Elni siylaganni el siylaydi
Ildizlari mustahkam daraxt ko‘kka bo‘y cho‘zadi. Tarixini bilgan, qadrlagan xalqning martabasi baland, kelajagi buyuk bo‘ladi.
Mamlakatimiz butun dunyoda ana shunday hurmat-e’tibor qozongan. O‘tganlar ruhini shod etish, xayrli ishlarini eslash va ulug‘lash milliy qadriyatimizga aylangan.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 27-martdagi «Atoqli davlat arbobi va yozuvchi Sharof Rashidov tavalludining 100 yilligini nishonlash to‘g‘risida»gi qarori bu boradagi ishlarning, milliy g‘urur-iftixorning yuksak namunasi bo‘ldi.
6-noyabr – Sharof Rashidov tug‘ilgan kuni Jizzaxda ushbu sanaga bag‘ishlangan tantanali tadbirlar bo‘lib o‘tdi.
Tadbirlarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirok etdi.
Dastlab ehson dasturxoni yozilib, Qur’on tilovat qilindi.
Jizzax shahri markazida o‘rnatilgan Sharof Rashidov haykalining ochilish marosimi bo‘ldi.
Marosimda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zolari, Qonunchilik palatasi deputatlari, hukumat a’zolari, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, mehnat faxriylari, adabiyot va san’at namoyandalari, viloyat ahli, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahridan kelgan yurtdoshlarimiz, chet ellik mehmonlar, yoshlar ishtirok etdi. Sharof Rashidovning farzandlari, do‘stlari, hamkasblari, shogirdlari va boshqa yaqinlari qatnashdi.
Davlatimiz rahbari Sharof Rashidovning hayoti va faoliyati, yuksak insoniy fazilatlari, xalqimiz manfaatlari yo‘lidagi buyuk xizmatlari haqida so‘z yuritdi.
Sharof Rashidov 1917-yil 6-noyabrda Jizzax shahrida tug‘ilgan. Jizzax pedagogika texnikumi, Samarqand davlat universitetining filologiya fakultetida o‘qigan. Faoliyatini Samarqand viloyati gazetasida boshlab, bilim va qobiliyati yuksakligi bois universitetning oxirgi kursida o‘qib yurgan davridayoq ushbu gazetaga muharrir bo‘lgan.
Ikkinchi jahon urushidan 1942-yil yarador bo‘lib qaytgan. O‘ttiz yoshida respublikaning o‘sha paytdagi eng nufuzli nashri – «Qizil O‘zbekiston» gazetasiga muharrir etib tayinlangan.
Sharof Rashidov shoir, yozuvchi va publitsist sifatida tanilgan. Uning “Chegarachi” dostoni, “Qahrim” she’rlar to‘plami, “Ikki dil dostoni” asari, “Bo‘rondan kuchli”, “Qudratli to‘lqin”, “G‘oliblar” kabi romanlari shuhrat qozongan. Atoqli adib 1949-yil O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi boshqaruvi raisi etib saylangan.
U 1959-yil O‘zbekiston rahbari etib saylanganida endigina qirq yoshdan oshgan edi. Sharof Rashidov bu yuksak vazifada qariyb chorak asr fidoyilik bilan ishladi.
Bu juda murakkab, ziddiyatli davr edi. Sharof Rashidov shunday sharoitda ham xalqiga farzandlik burchini ado etdi.
Mirzacho‘l, Qarshi, Yozyovon, Surxon-Sherobod cho‘llarining o‘zlashtirilishi, millionlab gektar qo‘riq yerlarda bog‘-rog‘lar va oziq-ovqat ekinlarining joy olishi uzoqni o‘ylab amalga oshirilgan edi. Bu maydonlar bugun ham xalqimiz farovonligiga xizmat qilmoqda.
Sharof Rashidov rahbarligi davrida O‘zbekiston xaritasida Navoiy, Zarafshon, Yangiyer, Guliston va boshqa o‘nlab shaharlar paydo bo‘ldi. Respublikaning barcha hududida qurilish va obodonchilik ishlari avj oldi. Juda ko‘p inshootlar – zavodlar, fabrikalar, shifoxonalar, oliy o‘quv yurtlari, yo‘llar, maktablar qurilishi, konlarning ochilishi u kishining nomi bilan bog‘liq.
