Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Япония парламентининг Ўзбекистон билан дўстлик лигаси вакиллари билан учрашди.
Тадбирда ушбу лиганинг қатор аъзолари, жумладан, унинг раиси – Япония Бош вазири ўринбосари, молия вазири Таро Асо иштирок этди.
Парламентлараро алоқалар кўп қиррали Ўзбекистон-Япония ҳамкорлигига мустаҳкам асос бўлиб хизмат қилади.
Икки мамлакат қонун чиқарувчи органлари ўртасидаги алоқалар 1993 йилда ўрнатилган. Япония парламентида Ўзбекистон билан дўстлик лигаси ташкил этилган. Унинг таркибига таниқли сиёсат арбоблари, депутат ва дипломатлар, энг асосийси – мамлакатимизнинг чинакам ва ишончли дўстлари киради.
Мулоқот чоғида мамлакатларимиз амалий ҳамкорлигини кенгайтириш, Ўзбекистон ва Япония халқлари дўстлигини мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.

Искренняя встреча с членами Парламентской лиги дружбы Японии с Узбекистаном
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с представителями японской Парламентской лиги дружбы с Узбекистаном.
Во встрече принял участие ряд членов Лиги во главе с ее председателем, заместителем Премьер-министра, министром финансов Японии Таро Асо.
Отношения между парламентариями двух стран были установлены в 1993 году. В Японии образована Парламентская лига дружбы с Узбекистаном.
В ее состав входят видные политические деятели, авторитетные депутаты и дипломаты, а самое главное – настоящие и надежные друзья нашей страны.