Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 15 ноябрь куни мамлакатимизда ҳуқуқбузарликлар профилактикаси ва жиноятчиликка қарши курашиш борасида белгиланган вазифалар ижроси, бу борада мавжуд муаммолар ва уларни ҳал этиш масалаларига бағишланган видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Йиғилишда парламент ва ҳукумат аъзолари, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи ва назорат идоралари масъул ходимлари ҳамда фуқаролик жамияти институтлари вакиллари иштирок этди. Видеоселекторда жойлардан маҳаллий ҳокимият органлари ва бошқа мутасадди идоралар раҳбарлари қатнашди.
Қайд этиш жоизки, ўтган вақт давомида Президентимизнинг бевосита раҳбарлиги ва ташаббуслари асосида фуқароларнинг тинч ва фаровон ҳаёт кечиришини таъминлаш, ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олдини олиш, жиноятчиликка қарши курашиш борасида салмоқли ишлар амалга оширилди.
2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида жиноятчиликка қарши курашиш ва ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш борасидаги фаолиятни мувофиқлаштириш, диний экстремизм, терроризм ва уюшган жиноятчиликнинг бошқа шаклларига қарши курашиш бўйича ташкилий-амалий чораларни кучайтириш, коррупцияга қарши курашишнинг ташкилий-ҳуқуқий механизмларини такомиллаштириш ва самарадорлигини ошириш, аҳолининг ҳуқуқий маданияти ва онгини юксалтириш, бу борада давлат тузилмаларининг фуқаролик жамияти институтлари, оммавий ахборот воситалари билан ўзаро самарали ҳамкорлигини ташкил этиш билан боғлиқ аниқ вазифалар белгиланган.
Мазкур вазифалар ижроси юзасидан “Коррупцияга қарши курашиш тўғрисида”ги, “Болаларни уларнинг соғлиғига зарар етказувчи ахборотдан ҳимоя қилиш тўғрисида”ги қонунлар, Президентимизнинг “Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси ва жиноятчиликка қарши курашиш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилиниб, давлат органлари ва кенг жамоатчилик олдида турган муҳим вазифалар аниқ ва равшан белгилаб берилди.
Давлат идоралари, зиёлилар, маҳалла фаоллари ва бошқа жамоатчилик тузилмаларининг ушбу йўналишдаги фаолиятини бирлаштириш орқали ишлар таъсирчанлигини ошириш мақсадида давлатимиз раҳбарининг ташаббуси билан ҳар ҳафтанинг пайшанба куни – “Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси куни” этиб белгиланди ва жойларда бу амалиёт ўзининг ижобий самарасини бермоқда.
Жумладан, жорий йилнинг 10 ойи мобайнида умумий жиноятлар сони ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 14 фоизга, шундан талончилик 16 фоизга, босқинчилик – 19 фоизга, қотиллик – 21 фоизга, товламачилик – 22 фоизга, безорилик – 34 фоизга камайишига эришилди.
Шунингдек, аёллар ўртасида жиноят содир этиш ҳолатлари 16 фоизга, ёшлар ўртасида 14 фоизга, вояга етмаганлар ўртасида 17 фоизга камайди.
Президентимизнинг жорий йил 8 августдаги қарорига асосан вилоят, туман ва шаҳарлар ҳудудлари секторларга бўлинди. Секторларда ҳокимлик, ҳуқуқ-тартибот ва бошқа давлат органлари ҳамда жамоатчилик вакиллари мавжуд муаммоларни бартараф этиш, аҳолининг турмуш фаровонлигини ошириш, бир сўз билан айтганда, халқнинг оғирини енгил қилишга қаратилган аниқ тадбирларни амалга оширмоқда.
Аҳоли ва жамоатчилик билан яқин ҳамкорлик ва мулоқот ўрнатилгани натижасида 1 минг 243 маҳаллада биронта ҳам жиноят содир этилишига йўл қўйилмади.
Уйма-уй юриб аҳоли муаммоларини ўрганиш натижасида 22 минг 370 оиланинг нотинчлигига барҳам берилди, 11 минг 345 ёш оила ажрашиб кетишдан сақлаб қолинди, маҳалла посбонларининг тезкор хабарлари ёрдамида 4 минг 494 жиноят фош этилди.
Ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш ва жиноятчиликка қарши курашиш фаолиятига ахборот-коммуникация технологиялари кенг татбиқ қилинмоқда. Жумладан, Тошкентда “хавфсиз шаҳар”, Самарқанд, Бухоро, Хива ва Шаҳрисабз шаҳарларида “хавфсиз туризм”, Паркент туманида “хавфсиз дам олиш” концептуал лойиҳалари жорий этилмоқда.
Мамлакатимизда савдо-сотиқ, маданий ҳордиқ чиқариш ва бошқа жамоат жойлари, таълим муассасаларида жами 177 мингдан ортиқ видеокузатув мосламалари ўрнатилиши натижасида кўплаб оғир ва ўта оғир жиноятларни фош этишга эришилди.
Маълумки, ҳар бир маҳаллани жиноятчиликдан холи ҳудудга айлантириш, бу борада бефарқлик, лоқайдлик ҳолатларига барҳам бериш жамиятда тинч ва осойишта ҳаётни таъминлашнинг асосий шартларидан биридир. Бу борада ҳар бир фуқаро онгида “Менинг маҳалламда жиноят содир бўлмаслиги керак” деган туйғуни шакллантириш ғоят муҳим аҳамиятга эга.
Наманган шаҳрининг Орзу маҳалласидаги ижобий тажрибадан самарали фойдаланиш натижасида вилоятнинг 160 та, Хоразмда “Жамоатчилик назорат масканлари” фаолияти йўлга қўйилиши эвазига 198 та маҳаллани жиноятдан холи ҳудудга айлантиришга эришилди.
Ҳуқуқбузарликлар ўз-ўзидан содир этилмайди. Асосий масала ҳуқуқбузарликларнинг оқибатлари билан курашиш эмас, балки барвақт олдини олиш, содир этишга имкон берган сабаб ва шарт-шароитларни ўз вақтида бартараф этишдан иборатдир.
Бу масалада ҳудудларда янги иш ўринлари ташкил қилиш, тадбиркорлик билан шуғулланиш учун қўшимча имкониятлар яратишга энг асосий эътибор қаратилмоқда.
Шу мақсадда мамлакатимизда 11 эркин иқтисодий зона ва 5 саноат зонаси ташкил этилди. Кичик саноат зоналарининг сони 90 тага етказилди. Бу йил янгидан ташкил этилган корхоналарда 7 минг 500 ишлаб чиқариш қувватлари фойдаланишга топширилди, 650 мингдан ортиқ янги иш ўрни яратилди.
Бу эса ҳудудларни жадал ривожлантириш, инфратузилмани яхшилаш ҳамда юқори технологик ва жаҳон бозорида рақобатбардош маҳсулотлар ишлаб чиқариш орқали аҳолининг доимий бандлигини таъминлаш, оилалар даромадини кўпайтириш, ҳалол ва фаровон турмуш шароитини йўлга қўйиш имконини бермоқда.
Амалга оширилган ижобий ишлар билан бирга, давлатимиз раҳбари айрим ҳудудларда жиноятларни сезиларли камайтиришга эришилмагани, баъзи жиноят турлари ошгани каби камчиликларни кескин танқид қилди.
Хусусан, Тошкент шаҳри, Жиззах, Самарқанд, Фарғона ва Тошкент вилоятлари мутасадди раҳбарларига йўл қўйилган камчиликлар кўрсатилиб, уларни бартараф этиш борасида аниқ топшириқлар берилди.
Қатор маҳаллаларда профилактик тадбирларнинг самарадорлиги етарли даражада таъминланмагани, ҳуқуқ-тартибот идораларининг жамоатчилик билан ҳамкорлиги талаб даражасида йўлга қўйилмагани, бу эса айрим турдаги оғир жиноятлар содир этилишига сабаб бўлгани аниқ рақам ва мисоллар асосида таҳлил қилинди.
Давлатимиз раҳбари томонидан ҳар бир ҳудуднинг ўзига хос хусусиятидан келиб чиққан ҳолда, туманлар кесимида жиноятларнинг олдини олиш борасида алоҳида чора-тадбирларни ўз ичига олган “Йўл харитаси”ни ишлаб чиқиш юзасидан кўрсатма берилди.
Таҳлиллар шуни кўрсатмоқдаки, жорий йилнинг дастлабки 10 ойида содир этилган қотиллик жиноятларининг 165 таси эр-хотин ва қайнона-келинлар ўртасида, 66 таси қўни-қўшнилар ўртасида оддийгина маиший келишмовчиликлар оқибатида келиб чиққан.
