Sirdaryo viloyati iqtisodiyoti uchun muhim va istiqbolli loyihalar bilan tanishildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 19 fevral kuni Sirdaryo tumanidagi “Sirdaryo universal oyna” masʼuliyati cheklangan jamiyati faoliyati bilan tanishdi.
“Sirdaryo” erkin iqtisodiy zonasi hududida tashkil etilgan mazkur korxonada farmatsevtika va oziq-ovqat sanoati uchun shisha idishlar ishlab chiqariladi. Oʻtgan yil iyun oyida faoliyat boshlagan korxonada qiymati 50,16 million AQSH dollarilik loyiha amalga oshirildi va import oʻrnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarish yoʻlga qoʻyildi.
Mamlakatimiz farmatsevtika sanoatiga shu paytgacha har yili 4 million dollarlik shisha flakonlar import qilinar edi. Ushbu korxona ishga tushgach nafaqat viloyatdagi, balki yurtimizdagi barcha farmatsevtika korxonalariga shisha idishlar yetkazib berish imkoniyati yuzaga keldi.
Korxonaga Germaniya, Chexiya va Fransiyada ishlab chiqarilgan eng zamonaviy texnologiyalar oʻrnatilgan. Ular asosida mahalliy xomashyodan 100 dan ortiq turdagi shisha idishlar tayyorlanmoqda.
Joriy yilda toʻla quvvat bilan ishlay boshlaydigan korxonada yiliga 102 million dona shisha idish ishlab chiqariladi, 2 million dollarlik mahsulot eksport qilish kutilmoqda. Korxonada 450 kishi ish bilan taʼminlangan.
Prezidentimiz shisha idishlar ishlab chiqarish texnologik jarayonini, tayyorlanayotgan mahsulotlar namunalarini koʻzdan kechirdi.
d64a75da-34df-2d2c-b3f9-f94e53a41ce9.jpg
Shu yerda “Sirdaryo universal oyna” korxonasi tomonidan klaster usulida amalga oshirilayotgan loyihalar haqida maʼlumot berildi.
Korxona yonida “Sirdaryo glass” MCHJ tomonidan yangi texnologiya asosida bir vaqtning oʻzida farmatsevtika va oziq-ovqat sanoati uchun uch xil rangli shisha idishlar tayyorlash loyihasi amalga oshirilmoqda. Loyihaning yillik quvvati 136,1 million dona mahsulot boʻlib, bu 11,3 million dollarlik import oʻrnini qoplash imkonini beradi.
Kelasi yil ishga tushiriladigan korxonada 500 ish oʻrni yaratiladi, yiliga 3,7 million dollarlik mahsulot eksportga yoʻnaltiriladi.
“Sirdaryo shisha” MCHJ tomonidan shisha idishlar uchun kvars qumini qayta ishlash yoʻlga qoʻyilmoqda. Yiliga 438 ming tonna qum qayta ishlanadigan korxona uchun “Asaka bank”dan 5 million dollarlik kredit ajratiladi, 5,1 million dollar korxonaning oʻz mablagʻidir.
“Sirdaryo universal oyna” va “Sirdaryo glass” korxonalarida ishlatib boʻlingan issiqlik energiyasidan foydalanib, sabzavotlarni Yevropa tipidagi issiqxonada yetishtirish rejalashtirilmoqda. Unga koʻra, “Sirdaryo universal oyna” korxonasi yonida 10 gektarlik issiqxona barpo etiladi. Loyiha besh bosqichdan iborat boʻlib, issiqxonalarni boshqarishning toʻliq avtomatlashtirilgan tizimi, suvni qayta sirkulyatsiya qilish va yomgʻir suvlaridan foydalanish, sifat nazorati, ishlab chiqarish, resurslar bilan taʼminlashning yevropacha tizimini qamrab oladi.
Ushbu issiqxonada yiliga 2,5 ming tonna mahsulot yetishtirish, 6 million dollar atrofida sof daromad olish hamda 5 million dollarlik mahsulotni eksport qilish koʻzda tutilmoqda.
“Sirdaryo fish texnoloji” masʼuliyati cheklangan jamiyati tomonidan yopiq suv aylanma tizimi orqali baliq yetishtirish va qayta ishlash rejalashtirilgan. 2020 yilda ishga tushiriladigan loyiha samarasida yiliga 2 ming 750 tonnadan ziyod baliq yetishtiriladi, tashqi bozorga 3 million dollar, ichki bozorga 2 million dollarlik mahsulot yetkazib beriladi.
