Давлатимиз раҳбари иқтисодий комплекс олдига вазифа қўяр экан, ҳар бир ҳудуднинг хусусиятларидан келиб чиқиб лойиҳа қилиш, «ўсиш нуқталари»ни топиб, ривожлантириш зарурлигини таъкидлайди.
Сурхондарё вилоятининг шундай йўналишларидан бири – анорчилик. Айниқса, Шерободнинг анорлари катта, мазали, ҳосилдор бўлади. Шу боис унинг бозори чаққон, довруғи чет элларгача кетган. Бу тадбиркорлар учун катта имконият, аҳоли учун даромад манбаи бўлаётир. Туманда 48 та маҳалланинг 33 таси анор етиштиришга ихтисослашган.
Шундай анорзорлардан бири «Сардорбек Султонбек» масъулияти чекланган жамияти томонидан туманнинг «Бўстон» маҳалласида ташкил этилган.
Президент ушбу боғни кўздан кечирди.
43 гектар ерда 30 минг донадан зиёд анор экилган. Қозоқи навли ушбу анорнинг бир донаси 1 килограммдан зиёд тош босиши мумкин. Кўчатлар бу йилдан ҳосилга кирди. Йилига жами минг тоннадан зиёд маҳсулот олиш мўлжалланган.
– Ўтиш даври – кураш даври. Ҳаётимизни ўзгартириш, дунё бозорида ўрнимизни топиш учун курашишимиз, манфаат берадиган ишни қилишимиз керак. Асосий мақсадимиз – оилаларнинг даромадини кўпайтириш. Ўзи меҳнат қилиб, натижага эришган оила баракали бўлади, соғлиғига қарайди, фарзандларини яхши ўқитади. Билимли болалар келажакда ўз йўлини топиб олади, – деди Президент.
Шу ерда Тошкент давлат аграр университетининг Термиз филиали тадқиқотчилари билан мулоқот бўлди.
– Бизда анорчилик бўйича анъана бор, лекин илм йўқ, китоб йўқ, лаборатория йўқ. Анор жайдари усулда етиштириляпти. Касалликдан ҳимоя қилишни ҳамма ҳам билмайди. Энг катта нарса – нав керак. Кейин шу навни хонадонларга киргазиш зарур, – деди Шавкат Мирзиёев.
Сурхондарёда қишлоқ хўжалигини инновацион йўналтириш бўйича институт ташкил этиш, анор билан бирга лимон, хурмо етиштиришни кўпайтириш юзасидан кўрсатмалар берилди.
Давлатимиз раҳбари туманнинг «Каттабоғ» маҳалласида анорчилик билан шуғулланаётган Абдураҳмон Каримов хонадонида ҳам бўлиб, аҳоли турмуши ва томорқалардан фойдаланиш ҳолати билан танишди. Маҳалла аҳли, нуронийлар билан самимий суҳбат бўлди.
Туманда 5 мингдан зиёд аҳоли анор етиштириш билан шуғулланиб, ундан катта даромад топаётгани айтилди.

Одним из таких направлений в Сурхандарьинской области является гранатоводство. Шерабадские гранаты славятся своими крупными плодами, вкусом и урожайностью. Благодаря этому они популярны и за рубежом, что служит прекрасной возможностью для предпринимателей и важную статьей дохода местного населения. Из 48 махаллей района 33 специализируются на выращивании граната.
Один из таких гранатовых садов создан обществом с ограниченной ответственностью «Сардорбек Султанбек» в махалле «Бустон» района.
Президент ознакомился с садом.
Здесь на 43 гектарах высажено более 30 тысяч гранатовых деревьев. Один гранат сорта «Козоки» может весить почти 1 килограмм. В этом году намечено собрать более тысячи тонн плодов.
— У нас есть традиции гранатоводства, но нет науки, нет книг, лабораторий. Гранат выращивается по старинке. Не все знают, как защищать растения от болезней. Главное – создание лучших сортов. Потом эти сорта необходимо довести до населения, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Даны указания по организации в Сурхандарье института по инновационному развитию сельского хозяйства, расширению выращивания, помимо граната, лимонов и хурмы.
Глава государства также посетил махаллю Каттабог района, где встретился с выращивающей гранаты семьей Абдурахмона Каримова, ознакомился с условиями жизни населения и состоянием использования приусадебных участков. Состоялась искренняя беседа с жителями махалли, аксакалами.