Президент Шавкат Мирзиёев 3 декабрь куни Фарғона вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, инвестиция ва тадбиркорлик муҳитини янада яхшилаш чора-тадбирлари юзасидан йиғилиш ўтказди.
Ҳудудлар иқтисодиётига эътибор натижасида Фарғонада ҳам имкониятлар юзага чиқмоқда. Сўнгги 7 йилда саноат корхоналари қарийб 3 баробар кўпайиб, 13 мингтага етган. Инвестиция лойиҳалари натижасида 116 мингта иш ўрни яратилган.
Давлатимиз раҳбарининг шу йил июль ойидаги ташрифи иқтисодиёт ривожига янги суръат бағишлади. Бу йил 10 ойда хорижий инвестициялар ҳажми 1,5 миллиард долларни, экспорт кўрсаткичи 910 миллион долларни ташкил қилди.
Энди буни келгуси йилда ҳам давом эттириб, инвестиция, иш ўрни ва экспортни кўпайтириш зарур. Йиғилишда Президент бу борадаги имкониятлардан айримларини кўрсатиб ўтди.
Яқинда “Қўқон” эркин иқтисодий зонаси Қувасой шаҳри ҳисобидан 210 гектарга кенгайтирилди. Бу ҳудудда умумий қиймати 1 миллиард долларлик 185 та лойиҳани жойлаштириб, қарийб 12 мингта иш ўрни яратиш мумкин. Шунингдек, Қўқонда 71 гектарда технопарк ташкил этилиши биринчи босқичда 900 миллион долларлик, 5 минг ишчилик корхоналарга йўл очади.
Хитойлик ишбилармонлар билан 1 миллиард долларлик, Жанубий Корея билан 240 миллион долларлик инвестициявий келишувларга эришилган. Уларни амалга ошириш учун вилоят туман ва шаҳарларида 1 минг 210 гектарда саноат зоналари ташкил қилишга зарурат бор. Бўлажак корхоналарда 30 минг киши, жумладан, камбағал оила вакиллари иш билан таъминланади.
Бешариқ туманида савдо-логистика маркази қурилиши бошланган. У, худди Термиздагидек, эркин савдо зонасига айлантирилиб, дўконлар тадбиркорларга ижарага берилади. Бунинг самарасида вилоят экспорти қўшимча 50 миллион долларга, иш ўринлари эса 2 мингга кўпаяди. Шундай мажмуани Қувасой шаҳрида ҳам барпо этиш мумкин.
Қишлоқ хўжалигида ҳам катта имкониятлар бор. Фарғонада аҳоли ихтиёрида, йўл ва дала четларида, сув ва ўрмон фондида жами 91 минг гектар ер мавжуд. Улардан унумли фойдаланиб, маҳсулотларни ҳамда қайта ишлашни кўпайтириш зарур.
Масалан, Фарғона туманидаги 15 та маҳаллада йилига 6 минг тонна малина етиштирилади. Уларга яқин ҳудуддан ер берилса, тадбиркор малинани сақлаш, қайта ишлаш ва қадоқлашни йўлга қўйиб, қўшилган қийматни 2,5 карра ошириш таклифини билдирган. Бошқа бир ташаббускор Сўхдаги ўрмон ерини ижарага олиб, 800 гектарда каврак, 50 гектарда заъфарон етиштирмоқчи.
Олтиариқдаги иккита насос станциясига 9 километр қувур тортиб, қувватини ошириш орқали 1 минг 400 гектарда интенсив боғ қилса бўлади. Унда қўшимча 55 минг тонна экспортбоп мева етиштирилади.
Йиғилишда Фарғона вилояти ҳокими шу каби имкониятларни ишга солиш бўйича режаларини тақдимот қилди. Хусусан, келгуси йилда 3,7 миллиард доллар инвестиция олиб келиш, экспортни 1,5 миллиард долларга етказиш мўлжалланган. 500 минг фуқаронинг бандлигини таъминлаш, 22 минг оилани камбағалликдан чиқариш вазифа қилиб олинган.
