Шавкат Мирзиёев Фарғона шаҳридаги кичик саноат зонасида бўлди
Давлатимиз раҳбари “Фарғона механика заводи” масъулияти чекланган жамиятида кичик саноат зонаси ташкил этиш, янги маҳсулотлар ишлаб чиқариш лойиҳалари билан танишди.
Фарғона механика заводининг умумий майдони 36,1 гектар, шундан ишлаб чиқариш майдони 9,9 гектар. Ҳозирги кунда корхонада 36 турдаги саноат маҳсулоти ва 31 турдаги халқ истеъмоли товари ишлаб чиқарилмоқда, 330 ишчи меҳнат қилмоқда.
Корхонанинг бўш турган бино ва иншоотларини тадбиркорларга имтиёзли шартларда бериш, ички ва ташқи бозорда рақобатбардош маҳсулотлар тайёрлашни кенгайтириш ва янги иш ўринлари яратиш мақсадида бу ерда кичик саноат зонаси ташкил этилмоқда.
Саноат зонасида йилига 300 тонна антифриз, 200 тонна ойна ювиш суюқлиги, 10 минг дона тормоз колодкаси ишлаб чиқариш кўзда тутилган.
Қиймати 38,5 миллиард сўм бўлган ушбу лойиҳани 2018 йилнинг учинчи чорагида тўлиқ ишга тушириш мўлжалланмоқда. Ишлаб чиқарилган маҳсулотларнинг 45 фоизи экспортга йўналтирилади.
Лойиҳанинг биринчи босқичида 200 иш ўрни яратилади. Бозор талабларидан келиб чиқиб, келгусида қўшимча иш ўринлари ташкил этилади.
Фарғона шаҳридаги “Мадад” масъулияти чекланган жамияти томонидан суюлтирилган газ учун цистерналар ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ташишга мўлжалланган тиркамалар ишлаб чиқариш лойиҳаси тақдимоти ўтказилди. Лойиҳа қиймати 40 миллиард сўм бўлиб, 30 миллиард сўми «Капиталбанк» акциядорлик тижорат банки кредити, қолгани корхонанинг ўз маблағидир.
100 иш ўрни ташкил этиладиган корхона 2018 йилда ишга туширилади. 2020 йилда бу ерда экспорт ҳажмини бир йилда 1,5 миллион долларга етказиш мўлжалланган.
Давлатимиз раҳбари мазкур корхона маҳсулотларини кўздан кечирди. Суюлтирилган газни истеъмолчиларга етказиб берувчи мослама ва тиркамаларни ишлаб чиқаришни кенгайтириш, маҳсулотларни ташқи бозорга йўналтириш зарурлигини таъкидлади.
Мамлакатимиз иқтисодиёт тармоқлари жадал ривожланиши натижасида энергияга бўлган талаб ортиб бормоқда. Фарғона политехника институти вилоятдаги ишлаб чиқариш корхоналари билан ҳамкорликда МикроГЭС илмий-ишлаб чиқариш корхонаси лойиҳасини таклиф этмоқда.
МикроГЭС халқаро таснифга асосан қуввати 0,1 кВтдан 100 кВтгача бўлган гидроэнергетик қурилма бўлиб, у асосан гидротурбина, тасмали ва редукторли узатмалар ҳамда асинхрон генератордан иборат. МикроГЭС экологик тозалиги, оддийлиги, арзонлиги, технологик жиҳатдан тайёрлаш ва эксплуатация қилиш осонлиги билан ажралиб туради. Лойиҳада микроГЭСлар ишлаб чиқаришни ташкил қилиш ва ҳаётга татбиқ этиш, Фарғона политехника институтида гидроэнергетика соҳаси мутахассисларини тайёрлаш кўзда тутилган.
МикроГЭСнинг қуввати 50 кВт бўлган 2 тажриба нусхаси институт олимлари томонидан “Фарғонаазот” ОАЖ ва Марғилон трактор таъмирлаш корхонаси билан ҳамкорликда Фарғона шаҳридан ўтувчи Марғилонсойга қўйилиб, тажриба-синовдан ўтмоқда. МикроГЭСлардан олинаётган электр энергия шаҳарнинг Каштанзор кўчаси, «Марғилонсой» тўйхонаси ва “Ҳамкорбанк” ҳудудларини ёритишда ишлатилмоқда.
Фарғона вилояти сув хўжалиги мутахассислари билан биргаликда вилоят ҳудудидан ўтувчи сой ва каналларнинг гидрологик таснифлари ўрганилиб, дастлабки босқичда 230 жойда қуввати 50 кВтлик микроГЭСлар ўрнатиш режалаштирилган. Режа амалга ошгач, бир йилда ушбу микроГЭСлардан олинган қувват вилоятда сарфланаётган электр энергиянинг 2 фоизини ташкил этади. Бу йилига 17 миллиард сўмлик электр энергия тежалади, деганидир.
Давлатимиз раҳбари ушбу лойиҳа илм-фан ютуқларини амалиётга жорий этиш борасида олиб борилаётган изланишларнинг яққол намунаси эканини таъкидлаб, микроГЭСларни ишлаб чиқаришни кўпайтириш ва бошқа ҳудудларга ҳам изчил жорий этиш бўйича тавсиялар берди.
