Ўзбек ва турк халқларини кўҳна тарих, муштарак қадриятлар ва ўхшаш урф-одатлар бир-бирига боғлаб туради. Кейинги йилларда халқларимиз ўртасидаги дўстлик ришталарини янада мустаҳкамлаш, ҳамкорликни ривожлантириш борасида дадил қадамлар қўйилди.
Буни мамлакатимизга расмий ташриф билан келган Туркия Республикаси миллий мудофаа вазири Нуреттин Жаникли ЎзА мухбирига интервьюсида алоҳида таъкидлади:
– Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев билан учрашиб, ўзаро муносабатларимизни янада ривожлантириш масалаларини муҳокама қилдик. Бу учрашув бизни мамнун этди.
Ўзбекистоннинг мудофаа қобилияти мустаҳкам, юқори салоҳият ва бой тажрибага эга. Бироқ муносабатларимизнинг ҳозирги ҳолатини мавжуд имкониятларимиз даражасида, деб бўлмайди. Шу нуқтаи назардан Президент Шавкат Мирзиёев билан учрашувда бир-биримизни қўллаб-қувватлаш, амалий ҳамкорлигимизни янада ривожлантириш, ҳарбий таълим соҳасида қўшма дастурларни амалга ошириш ва бошқа масалалар юзасидан фикр алмашдик.

Узбекский и турецкий народы связывают древняя история, общность ценностей и обычаев. В последние годы сделаны уверенные шаги по пути дальнейшего укрепления дружбы между нашими народами, развитию сотрудничества.
Это особо отметил прибывший в нашу страну с официальным визитом министр национальной обороны Турецкой Республики Нуреттин Джаникли в интервью корреспонденту УзА:
– В ходе встречи с Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым мы обсудили вопросы дальнейшего развития отношений между нашими странами. Эта встреча очень порадовала нас.
Узбекистан обладает мощной обороноспособностью, высоким потенциалом и богатым опытом в этой сфере. Однако нельзя сказать, что нынешнее состояние наших отношений соответствуют имеющимся возможностям. Поэтому в ходе встречи с Президентом Шавкатом Мирзиёевым обменялись мнениями по вопросам взаимной поддержки, дальнейшего развития практического сотрудничества, реализации совместных программ в сфере военного образования и другим.
Рады, что взаимовыгодное сотрудничество между нашими странами последовательно продолжается на новом этапе.