Президент Шавкат Мирзиёев Шеробод туманидаги замонавий иссиқхонани кўздан кечирди.
«Шеробод агро импекс» масъулияти чекланган жамиятига қарашли ушбу мажмуа ўтган йили ишга туширилган. 29 гектарлик иссиқхонада помидор, бодринг, булғор қалампири, бақлажон каби бозорбоп маҳсулотлар етиштирилмоқда. Бу ерда 200 нафар маҳаллий ёшлар ишламоқда.
Маҳсулот ҳажмини кўпайтириш орқали унинг таннархини арзонлаштириш муҳимлиги таъкидланди.
Шу ерда «Шеробод анор импекс» корхонаси ҳам ташкил этилган. 5 миллион долларлик мазкур лойиҳа натижасида анорни қадоқлаш ва қайта ишлаш йўлга қўйилган. Ускуналар Жанубий Корея ва Словениядан келтирилган.
Анор бўлмаган пайтда корхона тўхтаб қолмайди. Мева-сабзавот ва полиз маҳсулотларини саралаб, бозорга чиқаради.
Корхона 6 минг тонна қадоқлаш, 2 минг тонна анор шарбати ишлаб чиқариш қувватига эга. Бу ерда 70 киши иш билан таъминланган.
Анор меваси аҳоли ва боғдорчилик хўжаликларидан сотиб олинади. Шеробод туманида бир йилда қарийб 30 минг тонна анор етиштирилади. Шундан 8 минг тоннаси экспортга чиқарилмоқда.
Яқингача туманда 2 минг 400 гектар анорзор бор эди. Жорий йилда ҳосилдорлиги паст бўлган 3 минг гектардан зиёд пахта ва ғалла майдонлари ўрнида фермер хўжаликлари ва тадбиркорлар томонидан анор боғлари ташкил этилди. Бунинг натижасида қўшимча 3 мингта янги иш ўрни яратилди. Уч йилдан кейин бу янги кўчатлардан 18 минг тонна ҳосил олиш мумкин. Унинг 8 минг тоннаси қайта ишланиши ва 10 минг тоннаси экспорт қилиниши режалаштирилган.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил современный тепличный комплекс в Шерабадском районе.
Комплекс был организован в прошлом году обществом с ограниченной ответственностью «Шеробод агро импекс». В теплице площадью 29 гектаров выращиваются помидоры, огурцы, болгарский перец и баклажаны. Здесь трудятся 200 местных молодых людей.
Глава государства подчеркнул важность увеличения объемов заготовки продукции, что послужит снижению ее себестоимости.
Здесь же организовано предприятие «Шеробод анор импекс». В результате реализации проекта стоимостью 5 миллионов долларов налажены переработка и фасовка граната. Установлено оборудование из Южной Кореи и Словении.
При отсутствии сырья предприятие не прекращает свою деятельность, а переходит на фасовку фруктов, овощей и дыни.
Производственная мощность предприятия — 6 тысяч тонн продукции в фасованном виде и 2 тонн гранатового сока. Здесь работают 70 человек.
До недавнего времени в районе было 2,4 тысячи гектаров гранатовых садов. В этом году фермерские хозяйства и предприниматели заложили гранатовые сады площадью 3 тысяч гектаров на месте низкоурожайных хлопковых и зерновых полей. Через три года в новых садах можно будет собрать урожай в 18 тысяч тонн. Планируется переработать 8 тысяч тонн и экспортировать 10 тысяч тонн гранатов.