Ostona, 8-iyun. O‘zA maxsus muxbiri Abu Bakir O‘rozov xabar qiladi.
O‘zbekiston Prezidentini Ostona xalqaro aeroportida Qozog‘iston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Asqar Mirzaxmetov va boshqa rasmiy kishilar kutib oldi.
Sammitda ShHTga a’zo davlatlar rahbarlari tashkilotning bugungi holati va uni yanada rivojlantirish istiqbollarini muhokama etishi, mintaqaviy va xalqaro siyosatning dolzarb muammolari yuzasidan fikr almashishi kutilmoqda.
Majlisda Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar o‘rtasida savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirish, ShHT faoliyatini kengaytirish, mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlikni mustahkamlash, shuningdek, terrorizm va diniy eksremizmga qarshi kurashni kuchaytirish masalalari ham muhokama qilinadi.
Ostona shahrida ShHTning Toshkent sammiti qarorlarini amalga oshirish bo‘yicha Hindiston va Pokistonni tashkilot a’zoligiga qabul qilish jarayoni nihoyasiga yetkazilishi rejalashtirilgan.
Sammit doirasida Prezidentimizning qator delegatsiyalar rahbarlari bilan uchrashuvlari ko‘zda tutilgan.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ostona shahrida EXPO – 2017 ixtisoslashtirilgan xalqaro ko‘rgazmaning rasmiy ochilish marosimida ham ishtirok etadi.

Президента Республики Узбекистан в международном аэропорту города Астана встретили заместитель Премьер-министра Республики Казахстан Аскар Мырзахметов и другие официальные лица.
На саммите, как ожидается, руководители стран-членов ШОС обсудят текущее состояние и перспективы дальнейшего развития организации, обменяются мнениями по актуальным проблемам региональной и международной политики.
Будут рассмотрены также вопросы дальнейшего развития торгово-экономического сотрудничества между государствами-членами ШОС, расширения деятельности организации, укрепления региональной безопасности и стабильности, а также усиления противодействия терроризму и религиозному экстремизму.
В рамках реализации решений Ташкентского саммита ШОС в городе Астане планируется завершение процедуры приема в организацию Индии и Пакистана в качестве государств-членов.
В рамках саммита Президент нашей страны проведет ряд встреч с главами зарубежных делегаций.
Шавкат Мирзиёев также примет участие в официальной церемонии открытия международной специализированной выставки EXPO-2017 в городе Астане.