“Sirdaryo glass” korxonasi tomonidan qishloq xoʻjaligi mahsulotlarini qayta ishlash, saqlash hamda konservalash yoʻlga qoʻyiladi. Ushbu loyiha orqali yiliga 3 ming tonna mahsulot qayta ishlanadi, 140 ish oʻrni yaratiladi. Bu viloyatda yetishtirilayotgan meva-sabzavotlarni qayta ishlash, saqlash va eksport qilish hajmini oshirish imkonini beradi.
Shu yerning oʻzida viloyatda investitsiya mablagʻlari asosida farmatsevtika, toʻqimachilik, elektrotexnika mahsulotlari va qurilish materiallari ishlab chiqarish, Farhod GESini modernizatsiya qilish, Sardoba suv ombori qoshida kichik GES qurish loyihalari, “Sirdaryo golden fruts” MCHJ tomonidan tumanda tashkil etilgan koʻp tarmoqli logistika markazi taqdimotlari oʻtkazildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью общества с ограниченной ответственностью «Сирдарё универсал ойна» в Сырдарьинском районе.
Предприятие, организованное на территории свободной экономической зоны “Сирдарё”, выпускает стеклянную тару для фармацевтической и пищевой промышленности. На предприятии, начавшем деятельность в июне прошлого года, реализован проект на 50,16 миллиона долларов и налажено производство импортозамещающей продукции.
До настоящего времени в страну импортировались фармацевтические стеклянные флаконы стоимостью 4 миллиона долларов ежегодно. Ввод в строй данного предприятия позволил обеспечить стеклянной тарой фармпредприятия не только области, но и по всей стране.
На предприятии установлены современные технологии из Германии, Чехии и Франции. На их основе из местного сырья производят более 100 видов стеклянной тары.
Предприятие, выйдя на полную мощность в текущем году, будет способно изготавливать в год 102 миллиона штук стеклянной тары и экспортировать продукцию на 2 миллиона долларов. Здесь работой обеспечены 450 человек.
Президент ознакомился с технологическим процессом на предприятии, осмотрел образцы производимой продукции.
Здесь же представлена информация о реализуемых предприятием «Сирдарё универсал ойна» проектах по переходу на кластерный метод работы.
Рядом с предприятием ООО “Сирдарё гласс” реализуется проект по организации производства цветной стеклянной тары одновременно как для фармацевтической, так и пищевой промышленности. Годовая мощность проекта составляет 136,1 миллиона единиц продукция, что позволит заместить импорт на сумму 11,3 миллиона долларов.
На предприятии, которое будет введено в строй в следующем году, намечено создание 500 рабочих мест и осуществление экспорта продукции на 3,7 миллиона долларов в год.
Со стороны ООО “Сирдарё шиша” налаживается переработка кварцевого песка для производства стекла. На создание предприятия годовой мощностью 438 тысяч тонн песка будет выделен кредит “Асака банка” на 5 миллионов долларов, еще 5,1 миллиона долларов предприятие направит из собственных средств.
Планируется создать теплицу европейского типа, в котором будет использоваться тепло, выработанное на предприятиях “Сирдарё универсал ойна” и “Сирдарё гласс”. Рядом с “Сирдарё универсал ойна” организуют теплицу на 10 гектаров. Проект состоит из пяти этапов, предусматривает установку полностью автоматизированной системы управления теплицей, рециркуляции воды и использования дождевой воды, контроля качества, производства и снабжения ресурсами.
В теплице намечено выращивать в год 2,5 тысячи тонн продукции, ожидаются получение чистой прибыли в размере около 6 миллионов долларов и экспортировать продукцию на 5 миллионов долларов.
ООО “Сирдарё фиш техноложи” планирует выращивать и перерабатывать рыбу по системе замкнутного водоема. В результате проекта, который намечено завершить в 2020 году, будут выращивать за год рыбу более 2,7 тысячи тонн, поставлять продукцию на 3 миллиона долларов за рубеж и на 2 миллиона долларов на внутренний рынок.
Предприятием “Сирдарё гласс” будут налажены переработка, хранение и консервирование сельхозпродукции. Благодаря проекту в год будет перерабатываться 3 тысяч тонн продукции, появятся 140 рабочих мест. Это позволит увеличить объемы переработки, хранения и экспорта плодоовощной продукции, выращиваемой в области.
Здесь же состоялась презентация проектов по производству в области фармацевтической, текстильной, электротехнической продукции и строительных материалов за счет инвестиций, модернизации Фархадской ГЭС, строительству малой ГЭС у Сардобинского водохранилища, многопрофильного логистического центра, организованного ООО “Сирдарё голден фрутс”.