Барча саъй-ҳаракатларимиз ободлик, бунёдкорлик ва халқимиз ҳаётини яхшилашга хизмат қилади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 29 август куни давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, меҳнат фахрийлари ҳамроҳлигида Тошкент шаҳрида амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари билан танишди.
Мутахассислар қурилиш жараёни ва сифати ҳақида маълумот берди. Йўлнинг 850 метр қисми ер ости суви кўп жойга тўғри келган. Шунинг учун илгари буни амалга ошириш имкони бўлмаган. Янги лойиҳада Германия технологияси қўлланилиб, сувли жойдан темир-бетон тюбинг қўйиш орқали ўтилган.
Яна бир аҳамиятли томони, метрополитеннинг Юнусобод йўналиши учун рентабеллиги юқори эмасди. Бугунги кунда Юнусобод туманида 340 мингдан зиёд аҳоли яшайди. Метро йўли узайтирилиб, янги бекатлар қурилгани одамларга катта қулайлик яратди.
Умуман айтганда, Тошкент метрополитенидан кунига 240 минг йўловчи фойдаланади. Жами 21 километрдан иборат учта янги –Юнусобод, Сергели ва Қўйлиқ йўналишлари қурилиши натижасида яна 150 мингдан зиёд киши қамраб олиниши режалаштирилган.
Шундан сўнг, Президент Шавкат Мирзиёев Тошкент шаҳрининг Аҳмад Дониш кўчасида амалга оширилган қурилиш ва ободонлаштириш ишларини кўрди.
Илгари бу кўча ўртасидаги майдон бетон девор билан ўралгани сабабли йўл жудаям тор эди. Юнусобод метро йўналишининг давоми қурилиши натижасида бу жой очилди. Аҳмад Дониш кўчасининг Амир Темур кўчасидан Тошкент ҳалқа автомобиль йўлигача бўлган 2,2 километр қисми 6 қаторли қилиб қайта қурилди. 4 қаторли мавжуд йўл реконструкция қилинди. Пиёдалар ва велосипед йўлакчалари, майсазорлар ташкил этилди. Энергия тежамкор ёритиш мосламалари ўрнатилди.
Тошкент ер усти ҳалқа метро линиясининг биринчи босқичи – «Дўстлик-2 – Қўйлиқ» йўналиши қуриб битказилди. Ушбу улкан транспорт линиясини лойиҳалаштириш 2017 йилда бошланган эди. Қурилишнинг бориши давлатимиз раҳбарининг доимий эътиборида бўлди. Метронинг ушбу участкасида 7 та бекат барпо этилган. Янги йўналишнинг узунлиги 11,5 километр.
Президент Шавкат Мирзиёев бу ерга ташриф буюриб, жамоатчилик билан бирга поездда юрди.
Бекатлар миллий колорит асосида, ўзига хос дизайнда қурилган. Йўловчиларга қулайлик яратувчи замонавий технологиялар, йўлкирани электрон тўлаш имконини берувчи турникетлар ҳамда эскалатор билан жиҳозланган. Иккинчи қаватдаги бекатларга имконияти чекланган йўловчилар учун махсус лифтлар ҳам ўрнатилган.
Масалан, Тузель ҳудудидаги учинчи бекат аҳоли гавжум жойда, автомобиллар чорраҳасида жойлашган. Ушбу бекатда тушиб чиқадиган йўловчилар оқими нисбатан кўпроқ бўлиши кутилмоқда. Икки қаватдан иборат бекатнинг биринчи қаватида ишчи-ходимлар учун маъмурий ҳамда тиббий хоналар ва касса қурилган. Йўловчилар кириб чиқиши, махсус турникетдан ўтиши биринчи қаватда амалга оширилади. Иккинчи қават эса перрон қисми бўлиб, унинг бир томонига йўловчиларга қулай бўлиши учун янги эскалатор, иккинчи томонига эса имконияти чекланган йўловчилар учун махсус лифт ўрнатилган. Перрон қисми замонавий ёриткичлар билан безатилган. Бекат ичида Тошкент метрополитени харитаси, перронда эса шаҳар ташқарисига чиқиш учун кўчалар номини кўрсатувчи маълумотлар белгиси қўйилган.
