Президент Шавкат Мирзиёев жойларда амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари, ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг бориши билан танишиш мақсадида 18 июль куни Сирдарё вилояти Ховос туманига ташриф буюрди. Давлатимиз раҳбари дастлаб Ховос тумани марказида амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари билан танишди.
Бугунги кунда Ховос шаҳарчасида 27 мингдан зиёд аҳоли истиқомат қилади. Бу ерда охирги эллик йил давомида биронта кўп қаватли уй қурилмаган. Одамлар эски, тор, зах уйларда яшаб келган. Инфратузилма иншоотлари ҳам оғир аҳволга келиб қолган, сизот сувларнинг юқорилиги аҳоли яшаш шароити янада ёмонлашишига олиб келган.
Президентимиз жорий йил 19 февралда вилоятга ташрифи чоғида туман марказини қайта қуриш, инфратузилмани яхшилаш бўйича мутасаддиларга топшириқ берган эди. Унинг ижроси доирасида 2019 йил 7 майда Вазирлар Маҳкамасининг Ховос тумани марказини ривожлантиришга оид қарори қабул қилинди.
Айни пайтда махсус ажратилган ҳудудда комплекс қурилиш ишлари амалга оширилиб, 30 та кўп қаватли уй қурилмоқда. Жами квартиралар сони 760 тани ташкил этади. Уларнинг 600 таси арзон, 160 таси тижорат квартираларидир.
10 та тижорат уйининг 1-қаватида савдо ва маиший хизмат кўрсатиш объектлари бўлади. Шунингдек, 150 та бир қаватли уйлар бунёд этилмоқда. Уйларни жорий йил кузда фойдаланишга топшириш режалаштирилган. Замонавий инфратузилмага эга янги турар жойлар аҳолининг ижтимоий шароитини яхшилаб, ҳаёт сифатини оширади.
Бундан ташқари, маҳаллий ҳокимият ва бошқарув органлари бинолари, Давлат хизматлари агентлиги, тижорат банклари, мактаб, истироҳат боғи, хотира майдони, кинотеатр, кутубхона, масжид, бозор, савдо ва маиший хизмат шохобчаларида ҳам қурилиш ишлари жадал олиб борилмоқда.
Президент қурилишда ишлатилаётган материалларнинг нархи ва сифати билан қизиқди. Маҳаллийлаштириш даражасини ошириб, уларнинг нархини янада камайтириш чораларини кўриш кераклигини таъкидлади. Урбанизация нуқтаи назаридан туман келажагини бугундан ўйлаш, зарур жойларга коммуникация тармоқлари тортиш, аҳолини иш билан таъминлаш ва бўшаган ерлардан самарали фойдаланиш бўйича топшириқлар берилди.
Энди янги иш ўрни яратишга эътибор қаратишимиз керак. Токи янги уйга кўчиб ўтадиган юртдошларимиз доимий даромад манбаига эга бўлсин, деди давлатимиз раҳбари.
Шу ерда Президентимизга Сирдарё вилояти, хусусан, Ховос туманида ичимлик суви таъминоти ва оқова тизимини ривожлантириш, “Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамияти томонидан Мирзаобод туманида бунёд этилаётган паррандачилик, боғдорчилик, сабзавотчилик ва полиз экинлари мажмуаси, “Хавфсиз шаҳар” концепцияси доирасида Ховос шаҳрида жамоат тартибини сақлаш бўйича ҳамкорликда ташкил этиладиган хизматлар, жорий йилда туманда тузиладиган кичик бизнес субъектлари ҳақида маълумот берилди.
Хусусан, кейинги йилларда 1 минг 164 километр сув қувури ётқизилгани, 57 та сув тарқатиш станцияси ва бошқа иншоотлар қурилгани қайд этилди. Шу ва галдаги ишлар натижасида 2020 йил бошида вилоят аҳолисининг ичимлик суви билан таъминланиши 88 фоиздан ошади. Мирзаобод туманида бунёд этилаётган паррандачилик, боғдорчилик, сабзавотчилик ва полиз экинлари мажмуасида минглаб янги иш ўрни яратилади.
Жойларда жиноятчиликни камайтириш, олдини олишда ички ишлар ва прокуратура органлари ҳамкорликда ишлаб, олдингидек туман ёки вилоят кесимида эмас, балки маҳалла кесимида вазиятни таҳлил қилиши кераклиги, Ховос туманида йирик ишлаб чиқариш мажмуаларининг йўқлиги инобатга олиниб, кичик тадбиркорлик субъектларини ривожлантириш, мавжуд имконият ва салоҳиятдан самарали фойдаланиш зарурлиги алоҳида таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари туман марказидаги аҳолининг турмуш шароити билан танишди.
