Ўзбекистоннинг янги қиёфасини яратишда миллий маданиятимизнинг ўрни ва аҳамияти
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 2017 йил 25 декабрь куни маданият ва санъат соҳасидаги долзарб масалалар муҳокамасига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди.
Мамлакатимизда барча тармоқлар қатори маданият ва санъат соҳаларини ривожлантиришга ҳам алоҳида эътибор қаратилиб, кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
Айниқса, шу йил 3 август куни Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг юртимиз ижодкор зиёлилари вакиллари билан учрашуви соҳа ривожида янги тарихий даврни бошлаб берди. Ана шу учрашувда миллий маданиятимиз, адабиётимиз ва санъатимизни ривожлантириш билан боғлиқ долзарб масалалар танқидий таҳлил қилиниб, уларни ҳал этиш йўллари, ижодий уюшмалар ва давлат ташкилотлари олдида турган муҳим вазифалар кўрсатиб берилган эди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 22 декабрь куни Олий Мажлисга тақдим этилган Мурожаатномасида ҳам мазкур соҳа ривожига алоҳида урғу берилиб, халқимиз, жамиятимизнинг маънавий юксалишида маданият ва санъат аҳли олдида турган вазифалар аниқ баён қилинди.
Бўлиб ўтган мажлисда ана шу вазифаларни бажариш бўйича Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги, Бадиий академия ва ижодий ташкилотлар раҳбарларининг ҳисоботлари тингланди. Уларнинг фаолиятига танқидий баҳо берилиб, бу борадаги ишларни фаоллаштириш ва янги бочқичга кўтариш бўйича аниқ топшириқ ва кўрсатмалар берилди.
Маълумки, ҳар бир миллатнинг маданияти ва санъати унинг ғурур-ифтихор манбаи ҳисобланади. Бугунги кунда миллий маданиятимиз ва санъатимизни ривожлантириш бўйича олиб бораётган барча ишларимиз шу мақсадга қаратилган, деди Президентимиз. Буюк келажагимизни барпо этар эканмиз, аввало, унинг маданий ва маънавий асосларини мустаҳкам қуришимиз керак.
Ўтган бир йил давомида соҳани ривожлантиришга доир салмоқли ишлар амалга оширилди. Биргина Маданият вазирлиги ва унинг тизимидаги муассасалар фаолиятини янада ривожлантириш бўйича жами 8 та фармон ва қарор қабул қилинди.
2017 йилда мавжуд 37 театр томонидан намойиш этилган спектаклларни 3 миллион 133 минг мухлис томоша қилди. Йил давомида аҳолига 6 миллиард 72 миллион сўмлик маданий хизматлар кўрсатилди.
Хитой, Россия, Германия, Туркманистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон каби давлатларда Ўзбекистон маданияти кунлари ва турли санъат кўргазмалари ўтказилди.
Таҳлиллар шуни кўрсатмоқдаки, муайян ишлар амалга оширилган бўлса-да, ҳали бу борада қилинган ишлардан кўра қилинмаганлари, долзарб вазифалар жуда кўп, деб таъкидлади давлатимиз раҳбари.
Йиғилишда мамлакатимиз театрларининг халқимизга, жумладан, чекка туман, маҳалла ва қишлоқлар аҳолисига маданий хизмат кўрсатиш даражаси бугунги кун талабига жавоб бермаслиги алоҳида таъкидланди. Театрларнинг бу борадаги имкониятларини кенгайтириш мақсадида уларнинг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш юзасидан аниқ топшириқлар берилди.
Шу билан бирга, театрлар фаолиятини ривожлантириш бўйича 2018-2022 йилларга мўлжалланган дастур ишлаб чиқиш, ўзбек цирки ҳамда миллий рақс санъатини ривожлантириш бўйича ҳам тегишли қарорларни кечиктирмасдан қабул қилиб, бу йўналишларда амалий ишларни бошлаш зарурлиги қайд этилди.
Аҳоли учун бўш вақтни мазмунли ташкил этиш, одамларнинг маданий ҳордиқ чиқаришини таъминлаш мақсадида 2011-2015 йилларда мамлакатимизда 225 истироҳат боғини замон талаблари асосида янгидан қуриш, мавжудларини реконструкция қилиш белгиланган эди. Лекин ҳозирги кунга қадар 140 боғда таъмирлаш ва жиҳозлаш ишлари амалга оширилган бўлиб, ҳомийлар ва тадбиркорлар томонидан маблағ ажратилмагани сабабли 90 боғда режадаги вазифалар тўлиқ бажарилмагани танқид қилинди.
