Президентимиз Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан БМТ шафелигида Самарқандда ўтказилаётган “Марказий Осиё: ягона тарих ва умумий келажак, барқарор ривожланиш ва тараққиёт йўлидаги ҳамкорлик” мавзуидаги халқаро конференцияда нуфузли халқаро ташкилотлар, Марказий Осиё давлатлари ва бошқа мамлакатлар ташқи сиёсат маҳкамалари раҳбарлари, дипломатик корпус вакиллари, таниқли экспертлар иштирок этмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг халқаро форумда сўзлаган нутқи иштирокчилар томонидан катта қизиқиш билан кутиб олинди.
Мирослав Енча, БМТ Бош котибининг сиёсий масалалар бўйича ёрдамчиси:
– Бугун дунёдаги ҳеч бир давлат ўз муаммоларини ёлғиз ўзи ҳал эта олмайди. Хоҳ катта, хоҳ кичик мамлакат бўлсин, биринчи навбатда, қўшни давлатлар билан дўстона алоқаларни йўлга қўйиши, минтақа манфаатларидан келиб чиқиб халқаро муносабатларга киришиши лозим. Шу нуқтаи назардан, Президент Шавкат Мирзиёев томонидан нафақат Ўзбекистон, балки бутун минтақада тинчлик ва осойишталик, барқарор иқтисодий тараққиётни таъминлашда Марказий Осиё давлатлари ўртасидаги ҳамкорлик алоқаларини мустаҳкамлаш юзасидан илгари сурилган ташаббуслар эътиборга молик.
Бугун ҳам Шавкат Мирзиёев бу борада муҳим ташаббусларни ўртага ташлади. Минтақа давлатларининг икки томонлама ва халқаро ташкилотлар доирасидаги кўп томонлама савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар, транспорт-логистика тармоқларидаги алоқаларини янги босқичда давом эттириш юзасидан таклифлар билдирилди. Ўйлайманки, бу фикрлар Марказий Осиё давлатлари томонидан қўллаб-қувватланади ва бунга БМТ ҳам ўз муносабатини билдиради. Хусусан, БМТнинг Марказий Осиёда превентив дипломатия бўйича минтақавий маркази ҳудуддаги давлатларнинг бу борадаги саъй-ҳаракатлари самарали амалга оширилишига ёрдам беради.
Федерика Могерини, Европа иттифоқининг Ташқи ишлар ва хавфсизлик сиёсати бўйича Олий вакили, Еврокомиссия вице-президенти:
– Шарқ ва Ғарбни бир-бири билан боғлашда Марказий Осиё минтақаси муҳим аҳамиятга эга. Мазкур минтақадаги давлатлар бугунги кунда Европа иттифоқи мамлакатлари билан барча соҳаларда ҳамкорлик қилиб келмоқда. Шу билан бирга, бугунги шиддаткор замон ушбу алоқаларни янада ривожлантиришни тақозо этмоқда. Бу, аввало, Европа иттифоқи билан савдо-иқтисодий, инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш, минтақа давлатлари иқтисодиётини ривожлантириш, таълим, қишлоқ хўжалиги ва бошқа соҳалардаги алоқаларни мустаҳкамлашда намоён бўлади. Шунингдек, глобал масалалар – иқлим ўзгариши, ёшлар радикализми, терроризмга қарши кураш, хавфсизликни таъминлаш борасида Европа иттифоқи Марказий Осиё давлатлари билан ҳамкорлик қилишга, уларни қўллаб-қувватлашга доимо тайёр.
Буюк ипак йўлининг чорраҳаси, Шарқ маданияти маркази деб эътироф этиладиган гўзал шаҳар – Самарқандда ташкил этилган мазкур халқаро конференция ҳам ушбу мақсадларга хизмат қилиши, энг муҳими, Марказий Осиё давлатлари ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлаши билан тарихий аҳамият касб этади.
Қайрат Абдраҳмонов, Қозоғистон Республикаси ташқи ишлар вазири:
– Қозоқ халқида шундай нақл бор – яхши қўшни оғайнидан афзал. Қозоғистон Республикаси Марказий Осиё давлатлари билан ана шундай тамойил асосида ҳамкорлик алоқаларни йўлга қўйган ва бундан манфаатдор. Биз келгусида ҳам қўшни мамлакатлар билан икки томонлама ва халқаро ташкилотлар доирасида кўп томонлама ҳамкорликни изчил ривожлантириш тарафдоримиз. Кейинги пайтда бу борада Ўзбекистон ва Қозоғистон Президентларининг муҳим келишувларга эришганларини алоҳида таъкидлашни истардим.
