Саноатни янада ривожлантириш ва улкан бунёдкорлик ишлари истиқболлариЎзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 21 июль куни Тошкент вилоятига ташриф буюрди.
Тошкент вилояти юксак иқтисодий салоҳияти, улкан табиий ва инсоний ресурслари, ривожланган транспорт коммуникациялари билан мамлакатимиз тараққиётида етакчи ўрин тутади. Вилоятда кимё саноати, нефть-кимё, қора ва рангли металлургия, электротехника, машинасозлик ва металлни қайта ишлаш каби замонавий саноат тармоқлари яхши ривожланган.
Биринчи Президентимиз Ислом Каримовнинг 2012 йил 13 апрелдаги фармонига мувофиқ ташкил этилган “Ангрен” махсус индустриал зонаси бу борадаги салоҳиятдан тўла фойдаланиш, юқори технологияли янги ишлаб чиқариш қувватларини ташкил этишда муҳим омил бўлди. Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёевнинг 2016 йил 26 октябрдаги фармонига мувофиқ ушбу ҳудуд «Ангрен» эркин иқтисодий зонаси, деб аталди, имкониятлари ва имтиёзлари янада кенгайтирилди.
Шавкат Мирзиёев 2016 йил 20 сентябрь куни Ангрен шаҳрига ташриф буюриб, ушбу зонада амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари, йирик инвестиция лойиҳалари билан танишган эди.
Улардан бири Хитойнинг «Поли текноложиз» компанияси билан ҳамкорликда конвейер ленталари, қишлоқ хўжалиги техникаси ва автомобиль шиналари ишлаб чиқариш лойиҳасидир. Лойиҳага кўра, йилига 100 минг погон метр конвейер лентаси, 200 мингта қишлоқ хўжалиги техникаси шинаси, 3 миллион дона автомобиль шинаси ишлаб чиқариш режалаштирилган.
Президентимиз Ангрен шаҳрига ташриф буюриб, мазкур лойиҳа ижросининг бориши билан танишди.
Конвейер лентаси ва шиналар саноат, қишлоқ хўжалиги, умуман, одамлар ҳаёти учун энг зарур маҳсулотлардан ҳисобланади. Улар ҳозирча хориждан олиб келинмоқда. Бу товарларни мамлакатимизда ишлаб чиқариш импорт ўрнини тўлдириш, валюта маблағларини тежаш, шу билан бирга, экспортдан фойда топиш имконини беради.
Бу завод мамлакатимиз иқтисодиёти учун жуда муҳим аҳамиятга эга, деди Президентимиз. Бу ерда жаҳон стандартларига мос, юқори сифат ва кенг номенклатурадаги маҳсулотлар ишлаб чиқарилади. Одамлар барқарор даромад манбаига эга бўлади, ҳаётдан рози бўлиб яшайди.
Заводда «Bars» бренди остида 21 хил ўлчамдаги автошиналар ишлаб чиқарилади ва «ЖМ Ўзбекистон» қўшма корхонасига етказиб берилади. Қишлоқ хўжалигида энг кўп прицеп шинаси ва тракторнинг олд шинасига эҳтиёж сезилади. Корхонада тайёрланадиган ушбу маҳсулотлар – 140 минг дона прицеп, 60 минг дона трактор шиналари деҳқон ва фермерлар ишига мадад бўлади. Конвейер лентасининг ҳам икки хили – резина матоли ва резина тросли турлари ишлаб чиқарилади. Ички бозорни таъминлашдан ташқари йилига қарийб 60 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилиш режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари завод хомашёсини маҳаллийлаштириш масаласига алоҳида эътибор қаратди. Жиззах нефтни қайта ишлаш мажмуаси ишга тушгач, ушбу заводнинг 50 фоиз хомашёсини етказиб беради. Шу билан бирга, хомашёнинг муқобил манбаларини излаш, хусусан, юртимизда каучук олинадиган дарахтларни етиштириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Завод ишга туширилгач, 1 минг 200 га яқин киши иш билан таъминланади. Ёшлар замонавий технологияларни эгаллаб, малакали кадр бўлиб шаклланади. Ҳозиргача 68 мутахассис Хитойда малака ошириб қайтди. Корхона учун мутахассислар аниқ, манзилли асосда тайёрланади.
Президентимиз «Поли текноложиз» компанияси билан ҳамкорликни мустаҳкамлаш, хусусан, имкониятларни янада кенгайтириш, ишлаб чиқариш ва қайта ишлашни чуқурлаштириш бўйича «Ўзкимёсаноат» акциядорлик жамияти билан 10 йиллик стратегия ишлаб чиқиш зарурлигини таъкидлади.