Йиғилишда Маданият вазирлиги томонидан келаси йил амалга оширилиши лозим бўлган бир қатор муҳим вазифалар қайта кўриб чиқилиб, уларнинг аниқ муддатлари белгиланди. Жумладан, маданият ва санъат соҳаси ходимларини қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш, эстрада, рақс ва оркестр жамоалари фаолиятини танқидий нуқтаи назардан ўрганиш, уларнинг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш, соҳа учун замонавий мутахассислар тайёрлашни йўлга қўйиш каби долзарб масалаларга ўз вақтида ечим топиш зарурлиги алоҳида таъкидланди.
Давлатимиз раҳбарининг “Ўзбекистон Бадиий академияси фаолиятини ривожлантириш ва янада такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори ижросини таъминлаш бўйича жадал иш олиб борилмоқда. Шунга қарамай, йиғилишда Бадиий академия фаолиятида бир қатор камчилик ва муаммолар учраётгани, уларни тезлик билан бартараф этиш лозимлигига эътибор қаратилди. Жумладан, Нукус, Бухоро, Шаҳрисабз шаҳарларидаги ихтисослаштирилган санъат мактаб-интернатларида реконструкция ва таъмирлаш ишлари ўз вақтида амалга оширилмаётгани, Бадиий академиянинг Марказий кўргазмалар залини жаҳон стандартларига мос равишда замонавий талаблар асосида реконструкция қилиш ишлари суст олиб борилаётгани, бу эса юртимизда нуфузли халқаро кўргазмалар ўтказиш имкониятини чеклаётгани қайд этилди.
Йиғилишда Бадиий академия фаолиятини янада яхшилаш борасида 2018 йилда амалга ошириладиган ишлар ҳақида атрофлича фикр юритилди. Хусусан, тасвирий ва амалий санъат соҳасида хориждаги етакчи санъат масканлари билан тажриба алмашишни йўлга қўйиш, чет элларда таниқли рассомларимизнинг кўргазмаларини ташкил этишга алоҳида эътибор қаратиш бўйича амалий таклифлар билдирилди.
Тегишли мутасадди раҳбарларга П.Беньков номидаги Республика рассомлик коллежида 400 ўринли, Республика дизайн коллежида 200 ўринли ўқувчилар турар жойини қуриш бўйича қарор лойиҳасини тайёрлаш юзасидан топшириқ берилди.
Шунингдек, соҳа учун етук мутахассислар тайёрлаш, хусусан, янги даврга мос ўқув, ўқув-методик ва илмий адабиётлар яратиш ва уларни таълим жараёнига кенг татбиқ этиш, ўқув муассасаларини замонавий педагогик, ахборот-коммуникация воситалари билан таъминлаш, таълим сифатини оширишга алоҳида эътибор қаратиш зарурлиги таъкидланди.
Йиғилишда маданият ва санъат соҳаларида сидқидилдан хизмат қилаётган ижодий ва техник ходимларни моддий ва маънавий қўллаб-қувватлаш, жумладан, уларнинг уй-жой, ижтимоий ва тиббий шароитларини яхшилаш, гонорарлар миқдорини ошириш, ёш истеъдод эгаларининг салоҳиятини юзага чиқариш бўйича олиб борилаётган ишларни изчил давом эттириш ғоят муҳим вазифалардан бири экани алоҳида қайд этилди.
Бир ҳақиқатни ҳеч қачон эсимиздан чиқармаслигимиз керак, мамлакатимизда маданият ва санъат тараққий этмаса, жамият ривожланмайди, деди Президентимиз. Халқимизнинг ривожланиш даражаси, аввало, миллий маданиятимизга қараб баҳоланади. Шу маънода, маданият – бу халқимиз, жамиятимиз қиёфасидир. Биз Ўзбекистоннинг янги қиёфасини яратишга киришган эканмиз, буни, аввало, миллий маданиятимизни ривожлантиришдан бошлашимиз лозим.

В создании нового облика Узбекистана важна роль национальной культуры
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 25 декабря 2017 года состоялось совещание, посвященное актуальным вопросам сферы культуры и искусства.
В настоящее время наряду со всеми сферами жизни нашей страны большое внимание уделяется и сфере культуры и искусства, в которой осуществляется широкомасштабная работа.
Состоявшаяся 3 августа текущего года встреча Президента нашей страны Шавката Мирзиёева с представителями творческой интеллигенции открыла новый этап в развитии сферы. Тогда были критически проанализированы актуальные вопросы, связанные с развитием национальной культуры, литературы и искусства, пути решения проблем, важные задачи, стоящие перед творческими союзами и государственными организациями.
В Послании Олий Мажлису, представленном Президентом Республики Узбекистан 22 декабря, также акцентировано внимание на развитии данной сферы, конкретно изложены стоящие перед деятелями культуры и искусства задачи по духовному развитию нашего народа, общества.