Перрондан поездга чиқиш қисмига кўзи ожизлар учун махсус бўрттирилган плиталар ётқизилган. Бекатнинг асосий икки томони қуёш нурини кам ўтказадиган махсус ойналар билан қопланган. Перронга кириб-чиқиш ҳудудларида кўркам ва рангли кафеллардан фойдаланилган. Бекат атрофи ва ҳудуди ободонлаштирилиб, замонавий ёритгичлар ўрнатилган, йўлакларга узоқ муддатга чидамли брусчаткалар, мармар тошлари терилган.
Учинчи бекатдан сўнг Илтифот ҳудудидаги тўртинчи ҳамда Роҳат ҳудудидаги бешинчи бекат келади. Пойтахтимизнинг шарқий дарвозасига кириш ҳудудида жойлашган ушбу кўркам бекат орқали шаҳримиз аҳолиси ва меҳмонлари Тошкентнинг марказий ва чекка ҳудудларига қисқа фурсатда хавфсиз етиб бориш имконига эга бўлади.
Ушбу йўналишда поездларнинг ўртача юриш тезлиги соатига 60 километрни ташкил этади. Оралиқ масофани босиб ўтиш вақти – 19 дақиқа, бекатларда тўхташ вақти – 15 сония, ҳар бири 4 та вагондан иборат 4 та поезд қатнайди. Россия Федерациясидан метро линияларининг эстакада йўналишида ҳаракатланадиган замонавий ва юқори сифатли, йўловчилар учун барча қулайликларга эга вагонлар тайёрланиб, юртимизга келтирилди.
“Дўстлик-2 – Қўйлиқ” йўналиши фойдаланишга топширилиши ҳисобига 225 янги иш ўрни яратилди. Ушбу йўналиш кунига 46 минг йўловчига хизмат кўрсатиш имкониятига эга.
– Пойтахтимизда транспорт кундан-кунга кўпайиб бормоқда, бу тирбандлик ошиши билан бирга ҳавонинг ифлосланишига ҳам сабаб бўлмоқда. Ер усти метроси арзон, қулай ва хавфсиз. Энг муҳими, бу бошқа жамоат транспортларидаги юкламани ўзига олади, шаҳар марказидаги тирбандликни камайтиради, – деди Шавкат Мирзиёев.
«Қўйлиқ» бекатида кейинги босқичлар қурилиши бўйича тақдимот ўтказилди. Ер усти ҳалқа метроси лойиҳасининг умумий қиймати 422 миллион доллардан зиёд бўлиб, бешта босқичда амалга оширилиши режалаштирилган. Иккинчи босқичда Қўйлиқ бозори билан Тошкент ер ости метросининг “Олмазор” бекати боғланади. Учинчи бўлиб “Беруний”, ундан кейин “Бодомзор” бекатигача бўлган қисм қурилади. Сўнгги босқичда эса ҳалқа метро линияси яна “Дўстлик” бекатига уланади. Бу йўлларнинг жами узунлиги қарийб 55 километр, бекатлар 35 та бўлади.
Президентимиз аҳолига қулайлик яратиш мақсадида янги замонавий транспорт линиясининг қолган босқичларини ўз муддатида фойдаланишга топшириш, қурилиш сифатига эътибор бериш бўйича мутасаддиларга зарур топшириқлар берди.
Президент Яшнобод туманидаги Фарғона йўли кўчасида, Қорасув канали бўйида қурилаётган “Ассалом, соҳил!” турар жой мажмуаси билан танишди.