Бугунги кунда заводда қурилиш-монтаж ишлари жадал давом этмоқда. Режага кўра, жорий йилнинг 1 сентябрь куни корхонада биринчи шина ишлаб чиқарилади ва халқаро стандарт олиш учун синовга тақдим этилади.
Шу ерда қурилиш материаллари, автомобилсозлик, электр техникаси ва нефть-кимё маҳсулотлари ишлаб чиқариш, «Ангрен» эркин иқтисодий зонасида истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш, Тошкент вилоятидаги бўш турган бинолардан самарали фойдаланиш борасидаги ишлар ҳақида маълумот берилди.
Давлатимиз раҳбари бу лойиҳаларнинг иқтисодий самарадорлиги билан қизиқди, хомашёси ва бозорини суриштирди. Корхоналарни ишга туширишда сифат ва муддатга алоҳида эътибор қаратиш, энергия сарфини камайтириш орқали маҳсулотлар рақобатбардошлигини ошириш муҳимлигини таъкидлади.
Тошкент вилоятидаги бўш турган ишлаб чиқариш майдонлари негизида 18 кичик саноат зонаси ташкил этиш режасига алоҳида эътибор қаратилди.
Тошкент вилоятининг эртанги куни бу – саноат, деди Шавкат Мирзиёев. Ушбу майдонларда кичик-кичик корхоналар ташкил этиб, уларнинг оёққа туриб олишига кўмаклашиш, қандай маҳсулот ишлаб чиқаришни бозор талабини ва импортни ўрганиш асосида белгилаш, кейинчалик уларнинг фаолиятини кенгайтириб бориш зарур. Бунинг натижасида минглаб иш ўринлари яратилади, молиялаштириш базаси ҳам кенгаяди.
Президентимиз хорижлик инвесторлар билан суҳбатлашди.
Шу ерда «Ангрен» эркин иқтисодий зонасидаги корхоналарда ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлардан намуналар намойиш этилди.
Шавкат Мирзиёев Ўрта Чирчиқ туманидаги «Ўзбегим отлари» от заводи фаолияти билан танишди.
Мамлакатимизда йилқичилик ва от спортини ривожлантириш, унинг моддий-техник ва озуқа базасини мустаҳкамлаш, мазкур соҳа учун мутахассислар тайёрлаш, уларнинг малакасини ошириш, хорижий давлатларнинг илғор тажрибаларини ўрганиш орқали наслдор, спорт ва хизмат отларини кўпайтиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 15 июндаги «Ўзбекистон Республикасида йилқичилик ва от спортини ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарори бу борада муҳим дастуриламал бўлмоқда.
«Ўзбегим отлари» от заводи 1992 йил ташкил этилган бўлиб, майдони 140 гектардан ортиқ. Завод қадимий от зотлари, жумладан, Ахалтака тулпорларини парваришлаш ва кўпайтиришга ихтисослаштирилган. Бугунги кунда бу ерда 300 га яқин от парваришланмоқда.
Тарихий манбаларда келтирилишича, Ахалтака зотли отлар бундан беш минг йил муқаддам пайдо бўлган. У Осиё халқларининг ёзма манбаларида само тулпорлари, арғумоқ, учқур айғирлар, дея таърифланган. Тошбитиклар, қояларда сақланиб қолган суратларнинг гувоҳлик беришича, Ахалтака арғумоқлари қадимда ҳозирги Фарғона водийси, Хоразм вилояти ҳудудларида учраган. Бу отлар Туркманистонда кенг тарқалган.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевга Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов совға қилган “Дўстхон” лақабли зотдор от тақдим этилди.
От заводида зотдор отларни кўпайтириш, соҳада наслчилик ишларини яхшилашга қаратилган истиқболли лойиҳалар тақдимоти ҳам ўтказилди.
Давлатимиз раҳбари Паркентсой сувидан унумли фойдаланиш лойиҳаси билан танишди.
Ҳар қарич ердан унумли фойдаланиш зарурлиги алоҳида таъкидланди. Томчилатиб суғориш усулини кенг жорий қилиш, токзорлар орасига қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари экиш кераклиги қайд этилди.
Паркент шаҳрининг бош режаси ҳақида сўзлаб берилди. Бундан ташқари, Паркентнинг экологик тоза ҳудудларида дам олиш ва соғломлаштириш масканларини жойлаштириш бўйича таклифлар билдирилди. Қурилаётган дам олиш зоналари энергиятежамкор бинолардан иборат бўлади.
Президентимиз Паркентнинг энг сўлим жойида адиблар учун 50 уй қуриб бериш керак, деди. Улар ижод қилиши учун шароит яратиш зарур.
