рядом с вами. Сперва пожарными машинами откачаем воду в каждой махалле. На счет строительства и ремонта, возведения новых домов посовещаемся с народом. Проблемы фермеров будут решены с выходом на поля. Самое важное, вы живы-здоровы, ваши дети рядом с вами. Будьте спокойны. Взываем к Всевышнему: пусть даст нам опору, пусть это будет последнее, с чем мы столкнемся, — сказал Президент.