Йиғилишда маҳаллаларда фаолият юритаётган посбонлар ҳақида сўз борар экан, кўп ҳолларда уларнинг салоҳияти, билим ва малакаси талабга жавоб бермаслиги, бундай вазифага фидойи ёшлар сафарбар этилмаётгани, рағбатлантириш механизмлари ишлаб чиқилмагани сабабли ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олдини олишда посбонлар иштироки сезилмаётгани таъкидланди. Шундан келиб чиққан ҳолда, “Маҳалла посбони” жамоатчилик тузилмаси фаолиятини танқидий кўриб чиқиб, унинг иш самарадорлигини ошириш юзасидан кўрсатмалар берилди.
Яна бир оғриқли мавзу – кўрилаётган чораларга қарамасдан, фирибгарлик билан боғлиқ жиноятларни кескин камайтиришга эришилмаётгани таъкидлаб ўтилди. Бундай жиноятларнинг асосий сабаблари фуқаролик муносабатларини қонун доирасида амалга оширмасликка бориб тақалади. Оқибатда бу содда одамларнинг жиноят қурбони бўлишига олиб келмоқда.
Шу сабабли давлатимиз раҳбари нотариат тизимларидаги бюрократизм ва сансоларлик ҳолатларига чек қўйиш, ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш орқали нотариал хизматлар кўрсатиш жараёнини такомиллаштириш зарурлигига алоҳида эътибор қаратди.
Йиғилишда, шунингдек, аёллар томонидан жиноят содир этиш ҳолатларига барҳам берилмаётгани танқид қилинди. Шу сабабли оилалардаги ижтимоий-маънавий муҳитни атрофлича ўрганиш, аниқланган муаммоларни жойида ҳал этиш, бу жараёнда, айниқса, сектор раҳбарлари, хотин-қизлар қўмиталари ҳамда жамоатчиликнинг масъулиятини ошириш муҳим аҳамиятга эга.
Давлатимиз раҳбари фақат жазо қўллаш таҳдиди билан эмас, аввало, аҳоли онгига жиноятга қўл урмаслик, бировнинг ҳақига хиёнат қилмаслик, Ватанга садоқатли бўлиш, атрофдаги инсонларга юксак ҳурматда бўлиш каби фазилатларини сингдириш лозимлиги, бунда оммавий ахборот воситалари, радио-телевидение, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар матбуот хизматлари янада фаоллик кўрсатиши зарурлигини таъкидлади.
Йиғилишда ёшлар ўртасида содир этилаётган жиноятчилик масаласи батафсил муҳокама қилинди. Бу борада аҳвол ташвишланарлидир. Хусусан, жорий йилнинг 10 ойи давомида ёшларнинг 22 минг нафари жиноятга қўл урган. Бу рақам жиноят содир этган жами шахслар кўрсаткичининг учдан бир қисмини ташкил қилади. Ачинарлиси шуки, академик лицей ва касб-ҳунар коллежлари ўқувчилари томонидан 875 та, мактаб ўқувчилари томонидан эса 310 та оғир ва ўта оғир жиноятлар содир этилишига йўл қўйилган.
Тошкент юридик коллежи ўқувчилари дарс вақтида муассаса ҳовлисида ўзаро жанжаллашиб, оқибатда бу улардан бирининг ўлимига, бирининг эса оғир жароҳат олишига сабаб бўлгани каби ҳолатлар қайтарилишига йўл қўймаслик зарурлиги таъкидланди.
Мажлисда ёшлар орасида жиноятчиликнинг олдини олиш, бу борада таълим муассасалари ва ички ишлар органларининг ҳамкорлигини мустаҳкамлаш ва масъулиятини ошириш масалалари таҳлил қилинди. Шу мақсадда тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарларига ўқувчи-талабаларнинг дарсдан ташқари вақтларини самарали ўтказишни ташкил этиш бўйича аниқ чора-тадбирлар дастурини ишлаб чиқиш, мактабгача ва мактабдаги таълим даврида тадбиркорлик қобилиятини шакллантиришга алоҳида эътибор бериш, бу жараёнга малакали кадрларни жалб этиш, ёшлар учун бизнес соҳасига оид адабиётлар яратиш юзасидан топшириқлар берилди.