Давлатимиз раҳбарига Тошкент вилоятининг асосий туристик йўналишлари намойиш этилди. Вилоят ҳудудида Чимён оромгоҳи, Чорвоқ сув омбори, Ихнож, Урунгач, Шовур, Бодак кўллари бор. Вилоятда 45 меҳмонхона, 4 туроператор, 71 санаторий, 1 қўриқхона, 5 ўрмон хўжалиги мавжуд. Мазкур имкониятлардан унумли фойдаланиш бўйича режалар, 2017-2018 йилларда вилоятда туризм соҳасини янада ривожлантиришнинг асосий кўрсаткич прогноз параметрлари тақдим қилинди. Чимён оромгоҳида хорижий ва маҳаллий сайёҳлар учун 500 ўринли замонавий меҳмонхона мажмуаси лойиҳасининг тақдимоти бўлиб ўтди. Мазкур ҳудудда замонавий осма йўл қуриш лойиҳасига ҳам эътибор қаратилди. Узунлиги 2 километр бўлган, 26 кабинадан иборат осма йўлни 10 ойда қуриш мўлжалланмоқда.
Президентимиз Бўстонлиқ тумани «Хўжакент» маҳалла фуқаролар йиғини ҳудудида қуриладиган «Қўш-Чинор» меҳмонхона мажмуаси лойиҳасини кўздан кечирди. Мажмуадан 130 ўринли меҳмонхона, 60 ўринли ресторан, соғломлаштириш маркази ва хизмат кўрсатиш шохобчалари ўрин олган.
«Амирсой» тоғ-чанғи дам олиш маскани бош режаси лойиҳаси замонавий ечимлари ва кўлами билан ажралиб туради. Бунда йилнинг турли фаслларида сайёҳларга хизмат кўрсатадиган тизим яратилади.
Президентимиз Тошкент вилоятининг сайёҳлик салоҳиятидан унумли фойдаланиш зарурлигини таъкидлади. Шундай шароит бўла туриб, мавжуд имкониятлардан тўла фойдаланмаяпмиз, деди Шавкат Мирзиёев.
Тошкент вилоятининг сўлим гўшаларида тажриба сифатида меҳмон уйларини ташкил этиш бўйича таклифлар тақдим қилинди. Бунда азалий урф-одатларимиз асосидаги тадбирларга сайёҳларни жалб этиш, уларга миллий таомлар тайёрлаш жараёнини намойиш этиш ва бошқа қизиқарли тадбирларни ташкил этиш кўзда тутилган.
Шавкат Мирзиёев Тошкент вилоятида амалга ошириладиган бунёдкорлик ишлари лойиҳаси билан танишди. Вилоятда бу борадаги кенг кўламли ишларни янада жадаллаштиришда Президентимизнинг 2017 йил 20 июлдаги «Тошкент вилоятининг маъмурий-ҳудудий тузилишини ҳамда маҳаллий ижроия ҳокимияти органлари фаолиятини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори муҳим аҳамият касб этмоқда.
Тошкент вилояти ҳудудидан ўтувчи Тошкент – Сирдарё автомобиль йўли бўйида янги турар жойлар, ижтимоий соҳа объектлари қурилиши мўлжалланган. Зангиота, Чиноз ва Янгийўл туманлари ҳудудидан ўтувчи йўл бўйида уй-жойлар қурилиши ва жойлашуви лойиҳаси тақдимоти ўтказилди. Тошкент вилояти туманлари ва шаҳарларида 5 ва 7 қаватли замонавий уй-жойлар қурилади.
Тошкент вилоятининг маъмурий маркази йўқ эди. Ҳозирги кунда Тўйтепа шаҳрини вилоятнинг маркази сифатида қайта қуриш тадбирлари амалга оширилмоқда. Бу борада хориждан архитекторлар таклиф қилинган. Тўйтепа шаҳрининг бош режаси тақдимоти ҳам ўтказилди.
Президентимиз лойиҳа билан танишар экан, Тошкент – Тўйтепа йўли атрофида замонавий уй-жойлар қуриш, ижтимоий соҳа объектларини замон талаблари даражасида барпо этиш бўйича кўрсатмалар берди.
Тошкент вилояти ҳокимлигида Президентимиз Шавкат Мирзиёев раислигида вилоят фаоллари йиғилиши бўлиб ўтди.

Перспективы дальнейшего развития промышленности и широкомасштабной созидательной работыПрезидент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 21 июля посетил Ташкентскую область.
