Prezident Shavkat Mirziyoyev BMT Bosh kotibi bilan uchrashdi
Samarqand shahridagi Forumlar majmuasida 10-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrishning uchrashuvi bo‘ldi.
Prezidentimiz yuqori martabali mehmonni mamlakatimizga tashrifi bilan qutlab, O‘zbekiston BMT va uning tashkilotlari bilan hamkorlik munosabatlarini izchil rivojlantirib boradi, deb ta’kidladi.
Davlatimiz rahbari Bosh kotibga O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov qabrini ziyorat qilib, uning xotirasiga hurmat bajo keltirgani uchun minnatdorlik bildirdi.
Islom Karimovning tinchlikparvar siyosati, asosli tashabbuslari va amaliy ishlari mintaqada xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlashda muhim asos bo‘lganini jahon hamjamiyati keng e’tirof etayotganini ta’kidlash joiz, dedi davlatimiz rahbari.
Antoniu Guterrish Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar mamlakat taraqqiyoti va xalq farovonligini yuksaltirish borasida muhim ahamiyatga ega ekanini qayd etdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston bilan BMT va uning tashkilotlari o‘rtasidagi hamkorlikning bugungi holati va uni rivojlantirish istiqbollari, mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar, jumladan, Orol fojiasining ekologik oqibatlarini yumshatishga doir masalalar muhokama etildi. Global xavfsizlik va barqarorlikni mustahkamlash, ijtimoiy-iqtisodiy va ekologik muammolarni hal etish masalalari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov qabrini ziyorat qildi. Taomilga binoan Qur’on tilovat qilindi.
Islom Karimov dafn etilgan hududda yodgorlik majmuasi barpo etilmoqda.
Prezidentimiz qurilish ishlarining borishi bilan tanishdi. Qurilish loyihasiga ko‘ra, Hazrati Xizr maqbarasi atrofida milliy me’morlik an’analari asosida qo‘shimcha ayvonlar, choyxona qurilmoqda, boshqa qulayliklar yaratilmoqda.
Shavkat Mirziyoyev Birinchi Prezidentimiz maqbarasi Hazrati Xizr masjidi bilan uyg‘un, ayvonlar maqbara bilan hamohang bo‘lishiga alohida e’tibor qaratish zarurligini ta’kidladi.
Uni yanada takomillashtirish, ziyoratchilar uchun barcha qulayliklar yaratish bo‘yicha tavsiyalar berdi. Majmua atrofini kengaytirish va obodonlashtirish, zamonaviy tungi yoritish tizimi bilan ta’minlash zarurligini qayd etdi.

Президент Шавкат Мирзиёев встретился с Генеральным секретарем ООН
Во Дворце «Форумлар мажмуаси» в городе Самарканде 10 июня состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Генеральным секретарем ООН Антониу Гутерришем.
Глава нашего государства, приветствуя высокого гостя с визитом в нашу страну, отметил, что Узбекистан и в дальнейшем будет укреплять сотрудничество с ООН и его организациями.
Шавкат Мирзиёев выразил признательность Генеральному секретарю за то, что он посетил место упокоения Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова и отдал дань уважения его памяти.
Необходимо подчеркнуть, что широкое признание в мире получили миролюбивая политика, обоснованные и конструктивные инициативы и многогранная деятельность Ислама Каримова, которые послужили важной основой в обеспечении безопасности и стабильности в регионе, сказал глава нашего государства.
Антониу Гутерриш выразил искреннюю благодарность Президенту нашей страны Шавкату Мирзиёеву за теплый прием, отметил, что проводимые в Узбекистане реформы имеют важное значение в повышении благосостояния народа и процветании страны.
В ходе встречи были обсуждены нынешнее состояние и перспективы развития сотрудничества между Узбекистаном и ООН, ее организациями, актуальные вопросы регионального и международного характера, в частности, касающиеся смягчения последствий Аральской экологической катастрофы. Рассмотрены вопросы укрепления глобальной безопасности и стабильности, решения социально-экономических и экологических проблем.
Глава нашего государства посетил место упокоения Первого Президента нашей страны Ислама Каримова. Отдал дань уважения его памяти.
На территории захоронения Ислама Каримова возводится мемориальный комплекс.
Президент нашей страны ознакомился с ходом строительных работ. Согласно проекту, вокруг мавзолея Хазрати Хизр на основе традиций национального зодчества строятся дополнительные айваны, чайхана и другие объекты инфраструктуры.
Шавкат Мирзиёев отметил, что усыпальница Первого Президента нашей страны должна составлять единый архитектурный ансамбль с мечетью Хазрати Хизр. Подчеркнул необходимость обращения особого внимания на то, чтобы айваны гармонично сочетались с мавзолеем.
Поручено дальнейшее совершенствование мемориального комплекса, создание еще больших удобств для посетителей. Отмечена необходимость расширения и благоустройства прилегающей к комплексу территории.