Йиғилишда жиноятчиликнинг олдини олишда энг муҳим омиллардан бири бўлган ишсизликни бартараф этиш масаласига алоҳида эътибор қаратилди. Ушбу муаммони бартараф этмай туриб, ҳуқуқбузарликлар профилактикаси бўйича кўзланган натижаларга эришиб бўлмайди.
Шу маънода, Президент Шавкат Мирзиёев жиноят содир этганларнинг 16 мингдан зиёди ёки ҳар тўрттадан биттаси ишсиз эканига эътибор қаратди.
Давлатимиз раҳбари бундай нохуш ҳолатни бартараф этиш учун ҳар бир сектор раҳбари ўзига бириктирилган ҳудудларда тадбиркорлик субъектларини тўлиқ қўллаб-қувватлаши, янги иш ўринларини барпо этишга кўмаклашиши, фуқароларнинг бандлигини таъминлашга имконият яратиш бўйича аниқ ишларни амалга ошириши лозимлигини таъкидлади.
Муҳокама қилинган яна бир долзарб масала – бу йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш бўйича кўрилаётган чораларнинг бугунги кун талабларига жавоб бермаслигидир. Масалан, ўтган 10 ойда содир этилган 8 мингга яқин йўл-транспорт ҳодисаси оқибатида 2 минг 31 нафар фуқаро ҳалок бўлиб, 7 минг 622 нафари тан жароҳати олган. Бу ҳодисаларнинг асосий сабаби фуқароларимизда йўл ҳаракати қоидаларига риоя қилиш маданиятини ошириш, автотранспорт воситаларининг йўлларда ҳаракатланиши учун хавфсизлик чораларини кўришда жиддий муаммолар мавжудлигидадир.
Шуни инобатга олган ҳолда, мутасадди раҳбарларга ҳайдовчи ва пиёдаларнинг йўлларда ҳаракатланиш маданиятини ошириш, йўлларни ҳаракат хавфсизлигини таъминлашнинг замонавий техник воситалари билан жиҳозлаш бўйича топшириқлар берилди.
Ҳуқуқбузарликлар профилактикасида хизмат интизоми ва қонунчиликни кучайтириш, ички ишлар идоралари таркибига адашиб кириб қолган, масъулиятни тўла англамасдан, фуқароларнинг ҳақли эътирозларига сабабчи бўлаётган ходимлардан тозалаш масаласи доимо долзарб вазифадир.
Шу нуқтаи назардан, ички ишлар органларининг кадрларни тайёрлаш ва малакасини ошириш тизимини янада такомиллаштириш бўйича аниқ топшириқлар берилди.
Йиғилишда Президентимиз ташаббуси билан ҳар бир туманда тузилган секторлар фаолияти таҳлил қилинди. Бундан буён ҳар бир сектор раҳбари жиноятчиликнинг ҳолати учун ҳам шахсан жавоб бериши қайд этилди. Сектор раҳбарларининг бу борадаги масъулиятини ошириш мақсадида Ҳудудларда жиноятчиликнинг барвақт олдини олиш ва ҳуқуқбузарликка қарши курашиш Республика комиссиясини тузиш бўйича топшириқ берилди. Унинг таркибига “Маҳалла”, “Нуроний” жамғармалари, Ёшлар иттифоқи, Хотин-қизлар қўмитаси, Касаба уюшмалари федерацияси, Маънавият ва маърифат маркази раҳбарларини ҳам киритиш, Комиссия фаолиятини Олий Мажлис Сенати томонидан мувофиқлаштириш белгиланди.
Мажлисда раҳбарлар маънавияти масаласига алоҳида эътибор қаратилди. Ҳақиқий раҳбар, ҳақиқий етакчи одамларнинг бардошини синаш учун эмас, балки уларга муносиб шарт-шароит яратиб бериш, оғирини енгил қилиш учун раҳбар этиб тайинланади. Барча бўғиндаги раҳбарлар – у вазир ёки ҳоким бўладими, идора ёки ташкилот бошлиғи бўладими, ўзининг одоб-ахлоқи ва маданияти билан ҳаммага ўрнак ва намуна бўлиши зарурлиги алоҳида таъкидланди.