Ташкентская область своим высоким экономическим потенциалом, природными и человеческими ресурсами, развитыми транспортными коммуникациями занимает одно из ведущих мест в нашей стране. Здесь развиты такие современные отрасли промышленности, как химическая, нефтехимическая, электротехническая, черная и цветная металлургия, машиностроение и переработка металлов.
Важным фактором в полном задействовании промышленного потенциала области, организации новых высокотехнологичных производственных мощностей стала специальная индустриальная зона «Ангрен», которая была создана в соответствии с указом Первого Президента нашей страны Ислама Каримова от 13 апреля 2012 года. Согласно указу Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева от 26 октября 2016 года она преобразована в свободную экономическую зону «Ангрен», в ней созданы еще более широкие возможности и льготы.
Шавкат Мирзиёев 20 сентября 2016 года побывал в городе Ангрен, ознакомился с осуществляемой в этой экономической зоне созидательной работой, реализуемыми крупными инвестиционными проектами.
В их числе реализуемый совместно с компанией «Поли текноложиз» (Китай) проект по производству конвейерных лент, шин для сельскохозяйственной техники и автомобилей. Проект предусматривает производство в год 100 тысяч погонных метров конвейерной ленты, 200 тысяч шин для сельхозтехники и 3 миллионов автомобильных шин.
Президент нашей страны посетил город Ангрен и ознакомился с ходом реализации этого проекта.
Конвейерные ленты и шины — весьма востребованная продукция в промышленности, сельском хозяйстве, жизни людей. Они сейчас ввозятся из-за рубежа. Производство этих товаров в нашей стране позволит заместить их импорт, экономить валютные средства и получать прибыль от экспорта.
Этот завод имеет очень важное значение для экономики нашей страны, сказал Шавкат Мирзиёев. Здесь будет производиться отвечающая международным стандартам высококачественная продукция широкой номенклатуры. Люди получат источник стабильного дохода.
На заводе под брендом «Bars» будут выпускаться автомобильные шины 21 типоразмера, они будут поставляться на совместное предприятие «GM Uzbekistan». В сельском хозяйстве больше всего востребованы шины для прицепов и передних колес тракторов. Предприятие будет производить 140 тысяч прицепных и 60 тысяч тракторных шин в год, будет выпускать конвейерные ленты двух типов — резинотканевые и резинотросовые. Помимо обеспечения потребностей внутреннего рынка планируется экспортировать продукцию почти на 60 миллионов долларов в год.
Глава нашего государства обратил особое внимание на локализацию использования сырья. С пуском в эксплуатацию Джизакский нефтеперерабатывающий завод будет обеспечивать 50 процентов сырья Ангренского шинного завода. Вместе с тем даны поручения по поиску альтернативных источников сырья, в частности, выращиванию в нашей стране каучуковых деревьев.
С введением завода в строй будут обеспечены работой около 1,2 тысячи человек. Молодежь освоит современные технологии, приобретет необходимую квалификацию. До настоящего времени 68 специалистов повысили квалификацию в Китае.
Президент отметил необходимость расширения сотрудничества с компанией «Поли текноложиз», поиска возможностей разработки совместно с акционерным обществом «Узкимёсаноат» стратегии по расширению производства новых видов продукции и углублению переработки местного сырья, рассчитанной на 10 лет.
В настоящее время на заводе активно продолжаются строительно-монтажные работы. Ожидается, что 1 сентября текущего года предприятие изготовит первую шину и представит ее на испытания для получения сертификата соответствия международному стандарту.
Здесь представлена информация о проводимой работе по производству строительных материалов, автомобилестроительной, электротехнической и нефтехимической продукции, реализации перспективных проектов в СЭЗ «Ангрен», эффективному использованию пустующих зданий в Ташкентской области.
Глава нашего государства поинтересовался экономической эффективностью проектов, источниками сырья и рынками сбыта. Отметил важность соблюдения требований по качеству и срокам при реализации проектов, повышения конкурентоспособности продукции за счет снижения энергозатрат.
На базе пустующих производственных площадей Ташкентской области планируется организовать 18 малых промышленных зон.
Будущее Ташкентской области неразрывно связано с промышленностью, сказал Шавкат Мирзиёев. Необходимо создать на территориях этих зон малые предприятия, оказать содействие их становлению, планировать производство продукции с учетом спроса на рынке и изучения структуры импорта и в дальнейшем расширять их деятельность. В результате будут созданы тысячи рабочих мест, расширится база финансирования.
Президент нашей страны побеседовал с иностранными инвесторами.
Были представлены образцы продукции, производимой на предприятиях СЭЗ «Ангрен».
Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью конного завода «Узбегим отлари» в Уртачирчикском районе.
