Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko Minskdagi muzokaralar yakunida Qoʻshma bayonot qabul qildilar.
Davlat rahbarlari huzurida ikki mamlakat hukumatlari, vazirlik va idoralari oʻrtasida 11 ta hujjat imzolandi. Ular ishlab chiqarish va ilmiy-texnik kooperatsiyani, hududlararo va investitsiyaviy hamkorlikni mustahkamlash, taʼlim, ommaviy axborot vositalari, nashriyot va poligrafiya faoliyati, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va boshqa sohalardagi almashinuvlar va hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan.
Ommaviy axborot vositalari vakillari uchun oʻtkazilgan brifingda davlat rahbarlari muzokaralar samimiy ruhda, samarali oʻtgani, oʻzaro manfaatli kelishuvlarga erishilganini taʼkidladilar.
Belarus Prezidenti oʻtgan yili mamlakatlarimiz oʻzaro savdo aylanmasida oxirgi yillardagi eng yuqori koʻrsatkichga chiqqani, bu ijobiy tendensiya bu yil ham davom etayotganini taʼkidladi.
– Muzokaralarimiz amaliy, konstruktiv ruhda oʻtdi hamda Belarus va Oʻzbekiston strategik sheriklar ekanini yana bir bor tasdiqladi. Oʻzbekiston keyingi uch yilda erishayotgan muvaffaqiyatlaridan juda xursandmiz. Mamlakat rahbariyati iqtisodiyot tarmoqlarini nafaqat modernizatsiya qilyapti, balki sanoat, qishloq xoʻjaligi va boshqa sohalarda inqilobiy oʻzgarishlarni amalga oshiryapti, yangi yoʻnalishlarni hayotga tatbiq etyapti. Bu samarali hamkorligimizga umid bagʻishlaydi, – dedi Aleksandr Lukashenko.
Tomonlar bundan buyon ham xalqaro va mintaqaviy tuzilmalar doirasida bir-birini qoʻllab-quvvatlashga tayyor ekanini tasdiqladilar.
Tashrif arafasida Minskda oʻtgan Hududlararo forumda ikki mamlakat shahar va viloyatlari oʻrtasida 12 hujjat, shuningdek, umumiy qiymati qariyb 300 million AQSH dollari boʻlgan shartnoma va bitimlar imzolangani qayd etildi.
Shu kunlarda Belarusda oʻtgan Oʻzbekiston madaniyati kunlari ikki xalq oʻrtasidagi doʻstlikni mustahkamlashga xizmat qiladigan yorqin voqea boʻlgani taʼkidlandi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко приняли Совместное заявление по итогам двусторонних переговоров в Минске.
При главах государств принято 11 документов между правительствами, министерствами и компаниями двух стран. Они призваны расширять и укреплять производственную и научно-техническую кооперацию, межрегиональное и инвестиционное взаимодействие, обмены и сотрудничество в области образования, средств массовой информации, издательской и полиграфической деятельности, информационно-коммуникационных технологий, других сферах.
На брифинге для представителей средств массовой информации лидеры двух государств заявили, что переговоры прошли в духе открытости и были плодотворными, достигнуты взаимовыгодные соглашения.
Президент Беларуси отметил, что в прошлом году был достигнут наибольший за последние годы показатель взаимной торговли, эта положительная тенденция продолжается и в этом году.
— Наши переговоры прошли в практическом, конструктивном духе и вновь подтвердили, что Беларусь и Узбекистан являются стратегическими партнерами. Мы рады успехам, которые Узбекистан достигает в последние годы. Руководство страны не только модернизирует отрасли экономики, но и осуществляет революционные преобразования в промышленности, сельском хозяйстве и других областях, внедряет новые направления. Это вселяет уверенность в нашем плодотворном сотрудничестве, — заявил Александр Лукашенко.
Стороны выразили готовность и далее поддерживать друг друга в рамках международных и региональных структур.
Отмечалось, что на состоявшемся в преддверии визита Форуме регионов в Минске между городами и областями двух стран были подписаны более десяти соглашений, а также контракты и договоры на сумму почти 300 миллионов долларов США.
Подчеркнуто, что прошедшие на днях в Беларуси Дни культуры Узбекистана стали ярким событием, способствующим укреплению дружбы между народами наших стран.