Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Тошкент шаҳридаги юқори даражали халқаро конференция тадбирларида иштирок этаётган БМТ Бош котиби ўринбосари, Европа иқтисодий комиссияси (ЕИК) Ижрочи котиби Ольга Алгаеровани қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари БМТ институтлари билан кейинги йилларда сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилган шериклик жадал ривожланиб бораётганини мамнуният билан қайд этди. Ташкилот мамлакатимиздаги ислоҳотларга кўмаклашаётгани учун миннатдорлик билдирилди.
Ольга Алгаерова Ўзбекистон Президентига БМТ Бош котиби Антониу Гутерришнинг саломи ва юксак ҳурмат-эҳтиром сўзларини етказди.
Мамлакатимизнинг глобал майдондаги нуфузи ортиб бораётгани, халқаро ҳамжамият Ўзбекистон етакчисининг, шу жумладан Марказий ва Жанубий Осиё боғлиқлигини кучайтириш бўйича ташаббусларини кенг қўллаб-қувватлаётгани таъкидланди.
Ижрочи котиб Оролбўйини экологик инновациялар ва технологиялар ҳудуди сифатида эълон қилиш бўйича БМТ Бош Ассамблеясининг резолюцияси қабул қилинганини ҳамда Ўзбекистоннинг Марказий Осиё мамлакатлари учун БМТ Махсус комиссиясидаги (СПЕКА) раислигини юксак баҳолади.
Учрашувда Ўзбекистон ва ЕИК ўртасида Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш ва пандемия оқибатларини енгиб ўтиш борасида, жумладан, иқтисодиёт, савдо ва транспорт, инновациялар, экология ва бошқа соҳалар бўйича ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял заместителя Генерального секретаря ООН, Исполнительного секретаря Европейской экономической комиссии (ЕЭК) Ольгу Алгаерову, участвующей в мероприятиях международной конференции высокого уровня в Ташкенте.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил динамичное развитие партнерства с институтами ООН, которое за последние годы вышло на качественно новый уровень. Выражена признательность за содействие Организации в продвижении реформ в нашей стране.
Ольга Алгаерова передала Президенту Узбекистана теплые приветствия и слова поддержки Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша.
Подчеркнуты растущий авторитет нашей страны на глобальной арене, широкая поддержка международным сообществом инициатив Лидера Узбекистана, включая усиление взаимосвязанности регионов Центральной и Южной Азии.
Она приветствовала принятие резолюции Генассамблеи ООН об объявлении Приаралья зоной экологических инноваций и технологий, а также председательство Узбекистана в Специальной программе ООН для экономик Центральной Азии (СПЕКА).
В ходе встречи были обсуждены перспективы расширения взаимовыгодного сотрудничества между Узбекистаном и ЕЭК по достижению Целей устойчивого развития и преодолению последствий пандемии, в том числе в области экономики, торговли и транспорта, инноваций, экологии и других сферах.