Bu davrda poytaxtimiz Sharqning eng go‘zal shaharlaridan biriga aylandi. Bu, ayniqsa, Toshkent zilzilasidan keyin yanada chiroy ochdi. Toshkent metropoliteni, “Istiqlol” san’at saroyi, “O‘zbekiston” mehmonxonasi, Toshkent teleminorasi poytaxtimizning ko‘rki hisoblanadi.
Sharof Rashidov nihoyatda kamtar, ochiqko‘ngil odam bo‘lgan. Cho‘pon bilan cho‘pondek, dehqon bilan dehqon tilida gaplashgan. Har qanday sharoitda odamlarning qalbiga yo‘l topa bilgan.
Atoqli davlat arbobi rahbarlik borasida ham ulkan maktab yaratgan. U kishining donoligi, diplomatligi, odilligi va ayni paytda oddiyligi barcha rahbarlarga namuna bo‘lgan.
Sharof Rashidov o‘ta ziyoli kishi bo‘lgan. Farzandlariga ham puxta saboq bergan. U kishining farzandlari, nevara-chevaralari turli sohalarda samarali mehnat qilmoqda.
Sharof Rashidov vafotidan keyin respublikaning iqtisodiy taraqqiyoti sustlashdi. Bu avvalo o‘sha paytdagi noto‘g‘ri siyosat, qolaversa, xalq obro‘li, tajribali yo‘lboshchini yo‘qotganining oqibati bo‘ldi. Kuchli rahbarsiz, himoyachisiz qolgan yurtimiz yovuz tajriba maydoniga aylantirildi.
Albatta, u o‘z davrining farzandi edi, o‘sha paytdagi tuzumga xizmat qildi. Ammo dunyodan o‘tganida bu tuzum unga xiyonat qildi. Xotirasini tahqirladi, yaqinlarini ta’qib etdi.
Respublika rahbarligiga Islom Karimov kelgach, barcha tuhmat va ta’qiblarni to‘xtatdi. Tarixiy adolat tiklandi. Uning pok nomi oqlandi. Birinchi Prezidentimiz tashabbusi bilan 1992-yil Sharof Rashidov tavalludining 75 yilligi keng nishonlandi.
Shavkat Mirziyoyev marosimdagi so‘zida yaxshilikning mukofoti faqat yaxshilik ekanini ta’kidladi.
Davlatimiz rahbarining e’tibori bilan elu yurtimizga mehnati singgan insonlarning hurmati joyiga qo‘yilmoqda, o‘tganlar xotirasi ulug‘lanmoqda. Keyingi bir yilda bu borada ulkan ishlar amalga oshirildi. Toshkent va Samarqandda Islom Karimov, Namangan viloyatida Ishoqxon Ibrat, Xorazm viloyatida Komiljon Otaniyozov, Qoraqalpog‘istonda Ibroyim Yusupov, Farg‘onada Erkin Vohidov, Qashqadaryoda Abdulla Oripov, Andijonda Muhammad Yusuf xotiralari abadiylashtirildi. Ularning nomi bilan ataladigan markazlar, ijodiy maktablar tashkil etildi. Jizzax shahrida Hamid Olimjon va Zulfiya xotirasiga bag‘ishlab barpo etilgan yodgorlik majmuasi ochildi.
Yurtimiz taraqqiyoti yo‘lida fidokorona xizmat qilgan, milliy adabiyotimiz va madaniyatimiz rivojiga ulkan hissa qo‘shgan atoqli davlat arbobi, taniqli yozuvchi Sharof Rashidov tavalludining 100 yilligi nishonlanishi xalqimizni behad quvontirdi.
Jizzaxda bu voqeaga katta tayyorgarlik ko‘rildi. Viloyat markazida Sharof Rashidov xiyoboni yangidan barpo etildi. 3 gektardan ziyod maydon ko‘kalamzorlashtirildi. Hududga Belgiyadan keltirilgan tog‘ qarag‘ayi, qoraqayin, lola daraxti kabi 20 dan ortiq daraxt turlari ekildi. Diametri 24 metr bo‘lgan rangli favvora qurildi.
Xiyobon to‘rida qo‘r to‘kib turgan “O‘zbekiston” mehmonxonasi ham rekonstruksiya qilindi. Uning ikki tomonida joylashgan “Bo‘ston” va “Navro‘z” majmualari to‘la ta’mirlanib, yirik anjumanlar o‘tkazish uchun qulay sharoitlar yaratildi.