22 кўп қаватли уй, 58 коттеж, мўъжаз сайилгоҳлар, яшил майдончалар, антиқа дарахтлар, гуллар, бетакрор кўринишдаги таълим муассасалари, соғломлаштириш мажмуалари, амфитеатр, кафелар, бизнес марказ, умуман, аҳоли яшаши учун барча қулай объектлар… Буларнинг барчаси ҳаётга, келажакка иштиёқингизни оширади.
Мажмуани “Golden house” компанияси қурмоқда. 16 та 9 қаватли, 4 та 9-12 қаватли, 2 та 14-16 қаватли уйда 3236 хонадон бўлади. Биринчи босқичда йил охирига қадар 6 та 9 қаватли уй фойдаланишга топширилиши режалаштирилган. Хонадонлар майдони 35 квадрат метрдан 120 квадрат метргача. Ипотека кредити асосида ҳам сотилади. Ўртача ҳисобда, 3 хонали уй 20 йил муддатга кредитга олинса, ойлик тўлови 5 миллион сўмдан айланади, демоқда компания мутахассислари.
Уйлар билан туташ ҳудудда савдо-кўнгилочар марказ ҳам қурилади. Марказ ва уйлар ўртасидан оқиб ўтувчи Қорасув канали атрофи сайр қилиш учун мослаштирилиб, ободонлаштирилади. Кичик оролча ҳам ҳосил қилинади.
“Golden house” компанияси директори Даврон Файзиметовнинг айтишича, “Ассалом, соҳил!” уйларининг афзаллиги шундаки, улар муаллифлик технологиясига асосланган қурилиш конструкциясига эга. 9 баллдан юқори амплитудадаги сейсмик чидамлилиги текширилган. Фасаднинг 3 қопламадан ташкил топгани эса анъанавий бетон уйлардан мутлақо фарқ қилади. Видеокузатув ва ёнғин хавфсизлик тизими, ҳар бир хонадон модуль типидаги алоҳида иситиш қозони билан жиҳозланган ҳолда топширилади. Шунингдек, мижозлар буюртмасига кўра шаклан ўзгариши мумкин.
Таъкидлаш жоизки, мустақилликдан кейин қарийб 25 йил мобайнида мамлакатда, хусусан, Тошкентда кўп қаватли уйлар қурилмаган, одамлар учун уй-жой ниҳоятда долзарб муаммога айланган эди. Кейинги йилларда қурилаётган уйлар ҳамюртларимизнинг кўп йиллик орзуларини рўёбга чиқармоқда. Минглаб оилалар, айниқса, уй-жойга муҳтож, кам таъминланган фуқароларимиз ўз уйига эга бўлди.
Давлатимиз раҳбари бундай уйлар қурилишини замонавий технологиялар асосида, ривожланган давлатлардаги каби андозаларда давом эттириш кераклигини таъкидлади.
– Қурилишда ҳам рақобат бўляпти. Бу сифатни таъминлаб, нарх арзонлашишига омил бўлмоқда. Уйлар, иншоотлар қуришда энг замонавий технологиялардан фойдаланиш, энг ўқимишли, уста қурувчиларни ишга олиш керак, – деди Президентимиз.
Шавкат Мирзиёев хориж тажрибаси асосида қурилган енгил конструкцияли коттежларни ҳам кўздан кечирди. Бу уйлар арзонлиги, ўн кунда битказилиши билан ажралиб туради, буюртма асосида бир неча хил шаклда қуриб берилади. Бундай коттежлар, айниқса, тоғли ва чўл ҳудудлари учун жуда мос келади.
– Охирги йилларда Тошкент ўзгарди. Пешона теримиз билан ўзгартирдик. Минг қатла шукр, қўлимиз узун, ҳамма нарсамиз етарли. Бағримиз кенг бўлиб, Худодан сўраб ҳаракат қилсак, дуо олсак кам бўлмаймиз, – дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев меҳнат фахрийлари билан мулоқот чоғида.
