Сеул, 22 ноябрь. ЎзА махсус мухбири Абу Бакир Ўрозов хабар қилади.
Сеул шаҳри аэропортида Ўзбекистон Президенти шарафига икки давлат байроқлари кўтарилди, фахрий қоровул саф тортди. Давлатимиз раҳбарини Корея Республикасининг расмий шахслари кутиб олди. Маросимдан сўнг Ўзбекистон делегацияси ўзи учун ажратилган қароргоҳга йўл олди.
Ушбу ташриф Ўзбекистон – Жанубий Корея ўртасида мунтазамлик касб этган олий даражадаги учрашувларнинг мантиқий давоми бўлиб, давлатларимизнинг ўзаро алоқаларига доир кенг кўламли масалаларни муҳокама қилиш, ҳамкорликнинг устувор йўналишларини белгилаш, долзарб минтақавий ва халқаро масалалар юзасидан фикр алмашиш имконини бермоқда.
Олий даражадаги музокараларда ўзаро ҳамкорликнинг кенг кўламли масалалари, сиёсий, савдо-иқтисодий, молиявий-сармоявий, илмий-техникавий, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги давлатлараро алоқаларни янада ривожлантириш истиқболларини муҳокама қилиш, минтақавий ва халқаро муаммолар юзасидан фикр алмашиш кўзда тутилган.
Аввал хабар қилинганидек, ташриф доирасида давлатимиз раҳбари Миллий Ассамблея Спикери Чон Сэ Гюн ва Корея Республикаси Бош вазири Ли Нак Ён билан учрашиши, икки давлатнинг етакчи иқтисодий ва молиявий тузилмалари раҳбарлари, йирик ишбилармонлар иштирокидаги Ўзбекистон – Жанубий Корея бизнес форумида иштирок этиши кўзда тутилган.
Ташриф якунлари бўйича Ўзбекистон Республикаси ва Корея Республикаси Президентларининг Стратегик шерикликни ҳар томонлама ривожлантириш тўғрисидаги қўшма баёноти қабул қилиниши, шунингдек, турли соҳалардаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва кенгайтиришга доир кўплаб ҳукуматлараро ва идоралараро ҳужжатлар, тижорат келишувлари ва шартномалари имзоланиши кутилмоқда.

Президент Шавкат Мирзиёев прибыл в Республику Корея
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев  по приглашению Президента Мун Чжэ Ина 22 ноября прибыл с государственным визитом в Республику Корея.
В аэропорту Сеула в честь Президента Узбекистана были подняты государственные флаги обеих государств,  выстроен почетный караул. Главу нашего государства встретили официальные лица Республики Корея. После церемонии делегация Узбекистана направилась в отведенную для нее резиденцию.
Данный визит является логическим продолжением встреч на высшем уровне, которые приобретают регулярный характер и  является благоприятной возможностью для обсуждения интересующих стороны широкомасштабных вопросов, определения приоритетных направлений сотрудничества,  обмена мнениями по актуальным региональным и международным вопросам.
В ходе переговоров на высшем уровне планируется обсуждение широкого круга вопросов двусторонней повестки дня, перспектив дальнейшего развития межгосударственных связей в политической, торгово-экономической, финансово-инвестиционной, научно-технической, культурно-гуманитарной и других сферах, обмен мнениями по региональной и международной проблематике.
Как ранее сообщалось, в рамках визита глава нашего государства встретится со Спикером Национальной Ассамблеи Чон Сэ Гюном и Премьер-министром Республики Корея Ли Нак Ёном, посетит узбекско-южнокорейский бизнес-форум с участием руководителей ведущих экономических и финансовых структур, крупных предпринимателей двух стран.
По итогам визита ожидается принятие Президентами Республики Узбекистан и Республики Корея Совместного заявления о всестороннем углублении стратегического партнерства, а также подписание весомого пакета межправительственных и межведомственных документов, коммерческих соглашений и контрактов, предусматривающих укрепление и расширение взаимовыгодного сотрудничества в различных областях.