O‘zbekiston Prezidenti Turkmaniston Prezidenti bilan telefon orqali muloqot qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev 28 iyun kuni Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov bilan telefon orqali muloqot qildi.
Davlatimiz rahbari suhbat avvalida Turkmaniston Prezidentini tug‘ilgan kuni munosabati bilan samimiy muborakbod etib, unga mustahkam sog‘lik, baxt-saodat va muvaffaqiyat tiladi.
Bugungi Turkmaniston Prezident Gurbanguli Berdimuhamedov rahbarligida davlat va jamiyat qurilishi sohasida, mamlakatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish borasida ulkan yutuqlarga erishayotgani alohida qayd etildi.
Turkmanistonning xalqaro nufuzi izchil yuksalib borayotgani ta’kidlandi. Turkmaniston tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasi tomonidan ushbu tashkilot va Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi o‘rtasidagi hamkorlik to‘g‘risida navbatdagi rezolyusiya qabul qilingani, 2020-2021 yillarda mamlakatda sambo va trek velosporti bo‘yicha jahon chempionatlari o‘tkazilishi bundan dalolat beradi.
Prezidentlar ikki tomonlama munosabatlar va mintaqaviy siyosatga doir dolzarb masalalarni ko‘rib chiqdilar.
O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlari izchil mustahkamlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zaro savdo hajmini yanada oshirish, transport, energetika, sanoat va qishloq xo‘jalishi sohalaridagi kooperatsiyani kuchaytirish muhimligi ta’kidlandi.
Prezidentlar Hukumatlararo qo‘shma komissiya ishini faollashtirish, shuningdek, chegaradosh hududlar o‘rtasidagi samarali ishbilarmonlik va madaniy-gumanitar hamkorlikni davom ettirish lozimligini aytib o‘tdilar.
Muloqot so‘ngida davlat rahbarlari qardosh mamlakatlarimiz va xalqlarimiz farovonligi, butun Markaziy Osiyo mintaqasining barqaror taraqqiyoti yo‘lida O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi ko‘p qirrali sheriklikni yanada rivojlantirish va mustahkamlash borasidagi intilish qat’iy ekanini yana bir bor tasdiqladilar.

28 июня состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
В начале беседы глава нашего государства искренне поздравил Президента Туркменистана с днем рождения, пожелав ему здоровья, благополучия и больших успехов.
Особо отмечены достижения современного Туркменистана под руководством Президента Гурбангулы Бердымухамедова в сфере государственного и общественного строительства, социально-экономического развития страны.
Подчеркнуто, что неуклонно растет авторитет государства на международной арене. Свидетельством являются принятая по инициативе туркменской стороны очередная резолюция Генеральной Ассамблеи ООН о сотрудничестве Организации
и Международного фонда спасения Арала, а также проведение в Туркменистане чемпионатов мира по самбо и трековому велоспорту в 2020-2021 годах.
Лидеры двух стран рассмотрели актуальные вопросы двусторонних отношений и региональной политики.
С глубоким удовлетворением отмечено поступательное укрепление узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
Подчеркнута важность дальнейшего наращивания объемов взаимной торговли, усиления кооперации в области транспорта, энергетики, промышленности и сельского хозяйства.
Президенты выступили за активизацию деятельности совместной Межправительственной комиссии, а также продолжение плодотворного делового и культурно-гуманитарного сотрудничества между приграничными регионами.
В завершение разговора главы государств вновь подтвердили взаимную приверженность дальнейшему развитию многопланового партнерства между Узбекистаном и Туркменистаном на благо двух братских стран и народов, в интересах устойчивого развития и процветания всего региона Центральной Азии.