Айниқса, Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг БМТ Бош Ассамблеяси 72-сессиясида илгари сурган Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг мунтазам маслаҳатлашувларини йўлга қўйиш бўйича ташаббусини Қозоғистон Республикаси Президенти Нурсултон Назарбоев қўллаб-қувватлаб, биринчи учрашувни мамлакатимизда қабул қилишга тайёрлигини билдирди.
Бугунги халқаро форумда ҳам Ўзбекистон Президенти минтақа давлатлари ўртасидаги алоқаларни ривожлантиришнинг муҳим йўналишларига алоҳида эътибор қаратди. Биз – Марказий Осиё давлатлари ташқи ишлар вазирлари бу ташаббусларни ҳаётга татбиқ этишда фаол бўлишимиз зарур.

В проводимой по инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева под эгидой ООН в Самарканде международной конференции на тему “Центральная Азия: одно прошлое и общее будущее, сотрудничество ради устойчивого развития и взаимного процветания” принимают участие руководители ведущих международных организаций, главы внешнеполитических ведомств государств Центральной Азии и других стран, представители дипломатического корпуса, известные эксперты.
Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на международном форуме с большим интересом было встречено его участниками.
Мирослав Енча, помощник Генерального секретаря ООН по политическим вопросам:
– Сегодня ни одно государство в мире не может решить свои проблемы в одиночку. Будь это большая или малая страна, но она должна наладить дружественные связи, в первую очередь, с соседними государствами, развивать международные отношения с учетом интересов региона. С этой точки зрения заслуживают внимания выдвинутые Президентом Шавкатом Мирзиёевым инициативы по укреплению взаимосвязей между государствами Центральной Азии в обеспечении мира и спокойствия, устойчивого экономического развития региона.
И сегодня Шавкат Мирзиёев изложил важные инициативы в этом направлении. Были высказаны предложения по поддержанию на новом этапе двусторонних отношений государств региона и в рамках международных организаций –- многосторонних взаимосвязей в торгово-экономической, культурно-гуманитарной, транспортно-логистической сферах. Думаю, что эти идеи будут поддержаны государствами Центральной Азии, и ООН выразит свою позицию по данному вопросу. В частности, Региональный центр ООН по превентивной дипломатии в Центральной Азии будет содействовать эффективной реализации усилий государств региона в этом направлении.
Федерика Могерини, Верховный представитель Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности, вице-президент Еврокомиссии:
– Центральноазиатский регион имеет важное значение как связующее звено между Востоком и Западом. Государства региона сегодня осуществляют сотрудничество со странами Европейского союза во всех сферах. Вместе с тем нынешнее стремительное время требует дальнейшего развития этих связей, которые выражаются в расширении торгово-экономического, инвестиционного сотрудничества с ЕС, развитии экономики государств региона, укреплении взаимосвязей в области образования, сельского хозяйства и других направлениях. Также Евросоюз всегда готов к сотрудничеству с государствами Центральной Азии и их поддержке в глобальных вопросах, таких, как изменение климата, молодежный радикализм, противодействие терроризму, обеспечение безопасности.
Международная конференция, организованная в прекрасном городе Самарканд, находящемся на перекрестке Великого шелкового пути, признанном центром культуры Востока, имеет историческое значение тем, что служит этим целям, самое важное, укреплению связей между государствами Центральной Азии.
Кайрат Абдрахмонов, министр иностранных дел Республики Казахстан:
– Казахская народная мудрость гласит: хороший сосед лучше друга. Республика Казахстан осуществляет сотрудничество с государствами Центральной Азии именно на основе такого принципа, и мы заинтересованы в будущем в развитии двустороннего и в рамках международных организаций – многостороннего сотрудничества с соседними странами. Хотелось бы особо отметить достижение в последнее время важных соглашений в этом направлении Президентами Узбекистана и Казахстана.
Особенно, инициативу Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, выдвинутую на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, о налаживании регулярных консультаций глав государств Центральной Азии, которая была поддержана Президентом Республики Казахстан Нурсултаном Назарбаевым, выразившим готовность к принятию в нашей стране такой первой встречи.
На сегодняшнем международном форуме Президент Узбекистана также обратил особое внимание на важные направления развития взаимосвязей между государствами региона. Мы, министры иностранных дел государств Центральной Азии, должны быть активными в претворении в жизнь этих инициатив.