Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 20 ноябрь куни жиноятчиликка қарши курашиш ва ҳуқуқбузарликларнинг олдини олишда давлат ва жамоат ташкилотлари ҳамкорлигига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди.
Йиғилишда Президентнинг Давлат маслаҳатчилари, ички ишлар вазири, Ўзбекистон ёшлар иттифоқи ва Хотин-қизлар қўмитаси раҳбарлари иштирок этди.
2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида аҳолининг ҳуқуқий маданиятини юксалтириш, давлат тузилмаларининг фуқаролик жамияти институтлари, оммавий ахборот воситалари билан ҳамкорлигини мустаҳкамлаш борасида аниқ вазифалар белгиланган.
Ўзбекистон Республикасининг “Коррупцияга қарши курашиш тўғрисида”ги, “Болаларни уларнинг соғлиғига зарар етказувчи ахборотдан ҳимоя қилиш тўғрисида”ги қонунлари, Президентимизнинг “Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси ва жиноятчиликка қарши курашиш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилинди, давлат ташкилотлари ва кенг жамоатчилик олдида турган муҳим вазифалар аниқ ва равшан белгилаб олинди.
Таъкидланганидек, ўтган қисқа вақт мобайнида мамлакатимизда жиноятчиликка қарши курашиш ва ҳуқуқбузарликлар профилактикаси соҳасида салмоқли ишлар амалга оширилди. Ички ишлар органлари тизими тубдан такомиллаштирилди, профилактика инспекторларининг билими ва касб тайёргарлигини ошириш, улар учун муносиб иш шароити яратиш, ўз вазифаларини бажариш натижадорлиги учун моддий рағбатлантиришнинг таъсирчан механизмларини жорий этиш ҳамда бевосита ўзларига бириктирилган ҳудудда хизмат турар жойи билан таъминлаш чоралари кўрилди.
Натижада жорий йилнинг ўн ойида ўтган йилнинг шу даврига нисбатан жиноят содир этиш ҳолатлари 9 минг 698 тага ёки 14 фоизга, жиноят-қидирув йўналишида эса 4 минг 562 тага ёки 11 фоизга камайишига эришилди.
Айни пайтда маҳаллаларда жиноятчилик ва ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш бўйича жамоатчилик институтлари билан ҳамкорликда олиб борилаётган кенг кўламли профилактик тадбирлар туфайли 1 минг 243 та маҳаллада бирорта ҳам жиноят содир этилмади.
Давлатимиз раҳбари Самарқанд, Хоразм, Наманган вилоятларида, куни кеча пойтахтимизнинг Сергели туманига ташриф буюрганида ҳам «Хавфсиз ҳудуд», «Хавфсиз шаҳар» концепцияларига алоҳида эътибор берди. «Менинг маҳалламда жиноят содир бўлмаслиги керак», деган туйғуни ҳар бир фуқаро, айниқса, ёшлар онгида шакллантириш, бефарқлик, лоқайдликка барҳам бериш, пировардида, ҳар бир оила, таълим муассасаси, ҳар бир маҳаллани жиноятчиликдан холи ҳудудга айлантириш, жамиятда тинч ва осойишта ҳаётни таъминлашнинг муҳим шарти эканини таъкидлаб келмоқда. Бу борада Наманган шаҳридаги Орзу маҳалласи, Хоразм вилоятидаги «жамоатчилик назорати масканлари» фаолиятидаги ижобий тажрибаларни ўрганиш, уларни барча ҳудудларга татбиқ этиш муҳим аҳамиятга эга.
Президентимиз раҳбарлигида жорий йил 15 ноябрь куни ўтказилган йиғилишда ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олдини олиш ва жиноятчиликка қарши курашишда йўл қўйилган хато ва камчиликлар ҳар томонлама таҳлил қилиб берилди. Бу борада давлат идоралари ва жамоатчилик тузилмалари ўртасидаги ҳамкорлик алоқалари бугунги кун талабларига жавоб бермаслиги қайд этилди.
Йиғилишда ҳуқуқбузарликлар профилактикаси кунида ўтказилаётган тадбирларда давлат ва жамоат ташкилотлари ҳамкорлиги сезилмаётгани, айрим ҳудудларда аҳоли билан манзилли профилактик тадбирлар етарли даражада олиб борилмагани оқибатида олдини олиш мумкин бўлган жиноятлар содир этилаётгани таъкидланди.
Ўтган даврда 7730 та маҳаллада жиноят содир этилган. Энг ачинарлиси, академик лицей ва касб-ҳунар коллежлари ўқувчилари томонидан 875 та, мактаб ўқувчилари томонидан 310 та оғир ва ўта оғир жиноятлар содир этилган.
