Президентимиз Шавкат Мирзиёев жойларда ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг бориши, амалга оширилаётган бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари билан яқиндан танишиш, халқ билан мулоқот қилиш мақсадида шу йил 20-21 январь кунлари Қорақалпоғистон Республикасига ташрифи доирасида Хўжайли туманидаги 69-умумтаълим мактабида ҳам бўлиб, мактаблар инфратузилмасини янада яхшилаш, кадрлар тайёрлаш тизимини такомиллаштириш бўйича кўрсатмалар берганди.
– Давлатимиз раҳбари ташрифидан кейин Қорақалпоғистон Республикаси халқ таълими тизимида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда, – дейди Қорақалпоғистон Республикаси халқ таълими вазири Қодирбой Бектурдиев. – Умумтаълим мактаблари ва мактабгача таълим муассасаларининг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш, ёш авлоднинг ҳар томонлама пухта билим олиши учун зарур шароит ва имкониятлар яратишга алоҳида эътибор қаратилаётир. Жумладан, 40 умумтаълим мактаби, 20 мактабгача таълим муассасаси биносини янгидан қуриш, реконструкция ва мукаммал таъмирлаш ишлари давом этмоқда. Икки мактаб давлат бюджети маблағи ҳисобидан, 38 мактаб инвестиция киритиш йўли билан таъмирланаётир. 3 мактаб биноси янгидан қурилиб, 2017-2018 ўқув йилида фойдаланишга топширилади.
Президентимиз таклифи ва кўрсатмалари асосида Хўжайли туманидаги 69-умумтаълим мактабида жорий йил март ойидан мукаммал таъмирлаш ишлари бошланди. “Бахт Миратдин қурилиш” масъулияти чекланган жамияти томонидан таъмирланаётган мактаб Ватанимиз мустақиллигининг 26 йиллик байрами арафасида фойдаланишга топширилади.
– Давлатимиз раҳбарининг ташрифи кўп нарсани ўзгартириб юборди, – дейди мактаб директори Тозагул Абдураҳмонова. – Мактабимиз ҳаётида туб бурилиш бўлди. Ўқитувчи ва ўқувчилар учун жуда кенг имкониятлар яратилмоқда. Мактаб биносининг том қисмини янгилаш, эшик-ромларни замонавийларига алмаштириш, иситиш тизимида кўмир ва газда ишлайдиган ихчам қозонхоналар ўрнатиш ниҳоясига етказилди. Электр тармоғи бутунлай янгиланиб, водопровод ва канализация тармоқлари тортилди. Сўнгги пардозлаш ва ободонлаштириш ишлари авжида. Ўқувчиларимиз янги ўқув йилини бутунлай янгича қиёфа касб этган замонавий мактабда бошлайди. Бу барчамиз учун ўзига хос байрам совғаси бўлади. Аминбой Ортиқбоев, ЎзА

Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев в ходе состоявшейся 20-21 января текущего года поездки в Республику Каракалпакстан в целях ознакомления с ходом социально-экономических реформ, осуществляемой созидательной и благоустроительной работой на местах, для диалога с народом побывал также в общеобразовательной школе №69 Ходжейлийского района, дал указания по дальнейшему улучшению инфраструктуры школ, совершенствованию системы подготовки кадров.
– После посещения главы нашего государства в системе народного образования Республики Каракалпакстан осуществляется широкомасштабная работа, – говорит министр народного образования Республики Каракалпакстан Кодирбой Бектурдиев. – Особое внимание уделяется укреплению материально-технической базы общеобразовательных школ и дошкольных образовательных учреждений, созданию необходимых условий и возможностей для получения молодым поколением глубоких знаний. В том числе, продолжается работа по строительству, реконструкции и капитальному ремонту 40 общеобразовательных школ, 20 дошкольных образовательных учреждений. Две школы ремонтируются за счет средств государственного бюджета, 38 школ – за счет привлечения инвестиций. В 2017/2018 учебном году будут введены в эксплуатацию здания 3 школ.
В соответствии с поручениями Президента нашей страны в общеобразовательной школе №69 Ходжейлийского района с марта нынешнего года начался капитальный ремонт. Школа, ремонтируемая обществом с ограниченной ответственностью “Бахт Миратдин курилиш”, будет введена в строй накануне 26-летия независимости нашей Родины.
– Посещение главы нашего государства дало начало широким преобразованиям, – говорит директор школы Тозагул Абдурахмонова. – В жизни нашей школы произошли коренные изменения. Для учителей и учащихся создаются широкие удобства. Завершились работы по обновлению кровли школы, замене дверей и рам, установке компактных котельных, работающих на угле и газе. Полностью обновлена система подачи электричества, осуществлена прокладка водопровода и канализации. В самом разгаре отделочные и благоустроительные работы. Учащиеся начнут новый учебный год в современной школе, которая обрела совершенно новый облик. Это станет прекрасным праздничным подарком для всех нас. Аминбой Артыкбаев, УзА