Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 20 ноябрь куни бозорларни қиш-баҳор мавсумида ҳам қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари билан узлуксиз таъминлаш, уларни қайта ишлаш кўламини ошириш, озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқариш, ҳўл мева-сабзавотлар экспортини кенгайтириш, шунингдек, полиз ва мева-сабзавот маҳсулотлари, картошка, узум харид қилиш бўйича 2018 йилга мўлжалланган давлат буюртмасини шакллантириш вазифалари ижросига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди.
Йиғилишда ҳукумат аъзолари, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини тайёрлаш бўйича давлат буюртмасини бажаришга масъул вазирлик, идора ва хўжалик бирлашмалари раҳбарлари иштирок этди.
Президентимиз раҳнамолигида ички ва ташқи бозорда харидоргир бўлган қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириш учун ер майдонларини кенгайтириш, уларни қайта ишлаш ҳажмини ошириш, ишлаб чиқарувчилар томонидан ҳўл мева-сабзавот маҳсулотлари экспортини кўпайтиришни рағбатлантиришга қаратилган қатор чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Ички истеъмол бозорини қиш-баҳор мавсумида барқарор таъминлаш мақсадида мева-сабзавот маҳсулотларини захирага ғамлаш, шунингдек, озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқарувчи маҳаллий корхоналар эҳтиёжини таъминлаш бўйича давлат буюртмаси тизими жорий қилинди.
Жорий йилда қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг харидоргир турларини такрорий экиш майдонлари сезиларли даражада кенгайтирилди. Сентябрь-октябрь ойларида такрорий экиндан етиштирилган қарийб 65 минг тонна маҳсулот экспорт қилинди. Бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 1,4 баробар кўпдир.
Йил бошидан буён мева-сабзавот маҳсулотлари 54 мамлакатга экспорт қилинди. Бангладеш, Филиппин, Сурия, Тайван, Иордания, Македония ва бошқа мамлакатларда янги бозорлар ўзлаштирилди.
Ички истеъмол бозорида мева-сабзавот маҳсулотлари нархининг ошиб кетишига йўл қўймаслик мақсадида Ижтимоий аҳамиятга эга озиқ-овқат товарларининг асосий турларига нарх-навони мониторинг ва назорат қилиш республика комиссияси тузилди. Импорт орқали бозорларни танқис ва юқори нархдаги маҳсулотлар билан таъминлаш бўйича чора-тадбирлар қабул қилинди. Ҳудудлар кесимида 490 минг тоннадан зиёд қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг асосий турларини келгуси қиш-баҳор мавсуми учун ғамлаш параметрлари тасдиқланди.
Бу борада амалга оширилган ижобий ишларни қайд этган ҳолда, айрим ҳудудларда қиш-баҳор мавсуми учун қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ғамлаш етарли даражада ташкил этилмагани жиддий танқид қилинди. Хусусан, Президентимиз томонидан Тошкент шаҳри, Бухоро, Наманган ва Сирдарё вилоятлари бўйича берилган топшириқлар ижросига алоҳида эътибор қаратилди.
Айниқса, Тошкент, Наманган, Сирдарё ва Самарқанд вилоятларида қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ғамлаш жараёнида тижорат банклари томонидан сусткашликка йўл қўйилаётгани аниқ рақам ва далиллар асосида кўрсатиб ўтилди.
Давлатимиз раҳбари қиш-баҳор мавсумида халқимиз дастурхони сархил мевалар, сифатли ва арзон озиқ-овқат маҳсулотлари билан тўкин бўлиши зарурлигини таъкидлади.
Қиш-баҳор мавсумида халқимизнинг арзон маҳсулотларга бўлган эҳтиёжини таъминлаш учун ноябрь ойи охирига қадар қўшимча равишда яна 330 минг тонна маҳсулот ғамлаш бўйича аниқ топшириқлар берилди. Бу масалада “Ўзбекозиқовқатзахира” уюшмаси раҳбарияти зиммасига катта масъулият юкланди. Жорий йил октябрь ойида уюшмада амалга оширилган туб ўзгаришлар, унинг таркибига кирувчи ташкилотларга тақдим этилган имтиёз ва преференция бунга кенг имконият яратади.
Тижорат банкларига тайёрлов корхоналари томонидан қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини деҳқон ва шахсий ёрдамчи хўжаликлардан сотиб олиш учун ажратилаётган имтиёзли кредит ресурслари ҳажмини сезиларли ошириш тавсия этилди.
Йиғилишда қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини такрорий экиш ҳажмини ошириш бўйича қабул қилинган чора-тадбирларни ҳисобга олган ҳолда, ҳўл мева-сабзавот экспортини кенгайтириш бўйича мавжуд имкониятлар етарлича ишга солинмаётганига алоҳида эътибор қаратилди.