Йиғилишда бундай салбий ҳолатлар давлат ва жамоат ташкилотлари ўртасида ҳамкорлик тўғри йўлга қўйилмагани оқибатида юзага келаётгани қайд этилди.
Шавкат Мирзиёев давлат ва жамоат ташкилотлари ҳамкорлиги борасида йўл қўйилаётган хато ва камчиликлар тўғрисида алоҳида тўхталиб, жиноятчиликка қарши курашиш ва ҳуқуқбузарликларнинг олдини олишда ҳар бир идора ўз билганича иш тутиб келаётгани, аксарият тадбирларда муаммонинг ечимига умумий ёндашилаётганини таъкидлади. Шу муносабат билан ҳуқуқбузарликлар профилактикаси ва жиноятчиликка қарши курашишда идоралараро ҳамкорликни мустаҳкамлаш чоралари кўрилиши юзасидан зарур топшириқлар берди.
15 ноябрь куни ўтказилган видеоселектор йиғилишида қайд этилган Ҳудудларда жиноятчиликнинг барвақт олдини олиш ва ҳуқуқбузарликка қарши курашиш Республика комиссиясининг ташкил этилиши ва унинг фаолият йўналишлари билан боғлиқ масалаларга тўхталди.
Эндиликда ички ишлар, прокуратура, Ёшлар иттифоқи, Хотин-қизлар қўмитаси, маҳалла ҳамда бошқа давлат ва нодавлат ташкилотлари жиноятчилик ва ҳуқуқбузарлик учун омил бўлаётган ишсизлик, гиёҳвандлик, қаровсизлик, оилавий низолар ва шу каби бошқа иллатларнинг вақтида олдини олиш чораларини кўриши зарур. Шунингдек, умумийликдан қочиши, бунинг учун ягона мақсад сари интилиб, ҳамкорликда фаолият олиб бориши, ҳар бир муаммога аниқ режа асосида ёндашиш лозим.
Бундан буён вилоят даражасидаги сектор раҳбарлари ҳар 15 кунда марказий телевидение орқали ҳамда барча туман-шаҳар сектор раҳбарлари маҳаллий телевидение орқали махсус кўрсатувларда ҳудудлардаги жиноятларнинг сабаблари, уларни аниқлаш борасида амалга оширилаётган ишлар тўғрисида аҳолига тушунтириш ва ҳисобот бериб бориши йўлга қўйилади.
Давлатимиз раҳбари суд, прокуратура ва ички ишлар органлари фаолияти тўғрисида алоҳида тўхталиб, жиноятларнинг яширилишига фавқулодда ҳолат сифатида қаралиши лозимлиги, қамоқ айбдорларни тарбиялашнинг асосий воситаси бўлмаслиги, уларга жазо тайинлашда айбдорнинг шахси ва бошқа ҳолатларни атрофлича ўрганиш муҳимлигига алоҳида эътибор қаратди.
Айниқса, вояга етмаганлар ва аёлларга жазо тайинлашда судларнинг чуқур мулоҳаза юритиши лозимлиги таъкидланди.
Президентимиз жиноятчилик ва ҳуқуқбузарликларнинг олдини олишда аҳолининг ҳуқуқий маданиятини ошириш масаласига ҳам алоҳида эътибор қаратди. Ҳар бир маҳаллани жиноятчиликдан ҳоли ҳудудга айлантириш лозимлигини таъкидлаб, бу борадаги саъй-ҳаракатларни янада кучайтириш зарурлигини қайд этди.

Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 20 ноября состоялось совещание, посвященное укреплению взаимодействия государственных и общественных организаций в борьбе с преступностью и предупреждении правонарушений.
В совещании приняли участие Государственные советники Президента, министр внутренних дел, руководители Союза молодежи Узбекистана и Комитета женщин.
В Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах намечены конкретные задачи по повышению правовой культуры населения, укреплению в этом направлении взаимодействия государственных структур, институтов гражданского общества, средств массовой информации.
В этих целях приняты законы Республики Узбекистан “О противодействии коррупции”, “О защите детей от информации, наносящей вред их здоровью”, постановление Президента нашей страны “О мерах по дальнейшему совершенствованию системы профилактики правонарушений и борьбы с преступностью”, определены конкретные и четкие задачи, стоящие перед государственными органами и широкой общественностью.