Мустақиллик байрами арафасида янги иншоотлар, йирик ишлаб чиқариш қувватлари фойдаланишга топширилиши эзгу анъанага айланган. Яшнобод туманидаги кўп тармоқли “Тexnopark” ишлаб чиқариш мажмуасида “Samsung” бренди остида маиший совутгичлар ишлаб чиқариш корхонасининг очилиши ҳам қутлуғ байрамимизга муносиб тўёна бўлди.
Йирик инвестициявий маиший совутгичлар ишлаб чиқариш лойиҳаси Жанубий Кореянинг “Samsung Electronics” компанияси билан ҳамкорликда амалга оширилган бўлиб, умумий қиймати 51,5 миллион АҚШ долларидан зиёдни ташкил этади. Ускуналарни монтаж қилиш ва лойиҳани ишга туширишга ҳам кореялик мутахассислар жалб қилинган.
Бир вақтнинг ўзида 4 турдаги совутгичларни ишлаб чиқариш имконияти мавжудлиги лойиҳанинг ўзига хос жиҳатларидан биридир. Ишлаб чиқариш жараёни 70 фоизга автоматлаштирилган, 1500 ишчи фақат техникаларни бошқариш ва бутловчи қисмларни йиғишда қатнашади. Бу эса ҳар 19 сонияда 1 та тайёр маҳсулот ишлаб чиқариш имконини беради. Маҳсулотлар сифат назорати лабораториясидан 7 дақиқада ўтади. Бунда “Samsung Electronics” компаниясининг инновацион технологияси ёрдамига таянилади. Синов натижалари марказлашган маълумотлар базасида сақланади.
Йиллик экспорт ҳажми 50 миллион доллардан зиёдни ташкил этади. Маиший совутгичлар замонавий дизайнга, “No frost”, масофавий “smart” бошқарув тизимига эгалиги, энергия тежамкорлиги, юқори кучланишга қарши ҳимоя тизимининг мавжудлиги билан ажралиб туради.
– Собиқ авиасозлик заводи тўхтаб, қаровсиз қолиб кетган эди. Кейинги йилларда ундан фойдаланиш бўйича кўрган чораларимиз аста-секин ўз натижасини бераяпти. Булардан мақсадимиз – одамларни ишли қилиб, ойлик бериш, рақобатбардош маҳсулот чиқариб, экспорт қилиш, – деди Шавкат Мирзиёев.
Совутгичлардан фойдаланиш йўриқнома-китобчасида “Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган” деган ёзув турли тилларда муҳрланган. Бу эса юртдошларимизда фахр ҳиссини уйғотади.

Все наши действия служат благоустройству, созиданию и улучшению жизни нашего народа
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёв 29 августа в сопровождении представителей государственных и общественных организаций, ветеранов труда ознакомился с созидательной работой в городе Ташкенте.
– Эта линия придаст скорость всему. И передвижению, и экономике, и жизни, – заявил Шавкат Мирзиёев.
Глава государства остановился на истории этой созидательной работы.
– Построить эту дорогу было непросто, – сказал Президент. – Мы нашли средства, привлекли специалистов из-за рубежа и детально отработали проект. На строительство ушло два года. Самое важное, это недорогой, безопасный и удобный вид транспорта.
Специалисты представили информацию о процессе строительства и его качестве. 850-метровый отрезок линии проходил через участок, насыщенный грунтовыми водами, преодоление которого в прошлом считалось невозможным. В новом проекте была применена немецкая технология, благодаря которой водоносный пласт был преодолен с использованием железобетонных тюбингов.
Метро имеет большое экономическое и экологическое значение. В частности, две новые станции будут обслуживать 7,5 тысячи пассажиров в сутки. В результате оптимизируются автобусные маршруты, уменьшится загруженность дорог. Выбросы вредных газов в атмосферу сократятся на 5,3 тысячи тонн в год.
В целом Ташкентский метрополитен обслуживает 240 тысяч пассажиров в день. В результате строительства трех новых линий протяженностью 21 километр – Юнусабадской, Сергелийской и Куйлюкской – планируется охватить услугами метро еще более 150 тысяч человек.
