Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 29 июнь куни Туркман халқининг миллий етакчиси, Туркманистон Халқ Маслаҳати Раиси Гурбангули Бердимуҳамедов билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Гурбангули Бердимуҳамедовни таваллуд куни билан самимий қутлаб, унга мустаҳкам соғлик, бахт-саодат ва катта муваффақиятлар, қардош туркман халқига тинчлик-осойишталик ва равнақ тилади.
Унинг бугунги Туркманистонни ривожлантириш, мамлакатларимиз ўртасида дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлашга қўшаётган салмоқли ҳиссаси алоҳида қайд этилди.
Ўзбекистон ва Туркманистон етакчилари Қурбон ҳайити билан бир-бирини дилдан табрикладилар. Ўзбекистон Президенти янги Арқадағ шаҳри расман очилгани муносабати билан ҳам Гурбангули Бердимуҳамедовни қутлади.
Телефон мулоқоти чоғида мамлакатларимиз ўртасида савдо, инвестициялар, саноат, энергетика, қишлоқ хўжалиги ва транспорт соҳаларида кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди. Барча даражаларда самарали мулоқотлар, ҳудудлараро ва маданий-гуманитар алмашинувлар фаоллашгани таъкидланди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 29 июня провел телефонный разговор с Национальным лидером туркменского народа, Председателем Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
В начале беседы глава нашего государства сердечно поздравил Гурбангулы Бердымухамедова c днем рождения, искренне пожелав ему здоровья, благополучия и больших успехов, мира и процветания братскому туркменскому народу.
Особо подчеркнут его весомый вклад в развитие современного Туркменистана, укрепление узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
Лидеры Узбекистана и Туркменистана обменялись искренними поздравлениями в связи со священным праздником Курбан хайит. Президент Узбекистана также поздравил Гурбангулы Бердымухамедова с официальным открытием нового города Аркадаг.
В ходе телефонного разговора были обсуждены вопросы дальнейшего расширения многопланового сотрудничества двух стран в сферах торговли, инвестиций, промышленности, энергетики, сельского хозяйства и транспорта. Отмечена активизация плодотворных контактов на всех уровнях, в том числе межрегиональных и культурно-гуманитарных обменов.