В нашей стране уделяется особое внимание развитию коневодства и конного спорта, укреплению их материально-технической и кормовой базы, подготовке специалистов сферы и повышению их квалификации, разведению породистых, спортивных и служебных лошадей на основе изучения передового опыта зарубежных стран. Важным руководством к действию в этом направлении является постановление главы нашего государства «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию коневодства и конного спорта в Республике Узбекистан» от 15 июня текущего года.
Конный завод «Узбегим отлари» был организован в 1992 году, его площадь занимает более 140 гектаров. Завод специализируется на разведении и выращивании древних пород лошадей, в том числе ахалтекинских скакунов. В настоящее время на конезаводе содержится около 300 лошадей.
Как свидетельствуют исторические источники, ахалтекинская порода лошадей появилась пять тысяч лет назад. В письменных источниках народов Азии они упоминаются в качестве «небесных скакунов», «аргумаки», «быстроногих скакунов». Древние наскальные рисунки свидетельствуют о том, что в прошлом ахалтекинские скакуны встречались на территориях нынешней Ферганской долины и Хорезма. Ныне лошади этой породы широко распространены в Туркменистане.
Представлен породистый жеребец по кличке Дустхон, подаренный Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву Президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
Состоялась презентация перспективных проектов по увеличению поголовья породистых лошадей, улучшению племенной работы на конном заводе.
Глава нашего государства ознакомился с проектом эффективного использования водных ресурсов Паркентсая.
Президент нашей страны особо отметил необходимость рационального использования каждой пяди земли, широкого внедрения методов капельного орошения, выращивания сельскохозяйственных культур в междурядьях виноградников.
Рассказано о генеральном плане города Паркент. Представлены предложения по размещению мест отдыха и оздоровительных учреждений на экологически чистых территориях Паркентского района. Сооружения в рекреационных зонах будут возводиться из энергосберегающих материалов.
Президент нашей страны предложил построить 50 домов для литераторов в самом живописном уголке Паркента, создать все условия для творчества.
Продемонстрированы основные туристические маршруты Ташкентской области. В области расположены Чимганская рекреационная зона, Чарвакское водохранилище, озера Ихнож, Урунгач, Шовур, Бодак. Действуют 45 гостиниц, 4 туроператора. В области имеются 71 санаторий, 1 заповедник, 5 лесных хозяйств. Были представлены планы по эффективному использованию их возможностей, информация об основных прогнозных показателях дальнейшего развития туризма в области в 2017-2018 годах. Состоялась презентация проектов современного гостиничного комплекса на 500 мест в Чимганской рекреационной зоне, современной канатной дороги. Канатную дорогу протяженностью 2 километра, которую будут обслуживать 26 кабин, намечено построить за 10 месяцев.
Президент нашей страны ознакомился с проектом гостиничного комплекса «Куш-Чинор», который будет возведен на территории махалли «Хужакент» Бостанлыкского района. В комплекс будут входить гостиница на 130 мест, ресторан на 60 мест, оздоровительный центр и пункты сервиса.
Генеральный план горнолыжного курорта «Амирсой» отличается своими современными решениями и масштабом. Здесь будет создана система круглогодичного обслуживания туристов.
Глава нашего государства отметил необходимость эффективного использования туристического потенциала Ташкентской области.
Представлены предложения по открытию в порядке эксперимента гостевых домов в живописных местах области. В них предусмотрены проведение для туристов мероприятий на основе национальных обычаев, демонстрация блюд национальной кухни и других интересных мероприятий.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с созидательными проектами, которые будут осуществлены в Ташкентской области. В широкомасштабных работах в этом направлении важное значение имеет постановление главы нашего государства о мерах по дальнейшему совершенствованию административно-территориального устройства и деятельности местных органов исполнительной власти Ташкентской области от 20 июля 2017 года.
Вдоль автомобильной дороги Ташкент-Сырдарья, пролегающей на территории Ташкентской области, намечено построить новые дома и объекты социальной сферы. Состоялась презентация проектов строительства домов на отрезке этой дороги, проходящей через Зангиатинский, Чиназский и Янгиюльский районы. В районах и городах Ташкентской области будут построены 5- и 7-этажные дома.
Ташкентская область не имела административного центра. В настоящее время ведутся работы по переустройству города Тойтепа в качестве областного центра, для этого приглашены зарубежные архитекторы. Состоялась презентация генерального плана города Тойтепа.
Президент нашей страны дал поручения по строительству современного жилья вдоль дороги Ташкент-Тойтепа, возведению объектов социальной сферы в соответствии с современными требованиями.
В здании хокимията Ташкентской области под председательством Президента Шавката Мирзиёева прошло совещание актива области.