Йиғилишда сўзга чиққанлар юртимизда аҳолининг тинч-осойишта ҳаёт кечиришини таъминлаш, ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш, жиноятчиликка қарши курашиш, шунингдек, бошқа ҳаётий муҳим масалаларни ҳал этиш бўйича кенг кўламли ҳаракатлар бошлангани, янги тизим яратилгани ижобий натижалар бераётганини қайд этдилар.
Шу билан бирга, барча саъй-ҳаракатларга қарамасдан, ҳуқуқбузарликлар профилактикаси бўйича камчиликлар ҳали кўплиги, уларни бартараф этиш ва соҳадаги аҳволни ўнглаш, давлатимиз раҳбари томонидан берилган топшириқларнинг қатъий ижросини таъминлашда давлат идоралари, маҳалла фаоллари ва бошқа жамоатчилик тузилмаларининг ҳамжиҳатлигини янада мустаҳкамлаш лозимлиги таъкидланди.

Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 15 ноября состоялось видеоселекторное совещание, посвященное выполнению задач по повышению эффективности профилактики правонарушений и борьбы с преступностью, решению имеющихся в этом направлении проблем.
В совещании приняли участие члены парламента и правительства, ответственные сотрудники правоохранительных и контролирующих органов, а также представители институтов гражданского общества. Посредством видеоконференцсвязи в нем участвовали руководители местных органов власти и других ответственных ведомств.
Следует отметить, что за прошедший период под руководством и по инициативе Президента нашей страны реализована весомая работа, направленная на обеспечение мирной и благополучной жизни граждан, предупреждение правонарушений на ранней стадии и борьбу с преступностью.
В Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах определены конкретные задачи по координации деятельности по борьбе с преступностью и профилактике правонарушений, совершенствованию и усилению эффективности организационно-правовых механизмов противодействия религиозному экстремизму, терроризму, другим формам организованной преступности, коррупции, а также по повышению правовой культуры населения, организации эффективного взаимодействия в данном направлении государственных структур с институтами гражданского общества, средствами массовой информации.
Приняты законы «О противодействии коррупции», «О защите детей от информации, наносящей вред их здоровью», постановление Президента страны «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы профилактики правонарушений и борьбы с преступностью», которые четко и ясно определили первостепенные задачи, стоящие в этом направлении перед государственными органами и широкой общественностью.
В целях повышения действенности работы в этом направлении путем объединения усилий государственных органов, интеллигенции, активистов махалли и общественных структур по инициативе главы нашего государства каждый четверг недели определен Днем профилактики правонарушений, что дает положительные результаты.
В частности, за 10 месяцев текущего года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года показатели общей преступности снизились на 14 процентов, в том числе грабежа – на 16 процентов, разбоя – на 19 процентов, убийств – на 21 процент, вымогательства – на 22 процента, хулиганства – на 34 процента.
Также снизилось число женщин, совершивших преступления, на 16 процентов, молодежи – на 14 процентов, несовершеннолетних – на 17 процентов.
В соответствии с постановлением Президента нашей страны от 8 августа текущего года территории областей, районов и городов разделены на секторы. В секторах представители органов власти, правоохранительных и государственных структур, а также общественности ведут целенаправленную работу по устранению имеющихся проблем, повышению уровня жизни и благосостояния населения.
Благодаря тесному сотрудничеству и диалогу с населением и общественностью в 1243 махаллях не совершено ни одного преступления.
В результате изучения проблем населения посредством подворного обхода улучшена духовно-моральная обстановка в 22 370 неблагополучных семьях, предупрежден распад 11 345 молодых семей, на основе оперативных сообщений общественных формирований «Махалла посбони» раскрыты 4 494 преступления.
В работу по профилактике правонарушений и борьбе с преступностью широко внедряются информационно-коммуникационные технологии. В частности, реализуются концептуальные проекты в Ташкенте – «Безопасный город», в Самарканде, Бухаре, Хиве и Шахрисабзе – «Безопасный туризм», в Паркентском районе – «Безопасный отдых».
Благодаря установке более 177 тысяч камер видеонаблюдения в торговых точках, объектах культурного досуга и других общественных местах, образовательных учреждениях страны раскрыто множество тяжких и особо тяжких преступлений.
Известно, что превращение каждой махалли в территорию, свободную от преступности, недопущение безразличия, равнодушия являются одними из важных условий обеспечения мирной и спокойной жизни общества. В этой связи чрезвычайное значение имеет осознание каждым гражданином важности идеи «В моей махалле не должны совершаться преступления».