Президентимиз “Ўзбекозиқовқатхолдинг” холдинг компанияси ва “Ўзагроэкспорт” акциядорлик жамияти раҳбарлари томонидан экспорт қилинаётган маҳсулотлар тури ва ҳажмини кенгайтириш бўйича деҳқон ва фермер хўжаликларига кўмаклашиш борасида йўл қўйилаётган камчиликларга алоҳида урғу берди. Тошкент, Қашқадарё, Наманган вилоятлари, шунингдек, Қорақалпоғистон Республикасида бу борадаги ишлар етарли даражада амалга оширилмаётгани танқид қилинди. Шу билан бирга, мазкур йўналишда мева-сабзавот маҳсулотлари етиштиришга ихтисослашган 66 туман ҳокимлари ишига алоҳида эътибор қаратилди.
Президентимиз мамлакатимиз экспорт салоҳиятини янада юксалтириш ва ташқи бозорга ҳўл мева-сабзавот маҳсулотлари етказиб бериш ҳажмини ошириш учун зарур шароитлар яратиш мақсадида ҳукуматга “Ўзбекозиқовқатхолдинг” холдинг компанияси, Марказий банк ва тижорат банклари билан биргаликда ўн кун муддатда Қишлоқ хўжалиги корхоналарини таркибий қайта тузиш агентлигининг 200 миллион долларгача бўлган молиявий маблағини жалб қилган ҳолда ҳудудларда йирик логистика марказлари ташкил этиш бўйича дастур ишлаб чиқиш юзасидан топшириқ берди. Ушбу логистика марказлари замонавий стандартларга жавоб бериши ва мева-сабзавот маҳсулотларини тайёрлаш, сақлаш, қайта ишлаш, қадоқлаш, ташиш, экспорт қилиш учун барча зарур шароитларга эга бўлиши лозимлиги таъкидланди.
Йиғилишда полиз ва мева-сабзавот маҳсулотлари, картошка, узум харид қилиш ва улардан фойдаланиш бўйича 2018 йилга мўлжалланган давлат буюртмаси параметрларини шакллантиришга доир чора-тадбирларга аълоҳида эътибор қаратилди. Ушбу йўналишда амалга оширилган ишлар ва давлат буюртмасининг асосий параметрлари тўғрисида ахборот берилди.
Президентимиз ҳар бир ҳудуд кесимида аниқ босқичлар, муддатлар ва масъул ижрочиларни белгилаган ҳолда, 2018 йилга мўлжалланган давлат буюртмасини таъминлаш бўйича манзилли чора-тадбирлар ишлаб чиқишга доир топшириқлар берди. Ички истеъмол бозорида, айниқса, қиш-баҳор мавсумида нарх-навонинг ошиб кетиши ва танқисликка йўл қўймаслик мақсадида ички бозорга мева-сабзавот маҳсулотлари етказиб бериш ва уларни экспорт қилиш мувозанатини таъминлаш зарурлиги алоҳида таъкидланди.
Йиғилишда аҳолининг шакар, тухум, балиқ, гўшт ва ёғ каби кундалик зарур маҳсулотларга бўлган талабини қондириш, уларни барқарор нархларда етказиб бериш юзасидан тегишли идоралар масъуллари, барча туман ва вилоят ҳокимларига аниқ топшириқлар берилди.
Ҳўл мева-сабзавот ва полиз маҳсулотлари, картошка, узум харид қилиш ва улардан фойдаланиш бўйича давлат буюртмаси параметрларининг сўзсиз бажарилишини тизимли равишда назорат ва мониторинг қилиш зарурлиги алоҳида қайд этилди.

Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 20 ноября состоялось совещание, посвященное выполнению задач по насыщению внутреннего рынка сельскохозяйственной продукцией, особенно в предстоящий зимне-весенний период, углублению уровня ее переработки и производству готовых продовольственных товаров, расширению объемов экспортных поставок свежей плодоовощной продукции, а также формированию государственного заказа на закупку свежей плодоовощной продукции, картофеля, бахчевых и винограда на 2018 год.
В совещании приняли участие члены правительства, руководители министерств, ведомств и хозяйственных объединений, ответственных за выполнение государственного заказа на сельскохозяйственную продукцию.
Под руководством Президента нашей страны реализуется ряд мер, направленных на расширение площадей для выращивания востребованных на внутреннем и внешнем рынках сельскохозяйственных культур, повышение объемов переработки плодоовощной продукции, стимулирование производителей в целях увеличения экспортных поставок плодоовощной продукции.
Внедрена система государственного заказа на закупку свежей плодоовощной продукции в целях ее закладки на хранение для устойчивого насыщения внутреннего потребительского рынка в зимне-весенний период, а также обеспечения потребности отечественных предприятий пищевой промышленности.
В текущем году существенно расширены объемы площадей, высвобождаемых из-под зерновых культур, под повторные посевы наиболее востребованных видов сельскохозяйственной продукции. Только за сентябрь-октябрь было экспортировано около 65 тысяч тонн продукции, выращенной на повторных посевах, что в 1,4 раза больше показателей за аналогичный период прошлого года.