Давлатимиз раҳбари бу таклифларни такомиллаштириб, вилоят иқтисодиётини ривожлантириш бўйича қарор тайёрлашга кўрсатма берди. Экспортчиларга барча қулайликларни яратиш, бандликка кўмаклашиб, ишсизликни камайтириш зарурлиги таъкидланди. Ҳокимлар ва бошқа мутасаддиларнинг бу борадаги масъулиятини ошириш шартлиги белгиланди.

Президент Шавкат Мирзиёев 3 декабря провел совещание по мерам социально-экономического развития, дальнейшего улучшения инвестиционного климата и деловой среды в Ферганской области.
В результате внимания к экономике регионов новые возможности открываются и в Фергане. За последние семь лет количество промышленных предприятий увеличилось почти в три раза и достигло 13 тысяч. В результате инвестиционных проектов создано 116 тысяч рабочих мест.
Поездка главы нашего государства в июле этого года придала новый импульс развитию экономики. За 10 месяцев текущего года объем иностранных инвестиций составил 1,5 миллиарда долларов, региональный экспорт — 910 миллионов долларов.
Необходимо не сбавлять темпы и в следующем году увеличить количество инвестиций, рабочих мест, объем экспорта. На совещании Президент указал на конкретные возможности в этом направлении.
Недавно свободная экономическая зона «Коканд» была расширена на 210 гектаров за счет города Кувасая. На этой территории можно разместить 185 проектов общей стоимостью 1 миллиард долларов и создать около 12 тысяч рабочих мест. Также организация технопарка на 71 гектаре в Коканде на первом этапе позволит создать предприятия на сумму 900 миллионов долларов и 5 тысяч рабочих мест.
С китайскими бизнесменами достигнуты инвестиционные соглашения на 1 миллиард долларов, с Южной Кореей — на 240 миллионов долларов. Для их реализации необходимо создать промышленные зоны в районах и городах области площадью 1 210 гектаров. На будущих предприятиях будут трудоустроены 30 тысяч человек, в том числе представители бедных семей.
В Бешарыкском районе начато строительство торгово-логистического центра. Он будет превращен в зону свободной торговли, аналогичную действующей в Термезе, магазины будут сдаваться в аренду предпринимателям. В результате к экспорту области прибавится 50 миллионов долларов, а количество рабочих мест увеличится на 2 тысячи. Такой комплекс можно построить и в городе Кувасае.
Большие возможности есть и в сельском хозяйстве. В Фергане в распоряжении населения, вдоль дорог и по краям полей, в водном и лесном фондах имеется 91 тысяча гектаров земли. Необходимо эффективно использовать их, увеличить производство и переработку продукции.
Например, в 15 махаллях Ферганского района ежегодно выращивается 6 тысяч тонн малины. Предприниматель предложил увеличить добавленную стоимость в 2,5 раза, наладив хранение, переработку и упаковку малины, если будет предоставлена земля на близлежащей территории. Другой инициативный предприниматель хочет арендовать лесные угодья в Сохе и выращивать ферулу на 800 гектарах и шафран на 50 гектарах.
Путем прокладки 9 километров труб к двум насосным станциям в Алтыарыке и увеличения их мощности можно создать интенсивный сад площадью 1 тысяча 400 гектаров. На этой территории будет выращено дополнительно 55 тысяч тонн экспортоориентированных фруктов.
На совещании хоким Ферганской области представил свои планы по использованию подобных возможностей. В частности, в следующем году планируется привлечь 3,7 миллиарда долларов инвестиций и довести экспорт до 1,5 миллиарда долларов. Поставлена задача обеспечить занятость 500 тысяч граждан и вывести из бедности 22 тысячи семей.
Глава государства поручил доработать эти предложения и подготовить постановление по развитию экономики области. Подчеркнута необходимость создания всех условий для экспортеров, содействия занятости и сокращения безработицы. Указано на важность повышения ответственности хокимов и других должностных лиц в этом направлении.