Благодаря эффективному использованию положительного опыта махалли «Орзу» города Намангана 160 махаллей Наманганской области, а также за счет организации пунктов общественного контроля 198 махаллей Хорезмской области превращены в территории, свободные от преступлений.
Правонарушения не совершаются беспричинно, и основной задачей при этом является не борьба с их последствиями, а их раннее предупреждение, своевременное выявление и устранение причин и условий, способствующих их совершению.
С учетом этого основное внимание уделяется созданию в регионах новых рабочих мест, формированию дополнительных возможностей для предпринимательской деятельности.
В этих целях создано 11 свободных экономических и 5 промышленных зон. Количество малых промышленных зон доведено до 90. В этом году сданы в эксплуатацию 7 500 новых производств, создано более 650 тысяч рабочих мест.
Все это позволяет обеспечивать постоянную занятость населения, последовательно повышать доходы семей, их уровень и качество жизни за счет ускоренного развития регионов, совершенствования инфраструктуры, выпуска высокотехнологичной и конкурентоспособной на мировом рынке продукции.
Наряду с осуществленной положительной работой глава нашего государства подверг резкой критике то, что в некоторых регионах не обеспечено заметное снижение преступности и наблюдается рост отдельных видов преступлений.
В частности, ответственным руководителям города Ташкента, Джизакской, Самаркандской, Ферганской и Ташкентской областей было указано на допущенные недостатки, даны конкретные поручения по их устранению.
Отмечено, что некоторыми руководителями до сих пор не изменено отношение к работе по духовности и просветительству.
На основе конкретных цифр и примеров говорилось о том, что неэффективность профилактических мероприятий и ненадлежащее сотрудничество органов правопорядка с общественностью способствовали совершению в ряде махаллей тяжких преступлений.
Главой нашего государства поручено разработать «Дорожную карту», включающую мероприятия по предупреждению преступлений в разрезе районов с учетом особенностей каждого региона.
Анализ преступлений, связанных с семейными отношениями, показал, что за 10 месяцев текущего года 165 из общего числа убийств совершены в результате бытовых ссор между мужем и женой, свекровью и невесткой, а 66 – вследствие конфликтов между соседями.
На совещании речь шла о деятельности функционирующих в махаллях посбонов, отмечалось, что не ощущается их участие в предупреждении правонарушений на ранней стадии, поскольку во многих случаях потенциал, знания и квалификация посбонов не отвечают установленным требованиям, к этой работе не привлекается самоотверженная молодежь, отсутствуют действенные механизмы стимулирования. Исходя из этого поручено критически изучить деятельность общественного формирования «Махалла посбони» и разработать комплексные меры, направленные на повышение эффективности его работы.
Еще одной болезненной темой стало отсутствие существенного сокращения случаев мошенничества, несмотря на все предпринимаемые меры. Основными причинами совершения подобных преступлений являются неоформление гражданских правоотношений в установленном законом порядке, несоблюдение признанных в обществе правил поведения. В итоге наши доверчивые сограждане становятся жертвой мошенников.
В этой связи Президент нашей страны уделил особое внимание необходимости совершенствования процесса оказания нотариальных услуг путем предотвращения фактов бюрократизма и волокиты в системе нотариата, а также широкого внедрения информационно-коммуникационных технологий.
Также было подвергнуто критике то, что не предотвращается совершение преступлений женщинами. В связи с этим отмечалась необходимость всестороннего изучения социально-духовной атмосферы в семьях, решения выявляемых проблем на месте, повышения ответственности руководителей секторов, комитетов женщин и общественности в этом процессе.
Глава нашего государства подчеркнул, что необходимо действовать не угрозой применения наказания, а прежде всего воспитывать в людях такие высокие качества, как законопослушание, осознание недопустимости совершения правонарушений, преданность Родине, уважение к окружающим. Отмечено, что при этом необходимо повысить активность средств массовой информации, радио и телевидения, пресс-служб правоохранительных органов.
На видеоселекторном совещании был подробно обсужден вопрос преступности среди молодежи, который вызывает наибольшую тревогу. В частности, за прошедшие 10 месяцев совершили преступления 22 тысячи молодых людей, что составляет треть от общего числа нарушителей закона. К сожалению, тяжкие и особо тяжкие преступления совершили 875 учеников академических лицеев и профессиональных колледжей, 310 школьников.
