O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 3-noyabr kuni MDH Hukumat rahbarlari kengashining Toshkent shahrida o‘tgan navbatdagi majlisida ishtirok etgan Qirg‘iziston Bosh vaziri Sapar Isoqov, Armaniston Bosh vaziri Karen Karapetyan hamda Ozarbayjon Bosh vazirining birinchi o‘rinbosari Yoqub Eyubov bilan ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazdi.
Qirg‘iziston Bosh vaziri Sapar Isoqov bilan muloqotda O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi ko‘p qirrali aloqalar jadal rivojlanayotgani chuqur mamnuniyat bilan qayd etildi.
So‘nggi oylarda bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi o‘zaro tashriflar va ularning samaralari ikki tomonlama munosabatlarni strategik sheriklik bosqichiga ko‘tardi.
Qabul qilingan qaror va erishilgan kelishuvlarning keng miqyosda amalga oshirilishini ta’minlash masalasi, tovar ayirboshlash hajmini yanada oshirish, sanoat va qishloq xo‘jaligi sohalarida kooperatsiyani rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Armaniston Bosh vaziri Karen Karapetyan bilan uchrashuvda o‘zaro aloqalarning mavjud salohiyati va keng imkoniyatlaridan samarali foydalanish zarurligi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari tomonidan o‘zaro manfaatli amaliy hamkorlikni, avvalo, savdo-iqtisodiy sohadagi aloqalarni kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Qo‘shma Hukumatlararo komissiyaning samarali faoliyatini ta’minlash muhimligi ta’kidlandi.
Ozarbayjon Bosh vazirining birinchi o‘rinbosari Yoqub Eyubov bilan O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi savdo, energetika, transport va tranzit sohalari, shuningdek, boshqa ustuvor yo‘nalishlardagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama etildi.
Kutilayotgan oliy darajadagi ikki tomonlama uchrashuvlarning iqtisodiy kun tartibini puxta tayyorlash muhimligi ta’kidlandi.
Qirg‘iziston, Armaniston va Ozarbayjon hukumatlari rahbarlari O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirdi va o‘z davlatlari rahbarlarining ezgu tilaklarini yetkazdi.
Ikki tomonlama munosabatlarni kengaytirish va mustahkamlash, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni yangi aniq mazmun bilan boyitish yo‘lidagi faol hamkorlikdan tomonlar manfaatdor ekani ta’kidlandi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 3 ноября провел двусторонние встречи с Премьер-министром Кыргызстана Сапаром Исаковым, Премьер-министром Армении Кареном Карапетяном и первым заместителем Премьер-министра Азербайджана Ягубом Эюбовым, принявшими участие в очередном заседании Совета глав правительств СНГ в городе Ташкенте.
В ходе беседы с Премьер-министром Кыргызстана Сапаром Исаковым было с глубоким удовлетворением отмечено динамичное развитие узбекско-кыргызских многоплановых связей.
Состоявшиеся в прошлые месяцы взаимные визиты на высшем уровне и их плодотворные результаты вывели двусторонние отношения на уровень стратегического партнерства.
Были обсуждены вопросы обеспечения полномасштабной реализации принятых решений и достигнутых соглашений, перспективы дальнейшего увеличения объемов товарооборота, расширения кооперации в промышленности и сельском хозяйстве.
Необходимость активного использования имеющего потенциала и широких возможностей взаимодействия была подчеркнута на встрече с Премьер-министром Армении Кареном Карапетяном.
Главой нашего государства было уделено особое внимание вопросам расширения взаимовыгодного практического сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической сфере. Отмечена важность организации эффективной деятельности совместной Межправительственной комиссии.
На встрече с первым заместителем Премьер-министра Азербайджана Ягубом Эюбовым были обсуждены вопросы наращивания взаимовыгодного узбекско-азербайджанского партнерства в сфере торговли, энергетики, транспорта и транзита, других приоритетных направлениях.
Подчеркнута важность тщательной подготовки экономической повестки дня предстоящих двусторонних встреч на высшем уровне.
В свою очередь, руководители правительств Кыргызстана, Армении и Азербайджана поблагодарили Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева за оказанный теплый прием и передали приветствия и наилучшие пожелания от глав своих государств.
Была отмечена готовность к активному взаимодействию в целях расширения и углубления двусторонних отношений, наполнения практического сотрудничества между нашими странами новым конкретным содержанием.