Tadbirda O‘zbekiston Fanlar akademiyasi akademigi O.Salimov, mehnat faxriysi I.Jo‘rabekov, uchuvchi-kosmonavt V.Jonibekov, mehnat faxriysi Q.Kamalov, akademik S.Rashidova Sharof Rashidov bilan bog‘liq xotiralari, u kishining hayoti va faoliyati haqida so‘zladi.
Sharof Rashidov haykalini O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Sharof Rashidovning qizi Sayyora Rashidova ochdi.
Sharof Rashidov haykali poyiga gullar qo‘yildi.
Shavkat Mirziyoyev yubiley arafasida qurib bitkazilgan Sharof Rashidov memorial muzeyida bo‘lib, bu yerda yaratilgan sharoitlar va eksponatlar bilan tanishdi.
Muzeyga kiraverishda Prezidentimizning «Hech shubha yo‘qki, Sharof Rashidov nomini o‘zbek xalqining tarixidan, hayotidan ayri tasavvur qilib bo‘lmaydi. Sharof Rashidov o‘z xalqiga va Vataniga fidoyi farzand edi», degan so‘zlari bitilgan. Binoning ichki va tashqi qismi milliy me’morchiligimiz an’analari asosida bezatilib, anjumanlar zalida Sharof Rashidov faoliyatiga doir filmlarni namoyish etish imkoniyati yaratilgan.
Muzeyda atoqli davlat arbobi va yozuvchining hayot yo‘li va ijodiga daxldor 2 ming 700 dan ortiq eksponat bor. Ular Sharof Rashidovning bolalik davri, talabalik yillari, muharrirlik davri, O‘zbekistonda cho‘l va qo‘riq yerlarni o‘zlashtirish, bunyodkorlik jarayonidagi faol ishtiroki, ijtimoiy-siyosiy va adabiy faoliyati hamda boshqa mavzularga bag‘ishlangan o‘nta bo‘limga ajratilgan.
Muzey yoniga Sharof Rashidov hududlarga safarlari chog‘ida foydalangan poyezd vagoni o‘rnatilgan. Undagi sharoit va buyumlar asl holicha saqlangan.
Muzey Sharof Rashidov haqida to‘liq ma’lumot beradigan, u kishining ruhini sezadigan joy bo‘lishi kerak, dedi davlatimiz rahbari. Bu yerga o‘quvchi-yoshlarning muntazam tashrifini yo‘lga qo‘yib, turli tadbirlar o‘tkazish zarur.
Shavkat Mirziyoyev memorial muzey faxriy mehmonlar kitobiga o‘z fikr va taassurotlarini yozib qoldirdi. Unda shunday so‘zlar bor: «Xalqimizning buyuk farzandi, atoqli davlat arbobi va yozuvchi Sharof Rashidov el-yurtimiz uchun fidoyi rahbar, betakror va benazir shaxs edi…
Har qanday murakkab sharoitda ham el-yurtimiz manfaatini o‘ylab yashagan Sharof Rashidovning buyuk xizmatlari xalqimiz xotirasida abadiy saqlanib qoladi.
Bugun Jizzax shahrida ish boshlayotgan Sharof Rashidov memorial muzeyi ana shu ezgu maqsadga xizmat qiladi, deb ishonaman».
Davlatimiz rahbari Hamid Olimjon va Zulfiya nomidagi xiyobon atrofini yanada obodonlashtirish, muzey faoliyatini takomillashtirish, maktab-internat moddiy-texnik bazasini mustahkamlash bo‘yicha topshiriqlar berdi. Shoirlar haykali poyiga gul qo‘ydi.
Atoqli davlat arbobi, taniqli yozuvchi Sharof Rashidov tavalludining 100 yilligi munosabati bilan Jizzax viloyati musiqali drama teatri ham zamonaviy talablar darajasida rekonstruksiya qilindi.
Bu yerda amalga oshirilgan keng ko‘lamli bunyodkorlik ishlari jarayonida teatr binosining old qismiga zamonaviy qoplama va vitraj o‘rnatildi, yo‘laklarga keramik plitalar yotqizildi. Bino oldida fusunkor favvora, yashil maysazor barpo etilib, hududga noyob manzarali daraxt va gul ko‘chatlari o‘tqazildi.
Binoning isitish tizimi, havo almashtirish, elektr, ichimlik suvi tarmoqlari yangilandi. 550 o‘rinli tomosha zalidagi o‘rindiqlar, sahnani yoritish, ovoz kuchaytirish uskunalari yangisiga almashtirildi, grim xonalarida zarur shart-sharoit yaratildi.