В целом с начала года осуществлены поставки плодоовощной продукции в 54 страны мира, освоены новые рынки – в таких странах, как Бангладеш, Филиппины, Сирия, Тайвань, Иордания, Македония и другие.
В целях недопущения сезонных колебаний цен на внутреннем потребительском рынке на плодоовощную продукцию образована Республиканская комиссия по мониторингу и контролю за ценами на основные виды социально-значимых продовольственных товаров. Приняты меры по насыщению рынка продукцией, по которой наблюдался дефицит и рост цен, за счет ее импорта. В разрезе регионов утверждены параметры закладки основных видов сельскохозяйственной продукции на предстоящий зимне-весенний период в объеме более 490 тысяч тонн.
Глава нашего государства отметил, что необходимо обеспечить изобилие народного дастархана в зимне-весенний период отборными овощами и фруктами, качественной продовольственной продукцией по стабильным ценам.
Наряду с осуществленной положительной работой резкой критике подвергся тот факт, что в ряде регионов не отвечает должным требованиям работа по своевременной закладке сельскохозяйственной продукции на предстоящий зимне-весенний период. Особое внимание при этом было уделено ходу выполнения поручений Президента по городу Ташкенту, Бухарской, Наманганской и Сырдарьинской областям.
На основе конкретных цифр и фактов говорилось о недопустимо низкой активности коммерческих банков в процессе закладки сельскохозяйственной продукции, особенно в Ташкентской, Наманганской, Сырдарьинской и Самаркандской областях.
С учетом этого даны конкретные поручения по обеспечению до конца ноября закладки дополнительно 330 тысяч тонн сельскохозяйственной продукции для реализации в предстоящий зимне-весенний период по доступным ценам. Основная ответственность за это возложена на руководство ассоциации «Узбекозиковкатзахира» с учетом проведенной в октябре текущего года ее реорганизации и предоставленных дополнительных льгот, преференций и возможностей входящим в ее состав организациям.
Одновременно с этим коммерческим банкам было рекомендовано существенно увеличить объемы льготных кредитных ресурсов для закупки заготовителями сельскохозяйственной продукции в дехканских и личных подсобных хозяйствах.
Особое внимание на совещании было обращено на недостаточное задействование резервов и использование представленных возможностей для расширения экспортных поставок свежей плодоовощной продукции, в том числе с учетом принятых мер по увеличению объемов повторных посевов сельскохозяйственных культур.
Президент нашей страны указал на конкретные недостатки в работе руководителей холдинговой компании «Узбекозиковкатхолдинг» и акционерного общества «Узагроэкспорт» в части содействия дехканским и фермерским хозяйствам в расширении объемов и номенклатуры экспортируемой продукции. Особой критики подверглась недостаточная работа в этом направлении в Ташкентской, Кашкадарьинской, Наманганской областях, а также в Республике Каракалпакстан. При этом отдельное внимание уделено работе хокимов 66 районов, специализирующихся на выращивании плодоовощной продукции.
В целях создания необходимых условий для дальнейшего расширения экспортного потенциала страны и увеличения объемов поставок на внешние рынки свежей плодоовощной продукции Шавкат Мирзиёев дал поручения правительству совместно с ХК «Узбекозиковкатхолдинг», Центральным банком и коммерческими банками в десятидневный срок разработать Программу по созданию в регионах крупных логистических центров с привлечением финансовых средств Агентства по реструктуризации сельхозпредприятий в объеме до 200 миллионов долларов. Обращено внимание на то, что эти логистические центры должны соответствовать современным стандартам и располагать всеми необходимыми условиями для заготовки, хранения, переработки, упаковки, транспортировки и экспорта плодоовощной продукции.
На совещании было уделено большое внимание вопросам, касающимся формирования параметров государственного заказа на закупку и использование свежей плодоовощной продукции, картофеля, бахчевых и винограда на 2018 год. Была обсуждены проведенная подготовительная работа в этом направлении и основные параметры государственного заказа.
Президентом нашей страны даны поручения по разработке в разрезе каждого региона адресных мер по обеспечению выполнения государственного заказа на 2018 год с определением конкретных этапов, сроков и ответственных исполнителей. Особо акцентировано внимание на необходимости обеспечения сбалансированности поставок плодоовощной продукции на внутренний рынок и на экспорт в целях недопущения колебаний цен и дефицита на внутреннем потребительском рынке, особенно в зимне-весенний период.
На совещании ответственным лицам соответствующих ведомств, хокимам всех районов и областей были даны конкретные поручения по удовлетворению потребности населения в таких необходимых продуктах ежедневного потребления, как сахар, яйца, рыба, мясо и масло, их поставке по стабильным ценам.
Была подчеркнута необходимость осуществления системного контроля и мониторинга за ходом реализации комплекса мер по обеспечению безусловного выполнения параметров государственного заказа на закупку и использование свежей плодоовощной продукции, картофеля, бахчевых и винограда.