Шавкат Мирзиёев Ховос туманидаги «Саховат» фермер хўжалиги даласида бўлиб, ғўза ривожини кўздан кечирди.
«Бек кластер» корхонасига қарашли мазкур хўжаликда жорий мавсумда ғалладан 455 тонна ҳосил олиниб, 314 миллион сўмдан зиёд соф фойда кўрилган. Бўшаган майдонга экспортбоп дуккакли экинлар экилган. Ҳозир 50 гектар майдонда ғўза парваришланмоқда.
Фермерлар «Сардоба» сув омбори қурилгани, зараркунандаларга қарши курашиш учун Сирдарё вилоятига 10 миллиард сўмдан зиёд маблағ ажратилгани натижасида энг долзарб масалалар ҳал этилиб, юқори ҳосил етиштирилаётганини таъкидлади.
Далага чиқишдан мақсад нима ўзи? Даромад топиш! Даромадни эса қўшимча ҳосил таъминлайди. Шунинг учун теримгача ҳар бир тупга камида бештадан кўсак, гектарига беш центнердан пахта қўшишга ҳаракат қилиш керак, деди Шавкат Мирзиёев.
Шу ерда вилоят туманлари ва секторлар раҳбарлари, нуронийлар, фермер ва тадбиркорлар билан учрашув бўлди. Унда қишлоқ хўжалиги ва кичик бизнесни ривожлантириш, аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш, жиноятчиликнинг олдини олиш борасида амалга оширилаётган ишлар ҳақида сўз борди.
Жорий йил февраль ойидаги ташриф давомида ишлаб чиқилган, умумий қиймати 2,2 миллиард доллар бўлган 2 йиллик ҳудудий инвестиция дастурини бажариш доирасида биринчи ярим йилликда ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 2 баробар кўп капитал қўйилмалар ўзлаштирилган.
Янгиер шаҳрида қиймати 600 миллион доллар бўлган, йилига 400 минг тонна аммиак ва 660 минг тонна карбамид ишлаб чиқарадиган кимё заводи мамлакатимиз иқтисодиётида муҳим ўрин тутувчи мажмуа бўлиши қайд этилди.
Сирдарё иссиқлик электр станцияси энергоблокларини модернизация қилиш, 2020-2023 йилларда мазкур станция ёнида ҳар бири 1 минг 300 мега-ватт қувватга эга бўлган 2 та янги иссиқлик электр станициясини қуриш, «Фарҳод» гидро электр станциясини модернизация қилиш ва «Сардоба» сув омборида кичик ГЭС қуришнинг аҳамияти таъкидланди.
Ушбу электр станцияларидаги ишлар якунланганидан кейин вилоятдаги мавжуд қувватлар 2 минг 774 мега-ваттга, электр энергия ишлаб чиқариш ҳажми 23,5 миллиард киловатт соатга ошади. Энг муҳими, йилига 2,5 миллиард куб метр табиий газ, қарийб 500 миллион доллар маблағ тежалади.
Сирдарё вилоятида бу йилги пахта ҳосили учун 73 минг гектар майдонга чигит қадалган. Баҳор серёғин келгани оқибатида айрим майдонлар бузилиб, қайта уруғ экилган.
Вилоят ва соҳа мутасаддиларига қолоқ майдонларнинг ҳар бир контурида назоратни йўлга қўйиб, биостимуляторлар билан ишлов бериш, барча агротехник тадбирларни тизимли ташкил этиш бўйича топшириқлар берилди.
Пахтанинг харид нархи ўтган йилгига нисбатан қарийб 1,3 баробарга кўпайтирилгани фермерларнинг манфаатдорлигини оширгани қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари йирик саноат корхоналари бўлмаган вилоятда ялпи ҳудудий маҳсулотни ўстириш, аҳолини иш билан таъминлашнинг асосий манбаи кичик бизнес бўлиши кераклигини таъкидлади.
Вилоятда жиноятчиликнинг олдини олиш бўйича янги тизим ишга тушган. Унга асосан, Гулистон шаҳрида 4, Сирдарё туманида 2 ички ишлар бўлими очилиб, улар таркибида, шунингдек, қолган туманлар ички ишлар бўлимларида хотин-қизлар бўйича инспекторлар лавозими жорий этилган. Натижада вилоятда жиноятчилик сони ўтган йилларга нисбатан 38 фоизга камайди.