Prezidentimiz teatr binosi bilan tanishar ekan, ushbu zamonaviy san’at dargohi Sharof Rashidovning qutlug‘ tavallud sanasi nishonlanayotgan kunda Jizzax viloyati xalqiga katta tuhfa bo‘lganini ta’kidladi.
Mazkur san’at koshonasi faoliyatini viloyatning olis tumanlarida yashovchi odamlar ham sezishi kerak, dedi Shavkat Mirziyoyev. Buning uchun teatr ijodiy jamoasi salohiyatini yuksaltirish, bugungi zamon darajasidagi sahna asarlarini qo‘yish ustida ishlash zarur. Shu orqali odamlarning teatrga qiziqishini oshirish, ularning ma’naviyatini tarbiyalash lozim.
Teatrning viloyat ma’naviy-ma’rifiy hayotidagi rolini oshirish hamda samarali ishlashini tashkil etish maqsadida 2018-yilga mo‘ljallangan namunaviy dastur tuzish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Bu dasturda ijodkorlarni qo‘llab-quvvatlash, ular uchun 7 qavatli uy-joy qurish, aktyor va rejissyorlarning malakasini oshirish, teatrdagi ijodiy muhitni viloyatdagi musiqa va san’at maktablariga ham yoyish kabi masalalar e’tiborga olinadi.
Kunning ikkinchi yarmida Jizzax viloyati musiqali drama teatrida atoqli davlat arbobi va yozuvchi Sharof Rashidov tavalludining 100 yilligiga bag‘ishlangan xotira kechasi va konsert dasturi bo‘lib o‘tdi.
Marosimda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirok etdi.
Unda senator va deputatlar, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, yozuvchi-shoirlar, madaniyat va san’at namoyandalari, adibning avlodlari, faxriylar, yoshlar, adabiyot ixlosmandlari qatnashdi.
Sharof Rashidov atoqli davlat arbobi bo‘lish bilan birga, ulkan so‘z san’atkori, mohir tarjimon, inson qalbining zukko bilimdoni edi. Uning yoshlik, bahor, go‘zallik, ezgulik, Vatan mehri tarannum etilgan asarlari xalqimiz qalbidan chuqur joy olgan. Xususan, «Kashmir qo‘shig‘i», «Ikki dil dostoni», «Dil amri» kabi asarlari milliy adabiyotimiz xazinasidan munosib joy olgan, qator asarlari asosida badiiy filmlar suratga olingan, spektakllar sahnalashtirilgan.
Sharof Rashidov tavalludining 100 yilligi mamlakatimiz miqyosida katta tantana bilan nishonlanmoqda. Bu tadbirlarda xalqimizning ulug‘ adibni qanchalar ardoqlashi, uning ijodiy merosi, odamlar dardiga malham bo‘lishdek o‘zbekona sifatlari va fazilatlarini qadrlashi namoyon bo‘lmoqda.
Bu adibning 100 yillik yubileyiga bag‘ishlab o‘tkazilgan xotira kechasi konsertida ham o‘zining yorqin ifodasini topdi. Unda yurtimiz san’at ustalari tomonidan milliy ashula va raqslar, jahon san’atining eng sara asarlaridan namunalar ijro etildi.
Ushbu kuy-qo‘shiqlar qalblarda Vatanga muhabbat, hayot sururi tuyg‘ularini jo‘sh urdirdi. Sharof Rashidov so‘zi bilan aytiluvchi «Olamda gullar yashar», «Vatan fidoyilariga», «Dugonalar», «Yor kelur» qo‘shiqlari, Hamid Olimjon va Zulfiyaning «O‘zbekiston», «Yoshlik chog‘imda», «Kel, assalom» she’rlariga bastalangan taronalar, xalq ashulalari, jahon san’atidan ijro etilgan ariya va kompozitsiyalar tinglovchilarga bir olam zavq bag‘ishladi.
Sahna ortidagi ulkan monitorda donishmand insonning bolalik va yoshlik davrlari, uni voyaga yetkazgan ota-onasi siymolari, Sharof Rashidovning ona Vatanimiz, xalqimiz g‘ururini ko‘tarish, yurtimizni obod etish yo‘lida butun borlig‘ini bag‘ishlagan hayoti Prezidentimiz rahnamoligida ardoqli adib nomini abadiylashtirish borasida amalga oshirilayotgan ulkan ishlar, bugungi dorilomon hayotimiz aks ettirilgan lavhalar namoyish etiladi.