Шу ерда Фарғона шаҳридаги “Осиё олмос файз” корхонасининг лок-бўёқ, темир ва бетон кесиш мосламаларини тайёрлаш, “Turon mega fayz” жамиятининг гипсокартон, ПВХ гранулалар, ПВХ плёнка ва пластмасса буюмлар, “Uzsalaman” қўшма корхонасининг эркаклар, аёллар ва болалар пойабзаллари, “Big Bilding Capital Group” корхонасининг саноат чангини ушлаб қолувчи фильтр материаллари, иссиқхона каркас қисмлари ишлаб чиқариш лойиҳалари, «Ўзфармсаноат» акциядорлик концерни томонидан 2017-2018 йилларда вилоятда фармацевтика саноатини ривожлантириш манзилли дастури тақдимотлари ўтказилди.
Президентимиз барча лойиҳалар бўйича фикрларини билдириб, уларни янада такомиллаштириш, амалга ошириш жараёнларини тезлаштириш, иш ўринлари яратишга алоҳида эътибор қаратиш зарурлигини таъкидлади.

Шавкат Мирзиёев посетил малую промышленную зону в городе Фергане
Глава нашего государства ознакомился с проектами организации малой промзоны в ООО “Фаргона механика заводи”, производства новой продукции.
Общая площадь Ферганского механического завода составляет 36,1 гектара, из них производственная площадь — 9,9 гектара. В настоящее время на предприятии производятся 36 видов промышленной продукции и 31 вид товаров народного потребления, трудятся 330 рабочих.
В целях предоставления предпринимателям на льготных условиях пустующих зданий и сооружений предприятия, расширения производства конкурентоспособной на внутреннем и внешнем рынках продукции и организации новых рабочих мест здесь создается малая промышленная зона.
В промзоне предусмотрено производство 300 тонн антифриза, 200 тонн жидкости для мытья окон, 10 тысяч штук тормозных колодок в год. Полное задействование данного проекта стоимостью 38,5 миллиарда сумов планируется на третий квартал 2018 года. 45 процентов произведенной продукции будет направляться на экспорт.
На первом этапе проекта будут созданы 200 рабочих мест. Исходя из требований рынка, в дальнейшем будут созданы дополнительные рабочие места.
ООО “Мадад” представило презентацию проекта по производству цистерн для сжиженного газа и прицепов для перевозки сельхозпродукции.
Стоимость проекта составляет 40 миллиардов сумов, из них 30 миллиардов сумов — это кредит «Капиталбанка», остальная часть — собственные средства предприятия.
Организуемое предприятие на 100 рабочих мест будет задействовано в 2018 году. Намечается, что в 2020 году здесь объемы экспорта будут доведены до 1,5 миллиона долларов в год.
Глава нашего государства осмотрел продукцию этого предприятия. Отметил необходимость расширения производства устройств и прицепов для поставки сжиженного газа потребителям, ориентации продукции на внешний рынок.
В результате динамичного развития отраслей экономики нашей страны повышается спрос на энергию. Ферганский политехнический институт совместно с производственными предприятиями области предлагает проект научно-производственного предприятия Микро-ГЭС.
Микро-ГЭС согласно международной классификации является гидроэнергетическим устройством с мощностью от 0,1 кВт до 100 кВт, которое в основном состоит из гидротурбины, ленточных и редукторных передатчиков и асинхронного генератора. Микро-ГЭС отличается экологической чистотой, простотой, ценовой доступностью, упрощенными процессами технологической разработки и эксплуатации. Проектом предусмотрены организация производства микро-ГЭС и внедрение их в практику, подготовка специалистов гидроэнергетической сферы в Ферганском политехническом институте.
Исходя из данных задач 2 экспериментальных микро-ГЭС мощностью по 50 кВт установлены учеными института совместно с АО “Фаргонаазот” и Маргиланским трактороремонтным предприятием на протекающем по территории города Ферганы Маргилансае, где проверяются в опытно-испытательном режиме. Получаемая от микро-ГЭС электроэнергия используется в освещении улицы Каштанзор, зала торжеств «Маргилонсой» и территории “Хамкорбанка”.
Совместно со специалистами водохозяйственной отрасли Ферганской области изучены гидрологические характеристики протекающих по территории области саев и каналов, и на первом этапе планируется установка в 230 точках микро-ГЭС мощностью по 50 кВт. С реализацией этого проекта полученная от микро-ГЭС мощность составит 2 процента расходуемой в области электроэнергии в год. Это означает, что в год будет сэкономлено электроэнергии на 17 миллиардов сумов.
Глава нашего государства отметил, что данный проект является ярким примером внедрения в практику достижений науки, дал рекомендации по увеличению выпуска микро-ГЭС и их последовательного внедрения в других регионах.
Здесь же состоялись презентации проектов по выпуску лакокрасочных изделий, устройств по резке металла и бетона предприятием “Осиё олмос файз”, производству гипсокартона, ПВХ гранул, ПВХ пленки и пластмассовых изделий — обществом “Turon mega fayz”, мужской, женской и детской обуви — совместным предприятием “Uzsalaman”, производству фильтрующих материалов промышленной пыли, каркасных частей теплицы — предприятием “Big Bilding Capital Group”, а также адресной программы акционерного концерна «Узфармсаноат» по развитию в области фармацевтической промышленности в 2017-2018 годы.
Президент нашей страны высказал свои мнения по всем проектам, подчеркнул необходимость обращения особого внимания на их дальнейшее совершенствование, ускорение процессов реализации, создание новых рабочих мест.