Икки йил аввал Сирдарё вилояти тиббиёт йўналишида қолоқ ҳудудлардан эди. Президент топшириғи билан бир йил ичида вилоят кардиология, наркология диспансерлари, Гулистон, Мирзаобод туманларида, Ширин шаҳрида шифохоналар фойдаланишга топширилди. Умуман, 33 тиббиёт объекти учун 47 миллиард сўм маблағ ажратилди. 2019 йилнинг ўзида вилоят эндокринология ва тери-таносил касалликлари диспансерлари, Гулистон шаҳар туғруқ мажмуи қуриб битказилди. Сирдарё, Ховос туманлари юқумли касалликлар шифохонаси, Боёвут туман шифохонаси ва кўп тармоқли поликлиникаси, Гулистон шаҳар кўп тармоқли поликлиникаси фойдаланишга топширилди.
Вилоятдаги тиббиёт муассасалари 2018 йилда 1 миллион долларлик тиббий жиҳозлар билан таъминланган бўлса, 2019 йилда шу мақсад учун 4 миллион доллар маблағ ажратилди.
Дастлаб Боёвут тумани ва Гулистон шаҳрида намуна тариқасида ташкил этилган тиббий хизмат кўрсатиш тизимидан эндиликда вилоят миқёсида фойдаланилмоқда. Барча тиббиёт муассасалари интернет тармоғига уланиб, электрон поликлиника, электрон навбат тизими йўлга қўйилмоқда. Вилоятда тиббий суғурта бўйича ҳам илғор тажриба ўзлаштирилмоқда.
Давлатимиз раҳбари вилоятда жиноятчиликнинг, айниқса, ёшлар ва хотин-қизлар орасида ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш, аҳоли саломатлигини таъминлаш, таълим тизимини такомиллаштириш, кичик бизнесни ривожлантириш, бунёдкорлик ишлари кўламини кенгайтириш каби масалалар бўйича зарур топшириқлар берди.
Давлатимиз раҳбарининг вилоятларга сафарлари ҳамиша улкан янгиланишларни бошлаб беради. Улар натижасида халқ фаровонлигини юксалтириш, иқтисодиётни ривожлантириш, маданий-маърифий ҳаётни бойитиш, шаҳару қишлоқлар қиёфасини ўзгартиришга хизмат қиладиган йирик лойиҳалар амалга оширилади. Ҳавас масканига айланиб бораётган Ховос тумани шу фикрнинг яна бир ёрқин далили бўлади.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с ходом созидательной работы и социально-экономических реформ на местах 18 июля посетил Хавастский район Сырдарьинской области. Сначала глава государства ознакомился с работой, проводимой в районном центре.
В настоящее время население Хаваста составляет более 27 тысяч человек. За последние пятьдесят лет здесь не было построено ни одного многоэтажного дома. Население проживало в старых обветшалых домах. Сооружения инфраструктуры устарели, высокий уровень грунтовых вод ухудшал условия проживания людей.
В ходе предыдущей поездки главы государства, состоявшейся 19 февраля текущего года, должностным лицам были даны поручения по реконструкции районного центра и улучшению его инфраструктуры. Исходя из этого 7 мая было принято постановление Кабинета Министров о развитии центра Хавастского района.
В настоящее время на специально отведенной территории ведутся комплексные строительные работы. Возводятся 30 многоэтажных домов.
В целом в этих домах будет 760 квартир. Из них 600 – по доступной, 160 – по коммерческой цене. На первых этажах 10 коммерческих домов будут располагаться объекты торговли и услуг. Также возводятся 150 одноэтажных домов. Планируется, что эти дома будут сданы в эксплуатацию осенью нынешнего года. Дома с современной инфраструктурой улучшат социальные условия и повысят качество жизни населения.
Теперь мы должны обратить внимание на вопрос создания новых рабочих мест, чтобы новоселы имели постоянный источник дохода, отметил глава государства.
Здесь же Президенту представили информацию о работе по улучшению водоснабжения и системы сточных вод в Сырдарьинской области, в частности в Хавастском районе, комплексе птицеводства, садоводства, овощеводства и бахчевых культур, создаваемом в Мирзаабадском районе акционерным обществом «Узбекистон темир йуллари», услугах по сохранению общественного порядка в поселке Хаваст, предоставляемых в рамках концепции «Безопасный город», субъектах малого бизнеса, создаваемых в районе в текущем году.
Отмечалось, что в последние годы проложены 1 тысяча 164 километра водопроводных труб, возведены 57 станций подачи воды и других сооружений. В результате этой и предстоящей работы к началу 2020 года намечено довести уровень обеспеченности жителей области питьевой водой более чем на 88 процентов.
Особо подчеркивалось, что для предупреждения и снижения уровня преступности на местах следует проводить совместную работу с органами внутренних дел и прокуратуры, анализировать преступления и обстановку не в масштабах района и области, как это делалось ранее, а в разрезе каждой махалли. Учитывая отсутствие в Хавастском районе крупных производственных сооружений, нужно развивать малый бизнес, эффективно использовать имеющиеся возможности и потенциал.