Отмечалось, что за прошедший короткий период в нашей стране осуществлена весомая работа в сфере борьбы с преступностью и профилактики правонарушений. Кардинально усовершенствована система органов внутренних дел, приняты меры по повышению знаний и профессионализма инспекторов по профилактике, созданию для них достойных условий работы, внедрению действенных механизмов их материального стимулирования, а также обеспечению служебным жильем непосредственно на вверенной им территории.
В результате в течение минувших 10 месяцев текущего года случаи совершения преступлений относительно данного периода прошлого года уменьшились на 9698, или на 14 процентов, в уголовно-розыскном направлении – на 4562, или 11 процентов.
Вместе с тем в результате широкомасштабных профилактических мер, проводимых в махаллях совместно с общественными институтами по предупреждению преступности и правонарушений, в 1243 махаллях не совершено ни одного преступления.
Глава нашего государства в ходе поездки в Самаркандскую, Хорезмскую, Наманганскую области и посещения на днях Сергелийского района Ташкента обратил особое внимание на концепции «Безопасная территория», «Безопасный город», подчеркнул необходимость формирования в сознании каждого гражданина, особенно молодежи, мысли о том, что «В моей махалле не должно быть совершено преступление», а также предотвращения безразличия, беспечности, что, в конечном итоге, является важным условием превращения каждой семьи, образовательного учреждения, каждой махалли в территорию, свободную от преступности, обеспечения в обществе мирной и спокойной жизни. В этом направлении важное значение имеет изучение и внедрение во всех регионах положительного опыта деятельности махалли «Орзу» города Намангана, пунктов общественного контроля в Хорезмской области.
На проведенном под руководством Президента нашей страны 15 ноября текущего года совещании был сделан всесторонний анализ допущенных недостатков и просчетов в раннем предупреждении правонарушений и борьбе с преступностью. Отмечалось, что в этом направлении взаимодействие между государственными ведомствами и общественными структурами не соответствует требованиям сегодняшнего дня.
На совещании подчеркивалось, что в проводимых в день профилактики правонарушений мероприятиях не ощущается сотрудничество государственных и общественных организаций, в отдельных регионах целевые профилактические мероприятия с населением проводятся не на требуемом уровне, в результате этого совершаются преступления, которые могли быть предотвращены.
За минувший период совершены преступления в 7730 махаллях. Учащимися академических лицеев и профессиональных колледжей совершены 875 тяжких и особо тяжких преступлений, школьниками – 310.
На совещании отмечалось, что эти негативные факты являются следствием неэффективной организации взаимодействия между государственными и общественными организациями.
Шавкат Мирзиёев, акцентируя внимание на допускаемых ошибках и недостатках во взаимодействии государственных и общественных организаций, подчеркнул, что в борьбе с преступностью и предупреждении правонарушений каждое ведомство проводило работу обособленно, по-своему, в результате большая часть подобных мероприятий отличалась поверхностным подходом к решению проблемы. В связи с этим Президент страны дал необходимые поручения по укреплению межведомственного сотрудничества в профилактике правонарушений и борьбе с преступностью.
Президент страны подробно остановился на деятельности Республиканской комиссии по раннему предотвращению преступности и борьбе с правонарушениями в регионах, о чем говорилось на состоявшемся 15 ноября видеоселекторном совещании.
Отныне органы внутренних дел, прокуратуры, Союз молодежи, Комитет женщин, махалля, а также другие государственные и негосударственные организации должны будут принимать меры по своевременному предупреждению таких негативных явлений, становящихся фактором преступности и правонарушений, как безработица, наркомания, беспризорность, нездоровая обстановка в семье и других пороков. Необходимо отказаться от формального подхода, стремиться к общей цели, вести совместную деятельность, подходить к каждой проблеме на основе конкретного плана.
Впредь будет налажено разъяснение и отчетность перед населением руководителей секторов на уровне областей каждые 15 дней по центральному телевидению, а также руководителей секторов на уровне районов (городов) – по местному телевидению в специальных передачах, посвященных работе по выявлению причин преступлений и их устранению.
Глава нашего государства особо остановился на деятельности судов, органов прокуратуры и внутренних дел, подчеркнув необходимость рассмотрения как чрезвычайной ситуации случаи сокрытия преступлений, что тюрьма не может быть основным средством воспитания виновных, при назначении им наказания необходимо подробно изучать личность виновного и другие обстоятельства.
Особенно глубокий анализ конкретных обстоятельств необходим при рассмотрении судами вопроса о назначении наказания несовершеннолетним и женщинам.
Президент нашей страны уделил особое внимание также вопросу повышения правовой культуры населения, вновь отметив важность превращения каждой махалли в территорию, свободную от преступности, подчеркнул необходимость дальнейшего усиления мер в данном направлении.