Ўзбекистон Республикаси Президентининг Россия Федерацияси Президенти билан телефон орқали мулоқоти тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 20 апрель куни Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин билан телефон орқали мулоқот қилди.
Давлатимиз раҳбари Президент Владимир Путинга самимий қутлов ҳамда куни кеча Бухоро вилоятида Қандим газни қайта ишлаш мажмуаси қурилиши якунлангани ва ишга туширилгани муносабати билан бўлиб ўтган тантанали тадбирда Россиядан нуфузли делегация иштирок этгани учун чуқур миннатдорлик билдирди.
«ЛУКОЙЛ» компанияси билан ҳамкорликда табиий газни чуқур қайта ишлаш бўйича ишга туширилган юқори технологик ишлаб чиқариш мажмуаси мамлакатларимиз ўртасида тобора мустаҳкамланиб бораётган стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларининг яна бир ёрқин намунаси экани алоҳида таъкидланди.
Мулоқотда олий даражадаги учрашувлар чоғида эришилган келишувлар доирасида Ўзбекистон – Россия кўп қиррали алоқаларини янада ривожлантириш ва мустаҳкамлаш масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Шунингдек, минтақавий ва халқаро сиёсатнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Ўзбекистон Президенти Россия Президентига давлат ташрифи билан мамлакатимизга келишни яна бир бор таклиф этди. Таклиф мамнуният билан қабул қилинди. Ташрифнинг аниқ муддати дипломатик каналлар орқали келишиб олинади.
Мулоқот сўнггида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин турли форматларда ўзаро алоқаларни фаол давом эттиришга тайёр эканликларини таъкидладилар.

Сегодня, 20 апреля, состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.
Глава нашего государства выразил искреннюю признательность Президенту Владимиру Путину за направленное послание и участие представительной российской делегации в торжественных мероприятиях по случаю завершения строительства и запуска Кандымского газоперерабатывающего комплекса, прошедших накануне в Бухарской области.
Было особо отмечено, что созданное совместно с компанией «ЛУКОЙЛ» высокотехнологичное производство по глубокой переработке природного газа является ещё одним ярким примером укрепляющихся отношений стратегического партнерства и союзничества между нашими странами.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по вопросам дальнейшего расширения и углубления узбекско-российских многоплановых отношений в контексте реализации договоренностей, достигнутых на высшем уровне.
Рассмотрены также актуальные аспекты региональной и международной политики.
Президент Узбекистана вновь подтвердил приглашение Президенту России посетить нашу страну с государственным визитом. Приглашение было с благодарностью принято.
Конкретные сроки визита будут согласованы по дипломатическим каналам.
В завершение телефонного разговора Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Российской Федерации Владимир Путин подтвердили готовность продолжить активное взаимодействие в различных форматах.