Bularning bari o‘z eliga va Vataniga fidoyi insonning xalqimiz yuragidan munosib joy olgani va mehriga sazovor bo‘lganini namoyon qiladi.
Atoqli davlat arbobi va yozuvchi Sharof Rashidov tavalludining 100 yilligiga bag‘ishlangan xotira kechalari, ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar mamlakatimizning barcha hududlari, ta’lim muassasalari, harbiy qismlar, mehnat jamoalari va mahallalarda davom etmoqda.
7-noyabr kuni O‘zbekiston Fanlar akademiyasi, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi hamkorligida “Sharof Rashidovning O‘zbekiston tarixida tutgan o‘rni” mavzusida ilmiy konferensiya o‘tkaziladi.
«Jizzax» erkin iqtisodiy zonasida Fransiyaning “Pejo Sitroyen” guruhi bilan hamkorlikda avtomobil zavodi barpo etilmoqda.
Davlatimiz rahbari Jizzax viloyatiga tashrifi davomida mazkur zamonaviy korxona qurilishi bilan tanishdi.
Prezidentimizning 2017-yil 13-iyundagi “Xorijiy investitsiyalar ishtirokidagi “Uzbekistan Peugeot Citroen Automotive” korxonasini tashkil etish to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq, “O‘zavtosanoat” AK va Peugeot Citroen Automotive guruhi o‘rtasida erishilgan kelishuv asosida barpo etilayotgan ushbu qo‘shma korxona O‘zbekiston avtomobil sanoatining istiqboliga xorijlik ishbilarmonlarning katta ishonchi samarasidir.
Zavodda yo‘lovchi va yuk tashishga mo‘ljallangan «Pejo Ekspert» va «Pejo Bokser» tijorat avtomobillari ishlab chiqarish rejalashtirilgan. 600 ish o‘rni yaratiladigan korxona 2019-yil mahsulot ishlab chiqara boshlaydi.
Yiliga 16 ming dona zamonaviy avtomobil ishlab chiqarish quvvatiga ega korxona mahsuloti ichki bozordan tashqari MDH mamlakatlari, Eron, Fransiya va boshqa davlatlarga eksport qilinadi.
Prezidentimiz qurilish ishlarini jadallashtirish, sifat va samaradorlikka alohida e’tibor qaratish yuzasidan tegishli topshiriqlar berdi. Shavkat Mirziyoyevga bu yerda ishlab chiqariladigan avtomobillar namunalari namoyish qilindi.
Shu yerda Markaziy Osiyodagi eng yirik oyna ishlab chiqarish zavodi taqdimoti ham o‘tkazildi.
“Jizzax” erkin iqtisodiy hududida barpo etilayotgan shishaga chuqur ishlov berish va yirik o‘lchamdagi shisha mahsulotlari ishlab chiqarish bo‘yicha yangi loyihaning umumiy qiymati qariyb 110 million AQSh dollarini tashkil etmoqda. Xitoyning “Min’yuan silu” kompaniyasi hamkorligida tashkil etilayotgan korxonaning birinchi navbatini 2017-yil yakunigacha foydalanishga topshirish ko‘zda tutilgan. 2019-yil sentabr oyida korxona to‘la quvvatda ishlay boshlaydi.
Prezidentimizga «O‘zqurilishmateriallari» AJ tomonidan Jizzax viloyatida 2017-2018-yillarda qurilish materiallari ishlab chiqarishni rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan istiqbolli loyihalar to‘g‘risida ham ma’lumot berildi.

Дерево с крепкими корнями высоко поднимается ввысь. У народа, знающего, ценящего свою историю, высок авторитет, великое будущее.
Наша страна завоевала уважение и признание в мире благодаря тому, что отдает дань уважения памяти ушедших, вспоминает их добрые дела, возвеличивает их светлые имена. Это является нашими национальными ценностями.
Постановление Президента нашей страны Шавката Мирзиёева «О праздновании 100-летия со дня рождения выдающегося государственного деятеля и писателя Шарафа Рашидова» от 27 марта 2017 года стало ярким отражением проводимой в этом направлении работы, национальной гордостью.
6 ноября – в день рождения Шарафа Рашидова в Джизаке состоялись торжественные мероприятия, посвященные его юбилею.
В мероприятиях принял участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Состоялась церемония открытия воздвигнутого в центре города Джизака памятника Шарафу Рашидову.