Затем Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с выполненной работой по строительству и благоустройству на улице Ахмад Дониш города Ташкента.
Прежде эта дорога была весьма узкой, так как посередине улицы располагалась площадь, окруженная бетонной стеной. В результате строительства Юнусабадской линии метро этот участок открылся для проезда. Отрезок улицы Ахмада Дониша длиной 2,2 километра от улицы Амира Темура до Ташкентской кольцевой автодороги перестроен в шестиполосную дорогу. Также реконструирована существовавшая четырехполосная дорога. Созданы пешеходные и велосипедные дорожки, зеленые зоны. Установлены энергоэффективные осветительные приборы.
– Выделение дополнительных средств на строительство дороги и закупка современной техники сегодня дают свои плоды. Это все должно приносить людям пользу и качество, – сказал Шавкат Мирзиёев.
На перекрестках дорога расширена до 92 метров. Предусмотрено движение со свободным поворотом направо. Это уменьшит транспортные заторы на улицах Ахмада Дониша, Амира Темура, Богишамол и многих других. Время в пути для едущих из Ташкентского и Кибрайского районов до центра столицы сократится в два раза. Новая трасса сможет пропускать до 60 тысяч автомобилей в день.
– И местное население, и гости оценивают работу государства по качеству дорог. Если дороги хорошие, люди довольны. Поэтому необходимо строить такие качественные транспортные артерии и в регионах, следует обновить и сельские, – подчеркнул Президент.
Глава государства дал указания по развитию дорожной индустрии на основе анализа расходов средств и материалов на строительство одного километра дороги у нас в стране и за рубежом. Отмечена необходимость уделять внимание не только автомагистралям, но и внутренним дорогам.
Завершено строительство первого этапа надземной кольцевой линии метро «Дустлик-2– Куйлюк». Проектирование этой масштабной транспортной линии было начато в 2017 году. Главой государства уделялось постоянное внимание ходу строительства. На этом участке метро построено 7 станций. Протяженность нового маршрута составляет 11,5 километра.
Президент Шавкат Мирзиёев прибыл сюда и вместе с представителями общественности проехал поездом.
В оформлении станций использованы элементы национального стиля. Используются современные технологии, повышающие удобство пассажиров, установлены эскалаторы и турникеты с возможностью электронной оплаты проезда. На станциях, расположенных на втором этаже, есть специальные лифты для пассажиров с ограниченными возможностями.
Например, третья станция расположена на оживленном перекрестке массива Тузель. Ожидается, что пассажиропоток на этой станции будет относительно большим. На первом этаже двухэтажного здания станции расположены административные и медицинские кабинеты, касса. Вход пассажиров через специальный турникет будет осуществляться на первом этаже. Перрон, расположенный на втором этаже, оснащен современными осветительными приборами. Внутри станции имеется карта Ташкентского метрополитена, на перроне – указатели с названиями улиц для выхода в город.
На части перехода с перрона на поезд размещены специальные выпуклые плиты для незрячих. Две основные части станции покрыты специальными солнцезащитными стеклами. Прилегающая к станции территория благоустроена, здесь установлены современные осветительные приборы.
Четвертая станция расположена на территории массива Илтифот, а пятая станция — на территории Рохат. С этой прекрасной станции, расположенной у восточных ворот столицы, жители и гости города быстро и безопасно смогут доехать в центральные и отдаленные районы Ташкента.
Средняя скорость движения поездов по данному маршруту составляет 60 километров в час. Проезд займет 19 минут, время остановки на станциях — 15 секунд, курсируют 4 поезда, каждый из которых состоит из 4 вагонов. Эти современные и высококачественные вагоны, изготовленные в Российской Федерации для движения по эстакаде, располагают всеми удобствами.
За счет пуска маршрута “Дустлик-2 – Куйлюк” создано 225 новых рабочих мест. Это направление обладает возможностью оказать услуги по перевозке 46 тысяч пассажиров в день.
