Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Миср Араб Республикаси Президенти Абдулфаттоҳ ас-Сиси 28 июнь куни бўлиб ўтган телефон орқали мулоқотда бутун мусулмон уммати учун муқаддас Қурбон ҳайити билан бир-бирини самимий қутладилар. Ўзбекистон ва Мисрнинг дўст халқларига тинчлик-осойишталик, фаровонлик ва равнақ тилаклари билдирилди.
Жорий йилнинг февраль ойида Қоҳирага олий даражадаги расмий ташриф чоғида эришилган келишувларни амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
Мунтазам ва самарали мулоқотлар туфайли Ўзбекистон билан Миср ўртасидаги кенг қамровли ҳамкорлик муносабатлари аниқ мазмун билан бойиб бораётгани қайд этилди.
Товар айирбошлаш ҳажмини ошириш, икки мамлакат етакчи компаниялари иштирокидаги қўшма инвестиция лойиҳалари ва саноат кооперацияси дастурларини илгари суриш бўйича таъсирчан чоралар кўриш масалалари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон ва Миср етакчилари маданий-гуманитар алмашинувни янада фаоллаштириш муҳимлигини ҳам таъкидладилар.

28 июня в ходе состоявшегося телефонного разговора Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Арабской Республики Египет Абдельфаттах ас-Сиси обменялись теплыми поздравлениями в связи с наступившим священным для всей мусульманской уммы праздником Курбан хайит. Выражены искренние пожелания мира, благополучия и процветания дружественным народам Узбекистана и Египта.
Особое внимание было уделено практической реализации договоренностей, достигнутых в ходе официального визита на высшем уровне в Каир в феврале этого года.
Подчеркнуто, что благодаря регулярным и продуктивным контактам узбекско-египетские отношения всеобъемлющего сотрудничества наполняются конкретным содержанием.
Были рассмотрены вопросы принятия действенных мер по увеличению объемов товарооборота, продвижению совместных инвестиционных проектов и программ промышленной кооперации с участием ведущих компаний двух стран.
Лидеры Узбекистана и Египта также выступили за дальнейшую активизацию культурно-гуманитарного обмена.