Мамлакатимиз жамоатчилиги жудоликка учради. Давлат ва жамоат арбоби, Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси, таниқли олим ва педагог Рустам Қосимов бугун, 7 май куни оғир касалликдан сўнг вафот этди.
Президент Шавкат Мирзиёев таъзияли хонадонга ташриф буюриб, марҳумнинг фарзандлари ва яқинларига ҳамдардлик билдирди.
Рустам Собирович Қосимов 1955 йилда Тошкент шаҳрида туғилган. Тошкент давлат университетининг шарқшунослик факультетида ўқиб, меҳнат фаолиятини Тошкент сув хўжалиги институтида араб тили таржимонлигидан бошлаган. Кўп йиллар олий таълим соҳасида турли вазифаларда ишлаган. 2004-2009 йилларда Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари сифатида фан, таълим, соғлиқни сақлаш ва ижтимоий соҳалар ривожига ҳисса қўшган. Охирги йилларда Ўзбекистон Республикаси Президентининг жамоат ва диний ташкилотлар билан ҳамкорлик масалалари бўйича маслаҳатчиси, Ўзбекистон халқаро ислом академияси ректори вазифаларида ишлаб келаётган эди.
Р.Қосимовнинг кўп йиллик самарали меҳнати давлатимиз томонидан муносиб тақдирланиб, 2006 йилда “Меҳнат шуҳрати” ордени билан мукофотланган эди.
Давлатимиз раҳбарининг кўнгил сўраши оғир дамда марҳумнинг оиласига ҳамдардлик, катта далда бўлди.
Қуръон оятлари тиловат этилиб, дуо қилинди.
Президентимиз марҳумнинг эзгу ишларини ёдга олди.
– Жуда қайғудаман. Қўлимиздан келганини қилдик. Худонинг иродаси экан. Ватанга садоқатли, фидойи, ақлли, миллатимизнинг зиёлиларидан бирини йўқотдик. Биз жуда кўп йиллари бирга ишлаганмиз, оғир кунларимиз ҳам бўлган. Ҳозир ҳам менга энг катта ёрдамчи, маслаҳатгўй эди. Илоҳим, жойлари жаннатда бўлсин. Ишларини фарзандлари давом эттирсин, – деди Шавкат Мирзиёев.

Общественность нашей страны понесла тяжелую утрату. Сегодня, 7 мая после тяжелой болезни скончался государственный и общественный деятель, советник Президента Республики Узбекистан, известный ученый и педагог Рустам Касымов.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил дом покойного и выразил соболезнования его детям и родным.
Рустам Собирович Касымов родился в 1955 году в городе Ташкенте. Закончив факультет востоковедения Ташкентского государственного университета, начал трудовую деятельность переводчиком арабского языка в Ташкентском институте водного хозяйства. Долгие годы трудился в различных должностях в системе высшего образования. Будучи заместителем Премьер-министра Республики Узбекистан в 2004-2009 годах, внес достойный вклад в развитие науки, образования, здравоохранения и социальных сфер. В последние годы занимал должности советника Президента Республики Узбекистан по вопросам взаимодействия с общественными и религиозными организациями и ректора Международной исламской академии Узбекистана.
Многолетний плодотворный труд Р.Касымова был достойно оценен государством. В 2006 году он был награжден орденом “Мехнат шухрати”.
Глава государства выразил соболезнования родным и близким покойного, пожелал им сил и терпения.
– Я глубоко опечален. Мы делали все, что в наших силах. Но такова воля Всевышнего. Мы потеряли преданного Родине, самоотверженного, образованного человека, одного из самых передовых представителей нашей нации. Мы долгие годы работали вместе, вместе преодолевали трудности. Он был мне прочной опорой и советником. Пусть дети продолжат его дело, – сказал Шавкат Мирзиёев.