– В столице изо дня в день увеличивается количество транспорта, это приводит к заторам на дорогах, загрязнению воздуха. Надземное метро — наиболее доступный, удобный и безопасный вид транспорта. Главное, он сократит нагрузку на другие виды транспорта и заторы в центре города, сказал Шавкат Мирзиёев.
На станции «Куйлюк» состоялась презентация по строительству очередных этапов. Общая стоимость надземного кольцевого метро составляет более 422 миллионов долларов, и планируется его реализовать в пять этапов. На втором этапе с рынком Куйлюк будет связана станция «Олмазор» подземного метро. На третьем этапе будут построены части до станции “Беруний”, затем — “Бодомзор”. На последнем этапе кольцевая линия метро опять будет соединена со станцией «Дустлик». Общая протяженность этих путей составит около 55 километров, всего будет построено 35 станций.
Президент страны дал ответственным лицам поручения по своевременному выполнению следующих этапов новой транспортной линии, отметил необходимость уделять внимание качеству работ.
Глава нашего государства ознакомился с жилым комплексом “Ассалом, сохил!”, возводимым на улице Фаргона йули Яшнабадского района, на берегу канала Карасу.
22-этажный дом, 58 коттеджей, места для прогулок, зеленые площадки, деревья, цветы, современные образовательные учреждения, оздоровительные комплексы, амфитеатр, кафе, бизнес-центр, созданные для комфортного проживания населения… Все это радует взор, усиливает веру в будущее.
Комплекс возводится строителями компании “Golden house”. 16 девятиэтажных домов, 4 девяти-двенадцатиэтажных дома, 2 четырнадцати-шестнадцатиэтажных дома состоят из 3236 квартир. Планируется, что на первом этапе до конца года будут сданы в эксплуатацию 6 девятиэтажных домов. Площадь квартир — от 35 до 120 квадратных метров. Они реализуются и на основе ипотечного кредита. В среднем, если взять 3-хкомнатную квартиру в кредит сроком на 20 лет, месячный платеж составит 5 миллионов сумов, говорят специалисты компании.
Рядом с домами будет также построен торгово-развлекательный центр. Берега канала Карасу, протекающего между центром и домами, будут приспособлены для прогулок и благоустроены. Будет создан небольшой островок.
По словам директора компании “Golden house” Даврона Файзиметова, преимущество домов комплекса “Ассалом, сохил!” заключается в том, что они построены на основе конструкции авторской технологии. Проверена сейсмоустойчивость на амплитуду выше 9 баллов. 3-хслойный фасад совершенно отличается от традиционных бетонных домов. Каждая квартира будет передана хозяевам оснащенной системами видеонаблюдения и пожарной безопасности, отдельным обогревательным котлом модульного типа. По желанию клиента может быть изменена форма квартиры.
Необходимо отметить, что после обретения независимости почти 25 лет в стране, в том числе в Ташкенте, не строили дома, поэтому вопрос жилья приобрел для людей чрезвычайно актуальный характер. Строящиеся в последние годы дома помогают реализовать многолетнюю мечту наших соотечественников. Тысячи семей, особенно нуждающихся в жилье, малообеспеченные граждане обрели свой дом.
Глава государства отметил, что строительство таких домов необходимо продолжить на основе современных технологий и стандартов развитых государств.
– В сфере строительства также наблюдается конкуренция. Это способствует обеспечению качества и доступности цен. При строительстве домов и сооружений нужно использовать современные технологии, привлекать наиболее опытных строителей , — сказал Президент нашей страны.
Шавкат Мирзиёев также ознакомился с коттеджами легкой конструкции, построенными на основе зарубежных технологий. Эти дома доступны по цене, их можно построить за десять дней. На основе заказа они возводятся в нескольких вариантах. Такие коттеджи очень подходят для горных и степных территорий.
Во время беседы с ветеранами труда Шавкат Мирзиёев отметил, что в последние годы Ташкент изменился. Мы его изменили своим трудом. Хвала Всевышнему, у нас имеются большие возможности. Если будем великодушными, будем просить у Всевышнего, получим благословение и достигнем многого.