На совещании заслушаны отчеты руководителей Министерства культуры Республики Узбекистан, Академии художеств и творческих организаций по исполнению определенных ранее задач. Их деятельность подвергнута критической оценке, даны конкретные поручения по активизации и поднятию на новый уровень проводимой в сфере работы.
Культура и искусство являются источником гордости для каждой нации. Все усилия по развитию нашей культуры и искусства направлены на укрепление чувства гордости у наших людей, сказал Президент нашей страны. Думая о будущем узбекского народа, мы прежде всего должны создать прочные культурные и духовные основы.
За минувший год осуществлена последовательная работа по развитию сферы. Было принято 8 указов и постановлений по совершенствованию деятельности Министерства культуры и учреждений его системы.
В 2017 году спектакли, поставленные в 37 действующих в нашей стране театрах, посмотрели 3 миллиона 133 тысячи зрителей. В течение года населению были оказаны услуги, связанные со сферой культуры, на 6 миллиардов 72 миллиона сумов.
В Китае, России, Германии, Туркменистане, Казахстане, Кыргызстане, Таджикистане и других странах состоялись Дни культуры Узбекистана и различные выставки искусств.
Анализ показывает, что, несмотря на проделанную работу, в сфере немало предстоит еще сделать, задач, ожидающих выполнения, очень много, отметил глава нашего государства.
На совещании особо отмечалось, что уровень услуг в сфере культуры, оказываемых народу, в том числе жителям отдаленных районов, махаллей и сел, не отвечает требованиям современности. Для расширения возможностей театров даны конкретные поручения по укреплению их материально-технической базы.
Указано на необходимость разработки программы по развитию деятельности театров на 2018-2022 годы, ускорения принятия соответствующих постановлений по развитию циркового и национального танцевального искусства в стране.
В целях организации содержательного досуга, обеспечения культурного отдыха населения в 2011-2015 годах в нашей стране должны были быть построены и реконструированы в соответствии с современными требованиями 225 парков отдыха. Однако, к настоящему времени работы по ремонту и оснащению завершены лишь в 140 парках, не обеспечено выполнение запланированных работ по 90 паркам из-за отсутствия средств, которые должны были выделить спонсоры и предприниматели.
На совещании пересмотрен и конкретизирован ряд важных задач Министерства культуры на следующий год, определены конкретные сроки их исполнения. В частности, поручено критически изучить состояние переподготовки и повышения квалификации работников сферы культуры и искусства, деятельность эстрадных, танцевальных и оркестровых коллективов, решить актуальные вопросы, связанные с укреплением их материально-технической базы, организацией подготовки современных специалистов для сферы.
Ведется интенсивная работа по исполнению постановления Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по развитию и дальнейшему совершенствованию деятельности Академии художеств Узбекистана». На совещании указано на наличие ряда недостатков и проблем в деятельности Академии художеств, подлежащих незамедлительному устранению. Так, не были своевременно выполнены реконструкция и ремонт специализированных школ-интернатов искусства в Нукусе, Бухаре и Шахрисабзе. Затягивается работа по реконструкции на современном уровне Центрального выставочного зала Академии художеств, что ограничивает возможности проведения в нашей стране престижных международных выставок.
На совещании всесторонне рассмотрена запланированная на 2018 год работа по дальнейшему улучшению деятельности Академии художеств. В частности, указано на необходимость налаживания обмена опытом с ведущими зарубежными центрами изобразительного и прикладного искусства, особого внимания к организации выставок наших известных художников за рубежом.
Соответствующим руководителям дано поручение о подготовке проекта постановления по строительству студенческих домов на 400 мест для Республиканского художественного колледжа имени П.Бенькова и на 200 мест для Республиканского колледжа дизайна.
Отмечалась также необходимость уделить особое внимание подготовке квалифицированных кадров для сферы, созданию нового поколения учебников и широкому внедрению их в учебный процесс, обеспечению учебных заведений современными педагогическими, информационно-коммуникационными средствами, повышению качества образования.
На совещании особо отмечалось, что последовательное продолжение работы по материальной и моральной поддержке творческих и технических работников, усердно трудящихся в сфере культуры и искусства, в том числе улучшению их жилищных условий, социального и медицинского обеспечения, увеличению размера их гонораров, реализации потенциала молодых талантов – в числе чрезвычайно важных задач.
Мы никогда не должны забывать одну истину: без развития культуры и искусства в нашей стране общество не будет прогрессировать, подчеркнул глава нашего государства. Уровень развития нашего народа будет оцениваться, прежде всего, исходя из национальной культуры. Поэтому, культура – это облик нашего народа, общества. Раз мы приступили к созданию нового облика Узбекистана, мы должны начать эту работу с развития национальной культуры.