Подчеркивалась необходимость недопущения впредь подобных случаев, когда в результате драки между учащимися Ташкентского юридического колледжа, которые должны были находиться в это время на занятиях, один подросток погиб, а другой получил тяжкие телесные повреждения.
На совещании были обсуждены вопросы предотвращения преступности среди молодежи, укрепления взаимодействия образовательных учреждений и органов внутренних дел в этом направлении, повышения их ответственности. С этой целью руководителям соответствующих министерств и ведомств даны поручения разработать программу конкретных мер по эффективной организации содержательного и полезного досуга учащихся, формированию предпринимательских навыков в период дошкольного и школьного образования, привлечению к этому процессу высококвалифицированных специалистов, созданию для молодежи учебной литературы в сфере бизнеса.
На совещании особое внимание было уделено также вопросам ликвидации безработицы, что является одним из главных факторов предупреждения преступности. Без решения этой проблемы невозможно достичь намеченной цели по профилактике правонарушений.
В этой связи Президент Шавкат Мирзиёев акцентировал внимание на том, что более 16 тысяч лиц, совершивших преступления, или каждый четвертый, являются безработными.
Глава нашего государства подчеркнул, что для предотвращения подобного руководитель каждого сектора должен полностью поддерживать субъектов предпринимательства на вверенной ему территории, содействовать созданию новых рабочих мест, принимать конкретные меры для обеспечения занятости безработных граждан.
Еще один актуальный вопрос – несоответствие требованиям сегодняшнего дня принимаемых мер по обеспечению безопасности дорожного движения. Так, за прошедшие 10 месяцев в результате около 8 тысяч дорожно-транспортных происшествий погиб 2 031 человек, 7 622 получили телесные повреждения. Основными причинами данных происшествий являются серьезные проблемы с культурой соблюдения Правил дорожного движения нашими гражданами, принятием мер по безопасности движения автотранспортных средств на дорогах.
С учетом этого были даны поручения ответственным лицам по повышению культуры дорожного движения водителей и пешеходов, оснащению дорог современными техническими средствами обеспечения безопасности движения.
По-прежнему актуальным остается вопрос укрепления служебной дисциплины и законности в сфере профилактики правонарушений, избавления органов внутренних дел от случайных людей, не обладающих должной компетенцией, не чувствующих полноты своей ответственности, что вызывает справедливое возмущение граждан.
В связи с этим были даны конкретные поручения по дальнейшему совершенствованию системы подготовки кадров и повышения квалификации для формирования высокопрофессиональных и отвечающих требованиям культуры сотрудников.
На совещании была проанализирована деятельность секторов, созданных по инициативе Президента нашей страны в каждом районе. Подчеркивалось, что впредь руководитель каждого сектора также будет нести персональную ответственность за состояние преступности. В целях повышения ответственности руководителей секторов в этом направлении поставлена задача по созданию Республиканской комиссии по раннему предотвращению преступности и борьбе с правонарушениями в регионах. В ее состав должны быть включены руководители фондов “Махалла”, “Нуроний”, Союза молодежи, Комитета женщин, Федерации профсоюзов, Центра духовности и просветительства, предусмотрена координация ее деятельности Сенатом Олий Мажлиса.
На совещании было уделено особое внимание вопросу духовности руководителей. Отмечалось, что руководитель назначается на должность не для испытания терпения и стойкости людей, а для создания для них достойных условий, облегчения их жизни. Особо отмечалось, что руководители всех звеньев – будь то министр или хоким, начальник ведомства или организации – своим нравственным обликом, поведением и уровнем культуры должны быть примером для всех.
Выступившие на совещании отметили, что широкомасштабная работа во имя обеспечения мирной и спокойной жизни граждан страны, предотвращения правонарушений, борьбы с преступностью, а также решение других жизненно важных вопросов, созданная новая система прямого диалога с народом дают свои позитивные результаты. Вместе с тем подчеркивалось, что, несмотря на все предпринимаемые меры и усилия, есть еще немало недостатков в области профилактики правонарушений, требуется многое сделать для их устранения, что в процессе обеспечения строгого исполнения конкретных поручений, данных главой нашего государства, в центре внимания всегда должны находиться вопросы дальнейшего укрепления взаимодействия государственных органов, активистов махаллей и других общественных структур.