В мероприятии приняли участие члены Сената, депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, члены правительства, представители государственных и общественных организаций, ветераны труда, деятели литературы и искусства, жители области, наши соотечественники из Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, зарубежные гости, молодежь. Участвовали близкие Шарафа Рашидова, его друзья, коллеги и ученики.
Глава нашего государства говорил о жизни и деятельности, высоких человеческих качествах Шарафа Рашидова, его великих заслугах в интересах нашего народа.
Шараф Рашидов родился 6 ноября 1917 года в городе Джизаке. Обучался в Джизакском педагогическом техникуме, на филологическом факультете Самаркандского государственного университета. Трудовую деятельность начинал в газете Самаркандской области, благодаря глубоким знаниям и способностям еще во время учебы на выпускном курсе университета стал редактором этой газеты.
Участвовал во Второй мировой войне, в 1942 году вернулся после ранения. В тридцать лет был назначен редактором ведущего в то время издания республики – газеты «Кизил Узбекистон».
Шарафа Рашидова хорошо знают как поэта, писателя и публициста. Известны его поэма «Пограничник», сборник стихов “Мой гнев”, произведение “Поэма двух сердец”, такие романы, как “Сильнее бури”, “Могучая волна”, “Победители”. Талантливый писатель в 1949 году был избран председателем правления Союза писателей Узбекистана.
Когда в 1959 году он был назначен руководителем Узбекистана, ему было чуть более сорока лет. Шараф Рашидов на этой чрезвычайно ответственной должности самоотверженно проработал почти четверть века.
Это было очень сложное, противоречивое время. Шараф Рашидов и в таких условиях с честью выполнил свой сыновний долг перед народом.
Освоение Мирзачульских, Каршинских, Язъяванских, Сурхан-Шерабадских степей, создание садов и посевов продовольственных культур на миллионах гектаров целинных земель – это были меры, направленные на будущее. Эти посевные площади сегодня служат благополучию и процветанию нашего народа.
В период руководства Шарафа Рашидова на карте Узбекистана появились новые города, такие, как Навои, Зарафшан, Янгиер, Гулистан и другие. Во всех регионах республики осуществлялась масштабная строительная и благоустроительная работа. Строительство множества сооружений – заводов, фабрик, больниц, высших учебных заведений, школ, прокладка дорог, разработка рудников связаны с именем этого человека.
В этот период Ташкент превратился в один из самых красивых городов Востока. Это особенно ярко проявилось после землетрясения в Ташкенте. Сегодня метрополитен, Дворец искусств “Истиклол”, гостиница “Узбекистан”, Ташкентская телебашня являются украшением нашей столицы.
Шараф Рашидов был очень скромным, великодушным человеком. Он мог найти путь к сердцу каждого.
Выдающийся государственный деятель также создал большую школу управленчества. Мудрость, справедливость, дипломатичность этого человека и вместе с тем его простота служили примером для всех руководителей.
Шараф Рашидов был очень интеллигентным человеком. Преподал также глубокие жизненные уроки и знания своим детям. Его дети, внуки и правнуки плодотворно трудятся в различных сферах.
После смерти Шарафа Рашидова снизился экономический рост республики. Это стало, прежде всего, следствием непродуманной политики в то время, наконец, потери народом своего авторитетного, опытного лидера, без которого наша республика была превращена в экспериментальную площадку.
Шараф Рашидов был представителем своей эпохи, служил действовавшему в то время строю. Однако с его кончиной этот строй изменил ему, оскорбил его память, преследовал близких.
После того, как Ислам Каримов стал руководителем республики, была восстановлена историческая справедливость, оправдано честное имя Шарафа Рашидова. По инициативе Первого Президента нашей страны в 1992 году широко отмечалось 75-летие со дня его рождения.
Шавкат Мирзиёев в своей речи на церемонии отметил, что добро вознаграждается добром.
В результате внимания главы нашего государства проявляется уважение и почтение к людям, внесшим достойный вклад в процветание страны и народа, отдается дань уважения их светлой памяти. За последний год в этом направлении осуществлена огромная работа. В Ташкенте и Самарканде увековечена память Ислама Каримова, в Наманганской области – Исхакхана Ибрата, в Хорезмской области – Комилжона Отаниёзова, в Каракалпакстане – Ибраима Юсупова, в Фергане – Эркина Вахидова, в Кашкадарье – Абдуллы Арипова, в Андижане – Мухаммада Юсуфа. Созданы центры, творческие школы имени этих людей. В Джизаке открыт мемориальный комплекс, посвященный памяти Хамида Алимджана и Зульфии.
