Президент Япония Маслаҳатчилар палатаси раҳбарияти билан учрашди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Токиода ташриф дастурининг иккинчи кунида Япония парламентнининг Маслаҳатчилар (юқори) палатаси президенти Акико Санто билан учрашди.
Парламентлараро ҳамкорликнинг бугунги ҳолати, айниқса, жорий йилда қабул қилинган қўшма меморандум доирасида икки мамлакат қонун чиқарувчи органлари ўртасидаги фаол мулоқот олиб борилаётгани юксак баҳоланди.
Ўзбекистон ва Япония ўртасидаги дўстлик ва стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш масалалари кўриб чиқилди. Таълим, маданият, спорт, гуманитар алмашинув соҳаларида кенг имкониятлар мавжудлиги таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари Япония парламенти Маслаҳатчилар палатаси сессиялари ўтказиладиган тарихий зал билан ҳам танишди.

Президент встретился с руководством Палаты советников Японии
В ходе второго дня пребывания в Токио Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с президентом Палаты советников Японии Акико Санто.
Высоко оценен современный уровень межпарламентского сотрудничества, особенно активный диалог между верхними палатами законодательных органов двух стран в рамках принятого в этом году совместного Меморандума.
Рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-японских отношений дружбы и стратегического партнерства. Отмечены широкие возможности в области образования, культуры, спорта, гуманитарных обменов.
Глава нашего государства также ознакомился с историческим залом проведения сессий Палаты советников парламента Японии.