Poytaxtimiz fuqarolari tarixiy ahamiyatli kunni qarshi olmoqda. Bugun Toshkent shahar xalq deputatlari tuman Kengashlariga saylov bo‘lib o‘tadi.
Joriy yil 22-dekabr sanasi O‘zbekiston tarixiga zarhal harflar bilan bitildi. Shu kuni Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev mamlakatimiz tarixida ilk bor Oliy Majlisga Murojaatnoma taqdim etdi. Unda 2017-yilda amalga oshirilgan asosiy ishlar yakuni va O‘zbekiston Respublikasini 2018 yilda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari o‘z ifodasini topdi.
Davlatimiz rahbari o‘z Murojaatnomasida islohotlarimiz samarasini oshirishda parlament, deputat, senatorlarning o‘rniga alohida to‘xtaldi. Xalq vakillari, xususan, mahalliy Kengashlar faoliyati tanqidiy baholandi.
Hisobotlarga e’tibor bersak, mahalliy Kengashlar faoliyatida go‘yoki ijobiy o‘zgarishlar yuz berayotgandek tuyuladi, lekin ular faqat raqamlarda aks etmoqda, xolos. Bizga raqamlar emas, aniq natija kerak, dedi Prezidentimiz. Ta’kidlandiki, qachonki, hududlardagi vaziyat ijobiy tomonga o‘zgarsa, byudjet ijrosi to‘liq ta’minlansa, jinoyatchilik kamaysa, yangi ish o‘rinlari yaratilsa, eng muhimi, xalqimizning turmush darajasi yaxshilansa, mahalliy Kengashlar faoliyatiga ijobiy baho bersa bo‘ladi.
Ma’lumki, Prezidentimiz taklifi bilan Toshkent shahrida xalq deputatlari tuman Kengashlari ta’sis etildi. Shu vaqtgacha poytaxt tumanlarining fuqarolari bunday imkoniyatga ega emas edi. Bu borada adolat tiklanib, Konstitutsiyamizga tegishli o‘zgartirishlar kiritildi. Endilikda Toshkent shahri aholisi ham o‘zlari saylagan vakillari orqali tumanlarni boshqarishda ishtirok etish imkoniyatiga ega bo‘lmoqda.
Toshkent shahar xalq deputatlari tuman Kengashlari sayloviga tayyorgarlik jarayoni saylov to‘g‘risidagi milliy qonunchilikka, demokratik prinsiplar va xalqaro standartlarga hamda O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasining “Toshkent shahrida xalq deputatlari tuman Kengashlariga saylov o‘tkazish bo‘yicha tashkiliy chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq olib borildi.
Toshkent shahar xalq deputatlari tuman Kengashlari sayloviga munosib nomzodlar saralandi. 11 tumanning har biriga 30 deputat saylanishi belgilangan. Poytaxtimizda 330 saylov okrugi tashkil etilgan bo‘lib, 885 saylov uchastkasi saylov qonunchiligida nazarda tutilgan zamonaviy axborot-kommunikatsiya vositalari, zarur jihozlar bilan ta’minlangan. Ayni paytda mazkur saylov uchastkalari saylovchilar bilan gavjum bo‘lib bormoqda.
Toshkent shahar xalq deputatlari tuman Kengashlari deputatligiga 1 ming 650 nomzod ro‘yxatga olingan. Jarayonda mamlakatimizda faoliyat yuritayotgan 4 siyosiy partiya, shuningdek, fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari o‘z nomzodlari bilan faol ishtirok etmoqda.
Ma’lumki, har bir tuman, mahalladagi muammolarni shu hududda yashagan fuqarogina yaxshi biladi. Shu ma’noda, Toshkent shahar tumanlarida xalq deputatlari Kengashlariga saylangan deputatlar hududni rivojlantirishga o‘z hissasini qo‘shishi shubhasiz.
Mirzo Ulug‘bek tumani, TTZ-2 mavzesidagi 248-umumta’lim maktabida joylashgan 187-saylov uchastkasiga erta tongda birinchilardan bo‘lib Dildora Abdullayeva yetib keldi.

Сегодня для жителей столицы нашей страны своего рода знаменательный день – впервые проходят выборы в районные Кенгаши народных депутатов Ташкента.
22 декабря текущего года вписано в историю Узбекистана золотыми буквами. В этот день Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев впервые в истории выступил с Посланием Олий Мажлису. В этом важном документе нашли свое отражение основные итоги работ, выполненных в 2017 году, и наиболее приоритетные направления социально-экономического развития Республики Узбекистан в 2018 году.
Глава нашего государства в своем Послании особо остановился на роли парламента, депутатов и сенаторов. Была дана критическая оценка деятельности народных представителей, в частности, депутатов местных Кенгашей.
Судя по отчетам, в деятельности Кенгашей имеются позитивные изменения, однако это только цифры. Но нам нужны не цифры, а конкретные результаты, сказал Президент страны. Было подчеркнуто, что лишь тогда, когда в регионах произойдут позитивные изменения, будет обеспечено полное исполнение бюджета, сократится преступность, повысится уровень жизни народа, можно будет дать положительную оценку деятельности Кенгашей.
Как известно, по предложению Президента нашей страны в Ташкенте будут образованы районные Кенгаши народных депутатов, чего до настоящего времени не было. Теперь жители столицы получат возможность участвовать в управлении районами через избранных ими представителей.
Процесс подготовки к выборам в районные Кенгаши народных депутатов города Ташкента проводился в соответствии с национальным законодательством, демократическими принципами и международными стандартами, а также согласно постановлению Центральной избирательной комиссии «Об организационных мерах по проведению выборов в районные Кенгаши народных депутатов города Ташкента».
В районные Кенгаши народных депутатов города Ташкента из числа самых достойных кандидатов будет избрано по 30 депутатов в каждом из 11 районов. В столице образовано 330 избирательных округов, 855 избирательных участков, которые в предусмотренном законодательством порядке были оснащены современными информационно-коммуникационными средствами. В настоящее время на эти участки приходят избиратели.
Кандидатами в депутаты районных Кенгашей зарегистрированы 1 650 человек. Своих кандидатов выдвинули все действующие в нашей стране четыре политические партии, а также органы самоуправления граждан.
Известно, что проблемы каждого района, махалли хорошо знают граждане, которые там проживают. С этой точки зрения избранные в районные Кенгаши народных депутатов города Ташкента депутаты, несомненно, внесут свой вклад в развитие района.
На избирательный участок №187, расположенный в общеобразовательной школе №248 на массиве ТТЗ-2 Мирзо-Улугбекского района, Дилдора Абдуллаева пришла одной из первых.
– Пользуясь своим конституционным правом, я проголосовала за избранного мной кандидата, – говорит Д.Абдуллаева. – Мы вдохновлены осуществляемыми в нашей стране колоссальными реформами. Усиливается активность граждан, укрепляется наша уверенность в будущем. Сегодня мы хорошо осознаем, что наши голоса имеют важное значение для наших семей, будущего наших детей.