Широкое празднование 100-летия со дня рождения выдающегося государственного деятеля, известного писателя Шарафа Рашидова, самоотверженно служившего во благо процветания нашей страны, внесшего огромный вклад в развитие национальной литературы и культуры, обрадовало весь наш народ.
В Джизаке проведена большая подготовка к этому событию. Реконструирована аллея Шарафа Рашидова в областном центре. На территории высажено свыше 20 видов завезенных из Бельгии деревьев, таких, как горная сосна, береза, тюльпанное дерево и других. Установлен цветовой фонтан диаметром 24 метра.
Реконструирована также гостиница «Узбекистон» рядом с аллеей. Расположенные с ее двух сторон комплексы «Бустон” и “Навруз” капитально отремонтированы, в них созданы современные условия для проведения крупных форумов.
На мероприятии академик Академии наук Узбекистана О.Салимов, ветеран труда И.Джурабеков, летчик-космонавт В.Джанибеков, ветеран труда К.Камалов, академик С.Рашидова и другие поделились воспоминаниями о Шарафе Рашидове, говорили о его жизни и деятельности.
Шавкат Мирзиёев посетил мемориальный музей Шарафа Рашидова, строительство которого было завершено в преддверии юбилея, ознакомился с созданными здесь условиями и представленными в нем экспонатами.
При входе в музей запечатлены слова Президента нашей страны Шавката Мирзиёева о том, что вне всякого сомнения, Шарафа Рашидова трудно представить в отрыве от истории, жизни узбекского народа. Шараф Рашидов был преданным сыном своего народа и Родины. Фасад и внутренняя часть музея оформлены в традициях национального зодчества. В конференц-зале создана возможность для показа фильмов о деятельности Шарафа Рашидова.
В музее более 2700 экспонатов, повествующих о жизненном пути и творчестве выдающегося государственного деятеля и писателя. Демонстрируемые здесь экспонаты представлены в десяти разделах, посвященных детству, студенческим годам, периоду журналистской работы, активному участию в освоении степных и целинных земель в Узбекистане, в процессах строительства, общественно-политической и литературной деятельности Шарафа Рашидова и другим темам.
Рядом с музеем установлен железнодорожный вагон, которым Шараф Рашидов пользовался в период государственной службы. Интерьер вагона сохранен в подлинном виде.
Музей должен предоставить полную информацию о Шарафе Рашидове, сказал глава нашего государства. Надо постоянно организовывать экскурсии учащейся молодежи в музей, проводить различные мероприятия.
Шавкат Мирзиёев в Книге почетных гостей оставил запись.
В ней есть такие слова: «Великий сын нашего народа, выдающийся государственный деятель и писатель Шараф Рашидов был самоотверженным руководителем, уникальной личностью…
Его великие заслуги навечно сохранятся в памяти нашего народа.
Убежден, что начинающий сегодня свою деятельность в городе Джизаке мемориальный музей Шарафа Рашидова будет служить такой благородной цели».
Согласно постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 23 июня 2017 года в Джизаке построено и сдано в эксплуатацию 4-этажное современное здание специализированной школы-интерната по углубленному изучению узбекского языка и литературы имени Хамида Алимджана и Зульфии. Просторные и светлые кабинеты, 100-местное общежитие, столовая, актовый зал будут способствовать достойному обучению подрастающего поколения.
Глава нашего государства дал поручения по дальнейшему благоустройству аллеи имени Хамида Алимджана и Зульфии, совершенствованию деятельности музея, укреплению материально-технической базы школы-интерната. Возложил цветы к подножию памятника поэтам.
Обновлены отопительная и вентиляционная системы здания, водопроводные и электросети, сидения в зрительном зале на 550 мест, приборы освещения сцены, звукоусилительная аппаратура, созданы необходимые условия в гримерных комнатах.
Деятельность творческого коллектива театра теперь должны ощутить и жители отдаленных районов области, сказал Шавкат Мирзиёев. Для этого необходимо повысить потенциал творческого коллектива, работать над созданием сценических произведений на уровне требований сегодняшнего дня. Посредством этого следует повышать интерес людей к театру, воспитывать в них духовность.
Во второй половине дня в Джизакском областном театре музыкальной драмы состоялись вечер памяти и концертная программа, посвященные 100-летию со дня рождения выдающегося государственного деятеля и писателя Шарафа Рашидова.
В вечере памяти участвовали сенаторы и депутаты, представители государственных и общественных организаций, писатели и поэты, деятели культуры и искусства, родные писателя, ветераны, молодежь, поклонники литературы.