Затем Президент Шавкат Мирзиёев побывал на поле фермерского хозяйства «Саховат» Хавастского района и ознакомился с развитием хлопчатника.
В чем вообще цель возделывания земли? Получать доход! Доход обеспечивается увеличением урожая. Поэтому необходимо сделать так, чтобы до начала уборочного сезона на каждом кусте прибавилось не менее пяти коробочек и на каждом гектаре стало на пять центнеров больше урожая, подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Здесь же состоялась встреча главы государства с руководителями районов и секторов, фермерами и предпринимателями области, представителями старшего поколения. На ней говорилось о проводимой работе по развитию сельского хозяйства и малого бизнеса, укреплению здоровья населения, профилактике преступности.
В рамках исполнения двухлетней территориальной инвестиционной программы стоимостью 2,2 миллиарда долларов, разработанной в ходе состоявшегося в феврале текущего года визита, в первом полугодии относительно аналогичного периода прошлого года освоено в 2 раза больше капитальных вложений.
Отмечалось, что в городе Янгиере намечено строительство химического завода проектной стоимостью 600 миллионов долларов и ежегодной мощностью производства 400 тысяч тонн аммиака и 660 тысяч тонн карбамида, который станет комплексом, имеющим важное значение в экономике страны.
Отмечалась значимость модернизации энергоблоков Сырдарьинской теплоэлектростанции, строительства рядом с этой станцией 2 новых теплоэлектростанций с мощностями в 1 тысячу 300 мегаватт, модернизации Фархадской гидроэлектростанции и строительства малой ГЭС на Сардобинском водохранилище.
После завершения строительства электростанций мощности в области увеличатся на 2 тысячи 774 мегаватта, объем производства электроэнергии – на 23,5 миллиарда киловатт-часов. Главное, в год будет достигнута экономия 2,5 миллиарда кубических метров природного газа и почти 500 миллионов долларов средств.
В этом году хлопчатник в Сырдарьинской области посажен на 73 тысячах гектаров. Вследствие обильных осадков в весенние месяцы посевы на некоторых полях погибли, поэтому они были засеяны заново.
Отмечалось, что повышение закупочных цен на хлопок почти в 1,3 раза по сравнению с прошлым годом повысило заинтересованность фермеров.
Глава государства подчеркнул, что в регионе, не имеющем крупных промышленных предприятий, основным источником роста валового регионального продукта, увеличения рабочих мест для населения должен выступать малый бизнес.
В области задействована новая система предупреждения преступности. В соответствии с ней в городе Гулистане начали действовать 4, в Сырдарьинском районе – 2 отдела внутренних дел, при них и во всех других районных отделах внутренних дел введена должность инспектора по вопросам женщин. В результате достигнуто снижение числа преступности на 38 процентов относительно прошлого года.
Два года назад Сырдарьинская область была отсталой территорией в плане здравоохранения. По указанию Президента в течение одного года построены областные кардиологический и наркологический диспансеры, а также больницы в Гулистанском, Мирзаабадском районах и городе Ширине. В целом на 33 медицинских объекта было выделено 47 миллиардов сумов. Только в текущем году завершено строительство областных эндокринологического и кожно-венерологического диспансеров, Гулистанского городского родильного комплекса. Сданы в эксплуатацию больница инфекционных заболеваний Сырдарьинского, Хавастского районов, больница и многопрофильная поликлиника Баяутского района, многопрофильная поликлиника города Гулистана.
В 2018 году медицинские учреждения области были оснащены медицинским оборудованием стоимостью 1 миллион долларов, в нынешнем году на эти цели выделено 4 миллиона долларов.
Система предоставления медицинских услуг, сначала организованная в качестве эксперимента в Баяутском районе и городе Гулистане, теперь распространяется по всей области. Все медицинские учреждения соединяются с сетью интернет, что служит налаживанию систем «Электронная поликлиника», «Электронная очередь». В области также популяризируется передовой опыт медицинского страхования.
Глава государства дал необходимые указания по профилактике преступности в области, прежде всего, среди молодежи и женщин, обеспечению здоровья населения, совершенствованию системы образования, развитию малого бизнеса, расширению масштабов созидательной работы.
Поездки главы государства в области всегда служат большим начинаниям. Благодаря им реализуются крупные проекты, служащие повышению благосостояния народа, развитию экономики, обогащению культурно-духовной жизни, изменению облика городов и сел. Ярким примером этому будет служить и изменяющийся на современном уровне Хавастский район.