Стало доброй традицией сдача накануне праздника независимости новых сооружений, крупных производственных мощностей. В многопрофильном производственным комплексе “Тexnopark” в Яшнабадском районе состоялось открытие предприятия по производству бытовых холодильников под брендом “Samsung”, что стало достойным подарком к нашему самому дорогому празднику.
Этот производственный комплекс, расположенный на площади в 101 гектар на месте бывшего авиастроительного завода, был основан 10 августа 2019 года по инициативе Президента Шавката Мирзиёева. Здесь планируется реализовать 17 крупных проектов. Первый проект — выпуск электронных газовых счетчиков — был задействован в феврале 2020 года.
Главе государства представлены сведения и о других проектах.
В этом году в комплексе начнется реализация проектов по производству лифтов и эскалаторов, холодильников, водных насосов, стиральных машин. В следующем году начнется реализация проектов по выпуску медных труб, промышленных отопительных котлов, кухонной техники, сендвич-панелей и металлоконструкций, фурнитуры и аксессуаров для дверей и рам, панельных отопительных радиатров, изоляционных материалов из базальтового камня. Вместе с тем будет построен логистический центр. Отсюда продукцию можно будет напрямую экспортировать за рубеж. С задействованием всех проектов на территории “Тexnopark” более 10 тысяч жителей будут обеспечены постоянной работой.
Глава государства дал поручения по качественному и своевременному запуску проектов. Во время встречи с активистами общественности он говорил о вопросах локализации производства. В частности, если в конце 2016 года производилось около 100 тысяч тонн меди, то в конце текущего года планируется довести этот показатель до 150 тысяч тонн, а в дальнейшем — до 400 тысяч тонн. Медь широко используется в промышленности. Увеличение объемов ее производства позволит замещать импорт, повысить конкурентоспособность продукции нашей страны на мировом рынке.
29 августа 2020 года. 29-я годовщина независимости Узбекистана. Эта дата будет запечатлена как исторический день в истории промышленности Узбекистана.
Президент Шавкат Мирзиёев нажал символическую кнопку и ввел в строй предприятие по производству бытовых холодильников под брендом “Samsung” на территории комплекса “Тexnopark”. Вместе с представителями общественности он ознакомился с производственным процессом.
Крупный инвестиционный проект по производству бытовых холодильников реализован совместно с южнокорейской компанией “Samsung Electronics”, его общая стоимость — более 51,5 миллиона долларов США. К работе по монтажу и запуску проекта также привлечены южнокорейские специалисты.
Особенность проекта заключается в возможности одновременного производства 4 видов холодильников. Производственные процессы автоматизированы на 70 процентов, 1500 работников управляют техникой и занимаются сборкой комплектующих частей. Это позволяет производить 1 единицу готовой продукции за 19 секунд. Продукция за 7 секунд проходит через лабораторию по контролю за качеством. При этом используется инновационная технология компании “Samsung Electronics”. Результаты испытаний хранятся в централизованной базе данных.
Предприятие обладает мощностью производства миллион холодильников в год. Это позволит обеспечить не только жителей нашей страны, но и государства СНГ современной и качественной продукцией.
Объем годового экспорта составит более 50 миллионов долларов.
Бытовые холодильники отличаются современным дизайном, наличием систем “No frost”, дистанционного управления “smart”, энергосберегающими свойствами, наличием системы защиты от высокого напряжения.
— Бывший авиазавод прекратил деятельность и остался бесхозным. Меры, которые мы приняли здесь в последние годы, постепенно дают результат. Наша цель — обеспечить людей работой и зарплатой, производить и экспортировать конкурентоспособную продукцию, — сказал Шавкат Мирзиёев.
В инструкции по использованию холодильника на различных языках указано «Сделано в Узбекистане». А это, несомненно, вызывает у наших соотечественников чувство гордости.