Шараф Рашидов был не только выдающимся государственным деятелем, но и великим мастером слова, талантливым переводчиком, знатоком человеческой души. Его произведения «Кашмирская песня», «Поэма двух сердец», «Веление сердца», в которых воспеты молодость, весна, красота, доброта, любовь к Родине, заняли достойное место в сокровищнице национальной литературы, на основе ряда произведений созданы художественные фильмы, сценические постановки.
100-летие со дня рождения Шарафа Рашидова с большой торжественностью отмечается в масштабе страны. В проводимых мероприятиях отражается то, насколько наш народ любит и ценит великого литератора, каким примером для нынешних поколений служит его творчество, а также присущие узбекскому народу благородные качества.
Это также нашло свое яркое отражение в вечере памяти, проведенном в связи со 100-летием Шарафа Рашидова. На концерте мастерами искусств нашей страны были исполнены национальные мелодии, песни и танцы, представлены жемчужины мирового искусства.
Эти мелодии и песни усилили в сердцах присутствующих чувство любви к Родине, радость жизни. Песни на слова Шарафа Рашидова «Оламда гуллар яшар», «Ватан фидойиларига», «Дугоналар», «Ёр келур», а также на стихи Хамида Алимджана и Зульфии «Узбекистон», «Ёшлик чогимда», «Кел, ассалом», народные песни, арии и композиции мирового оперного искусства подарили слушателям незабываемые впечатления.
…На большом мониторе демонстрируются сюжеты, о детских и юношеских годах этого мудрого человека, о его родителях, жизни Шарафа Рашидова, олицетворенной стремлением возвеличить и благоустроить свою Родину, значительной работе, осуществляемой под руководством Президента нашей страны в целях увековечения имени выдающегося государственного деятеля и писателя, сегодняшней счастливой жизни нашего народа.
Все это свидетельствует о том, что преданный своему народу и Родине человек занял достойное место в сердцах соотечественников и удостоился их уважения и любви.
Посвященные 100-летию выдающегося государственного деятеля и писателя вечера памяти, духовно-просветительские мероприятия продолжаются по всей нашей стране, в образовательных учреждениях, воинских частях, трудовых коллективах и махаллях.
7 ноября Академией наук Узбекистана совместно с Союзом писателей Узбекистана, Республиканским центром духовности и просветительства будет проведена научная конференция на тему «Роль Шарафа Рашидова в истории Узбекистана».
В свободной экономической зоне «Джизак» совместно с группой “Пежо Ситроен” (Франция) возводится автомобильный завод.
Глава нашего государства в ходе поездки в Джизакскую область ознакомился со строительством этого современного предприятия.
Совместное предприятие, созданное согласно постановлению Президента нашей страны от 13 июня 2017 года об организации предприятия «Uzbekistan Peugeot Citroen Automotive» с участием иностранных инвестиций, на основе соглашения между АК “Узавтосаноат” и группой Peugeot Citroen Automotive, является результатом высокого доверия зарубежных бизнесменов к перспективам автомобильной промышленности Узбекистана.
На заводе планируется выпуск коммерческих автомобилей для перевозки пассажиров и грузов – «Пежо Эксперт» и «Пежо Боксер». На предприятии, где будет создано 600 рабочих мест, производство продукции начнется в 2019 году.
Предприятие мощностью производства 16 тысяч единиц современных автомобилей в год наряду с поставкой на внутренний рынок, также будет экспортировать их в страны СНГ, Иран, Францию и другие государства.
Президент нашей страны дал соответствующие поручения по ускорению строительных работ, обращению особого внимания на качество и их эффективность.
Шавкату Мирзиёеву были продемонстрированы образцы планируемых здесь к производству автомобилей.
Состоялась также презентация крупнейшего в Центральной Азии стекольного завода.
Общая стоимость реализуемого в СЭЗ «Джизак» нового проекта по глубокой переработке стекла и производству крупнообъемной стеклянной продукции составляет около 110 миллионов долларов США. Первую очередь предприятия, создаваемого совместно с китайской компанией «Минъюань силу», предусмотрено сдать в эксплуатацию до конца 2017 года. В сентябре 2019 года предприятие начнет действовать на полную мощность.
Президенту нашей страны также была представлена информация о перспективных проектах, осуществляемых АО «Узкурилишматериаллари» в Джизакской области по развитию производства строительных материалов в 2017-2018 годах.