Prezident Shavkat Mirziyoyev 27 mart kuni investitsiya, eksport va xalqaro hamkorlik masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Mamlakatimizdagi qulay biznes muhiti samarasida so‘nggi yillarda chet el korxonalari 5 mingtadan 16 mingtaga ko‘paydi. Har bir tuman va shaharga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar kirib keldi.
Eksport qiluvchi korxonalar soni besh yilda 4 ming 500 tadan 7 ming 200 tagacha ko‘paydi. Eksport qilinayotgan mahsulot turlari ham 1 ming 500 tadan qariyb 3 mingtagacha oshib, geografiyasi 139 ta mamlakatdan 164 taga yetdi. Tayyor mahsulot eksporti 2 baravarga, ularning tovarlar eksportidagi ulushi 50 foizdan 65 foizga oshdi.
Bu sur’atni izchil davom ettirib, joriy yilda qariyb 11 milliard dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni o‘zlashtirish rejalashtirilgan. Hududlarda 23 milliard dollarlik 12 mingta yangi loyiha, shu jumladan, 3 mingdan ziyod sanoat loyihalari ishga tushirilishi belgilangan.
Endi ularni amalga oshirib, xalq manfaatiga yo‘naltirish kerak.
Yig‘ilishda mutasaddilar shu boradagi ishlar yuzasidan hisobot berdi. Yil boshidan 764 million dollar xorijiy investitsiya o‘zlashtirilgani, 1 ming 300 ta yirik va o‘rta loyihalar ishga tushirilgani qayd etildi. Eksport 3 milliard dollarni tashkil qilgan.
Davlatimiz rahbari bu natijalar yetarli emasligini, dunyodagi hozirgi murakkab vaziyatda ikki karra ko‘proq harakat qilish kerakligini ta’kidladi.
Uskunalarni olib kelish, mahalliy mahsulotlarni tashqi bozorlarga olib chiqishda logistika masalalari kundan-kunga dolzarb bo‘lib bormoqda. Bu holatda xorijiy investitsiyalar jalb qilish ham qiyinlashmoqda. Aniq loyihalar va infratuzilma masalasi ham dolzarb.
Shu bois Prezidentimiz ishga tushadigan loyihalar ijrosini hududlar va tarmoqlar kesimida kunlik nazorat qilib, muammolarni hal qilib borish zarurligini ta’kidladi. 304 ta yirik va 3 mingta hududiy loyihalarni ishga tushirilishi natijasida shu yilning o‘zida 10 trillion so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarish va 200 million dollarlik eksport qilish imkoniyatlari mavjud.
Tashqi bozorlarni doimiy tahlil qilib, yangi bozorlarni o‘zlashtirish, yangi transport yo‘laklarini topish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Raqobat kuchayib borayotgan ayni paytda mahsulotlar sifatini oshirish va tannarxini tushirish muhimligi qayd etildi.
Yuqori texnologik va qo‘shilgan qiymatli mahsulotlarni mahalliylashtirishga qaratilgan loyihalarni moliyalashtirish tizimini joriy qilish, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligida Sanoat siyosati tadqiqotlari markazini tashkil etish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев 27 марта провел совещание по вопросам инвестиций, экспорта и международного сотрудничества.
Благодаря благоприятной деловой среде в нашей стране количество иностранных предприятий за последние годы увеличилось с 5 тысяч до 16 тысяч. Прямые иностранные инвестиции привлекаются практически в каждый район и город.
За пять лет количество предприятий-экспортеров увеличилось с 4,5 тысячи до 7,2 тысячи. Номенклатура экспортируемой продукции также расширилась с 1,5 тысячи до почти 3 тысяч, а география экспорта — со 139 до 164 стран. Экспорт готовой продукции увеличился вдвое, а ее доля в структуре экспорта выросла с 50 до 65 процентов.
В продолжение этой работы в текущем году планируется освоить около 11 миллиардов долларов прямых иностранных инвестиций. В регионах будет запущено 12 тысяч новых проектов на сумму 23 миллиарда долларов, в том числе более 3 тысяч крупных и средних производственных мощностей.
Теперь необходимо реализовать их во благо нашего народа.
На совещании ответственные лица доложили о проводимой работе в этом направлении. Отмечалось, что с начала года освоено 764 миллиона долларов иностранных инвестиций, запущено 1,3 тысячи крупных и средних проектов. Экспорт составил 3 миллиарда долларов.
Глава нашего государства подчеркнул недостаточность этих результатов и указал на необходимость приложить вдвое больше усилий, особенно на фоне сложившейся в мире сложной ситуации.
Так, с каждым днем все более остро стоят вопросы логистики для доставки оборудования в страну и экспорта отечественной продукции на зарубежные рынки. Кроме того, все более затрудняется привлечение иностранных инвестиций. Актуальны вопросы обеспечения проектов инфраструктурой.
В связи с этим Президент подчеркнул необходимость ежедневно контролировать реализацию проектов в разрезе регионов и отраслей, оперативно решать возникающие проблемы. Отмечалось, что в результате реализации 304 крупных и 3 тысяч региональных проектов в этом году можно произвести продукцию на 10 триллионов сумов и экспортировать на 200 миллионов долларов.
Дано указание постоянно анализировать внешние рынки, изыскивать возможности быстрого освоения новых рынков и новые транспортные коридоры. Отмечено, что в условиях усиливающейся конкуренции важно повышать качество продукции и снижать ее себестоимость.
Поручено внедрить систему финансирования проектов, направленных на локализацию высокотехнологичной продукции и товаров с добавленной стоимостью, созданию Центра исследований промышленной политики в Министерстве инвестиций, промышленности и торговли.