Prezident Shavkat Mirziyoyev hududlardagi bunyodkorlik ishlari, yirik loyihalar va aholi hayoti bilan tanishish maqsadida Qoraqalpogʻiston Respublikasida boʻldi.
Davlatimiz rahbari 24-fevral kuni Beruniy tumaniga bordi.
Bu yerda Saudiya Arabistonining “ACWA Power” kompaniyasi bilan hamkorlikda shamol elektr stansiyasi qurilishi rejalashtirilgan. Shu munosabat bilan, ushbu majmuaga tamal toshi qoʻyish marosimi boʻldi.
– Qoraqalpogʻistonning insonlari mehnatkash, yeri boy. Endi shamollariyam iqtisodiyotga manfaat keltiradi. Agar biz katta-katta korxonalar quramiz, desak, hamkorlarimiz avvalambor “energetikang bormi, yoʻling bormi, infratuzilmang bormi” deb soʻraydi. Bu yerda quvvati 100 megavatt boʻlgan shamol elektr stansiyasi barpo etilishi hudud iqtisodiyotiga qoʻshimcha kuch, zamin boʻladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Qoraqalpogʻistonda yagona boʻlgan Taxiatosh issiqlik elektr stansiyasi bundan 65 yil avval qurilgan boʻlib, hudud ehtiyojini qondirish uchun yetarli emas edi. Shuning uchun ushbu stansiya 680 million dollar evaziga modernizatsiya qilinib, 560 megavatt quvvatlar ishga tushirildi.
Mana endi yangi yoʻnalishda, ekologik toza yana bir elektr stansiyasi qurilishi boshlanmoqda. Yillik quvvati 360 million kilovatt-soat boʻlgan ushbu loyiha 108 million dollar toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalar hisobiga amalga oshiriladi.
Bu loyiha ishga tushgach, 110 ming xonadonni qoʻshimcha elektr energiyasi bilan taʼminlash mumkin boʻladi. Yiliga 106 million kub metr tabiiy gazimiz tejaladi.
– Inson qadri uchun, degan bosh tamoyil asosida Qoraqalpogʻistonni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish boʻyicha ham katta marralar olganmiz.
Kelgusi besh yilda 2 ming 500 ta yangi korxona tashkil etib, sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmini qariyb ikki barobarga oshirish rejalashtirilgan. Qayta tiklanuvchi energiya manbalari bu ishlarga kuchli turtki beradi. Bundan farzandlarimiz, kelajak avlodlar ham manfaat koʻradi, – dedi davlat rahbari.
Loyiha boʻyicha Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining texnik koʻmagida eʼlon qilingan xalqaro tenderda Saudiya Arabistonining “ACWA Power” kompaniyasi 20 ga yaqin talabgorlar oʻrtasida gʻolib boʻlgan. Ushbu kompaniya tomonidan davlat-xususiy sheriklik asosida ishlab chiqariladigan shamol energiyasi uchun eng past tarif – 1 kilovatt-soat elektr uchun 2,56 sent taklif qilingan.
Yana bir muhim tomoni, stansiya qurilishida ming nafar qoraqalpoq yoshlari ham qatnashadi. U ishga tushgach esa, 100 nafar malakali muhandis va texnik xodimlar yuqori daromadli doimiy ish bilan taʼminlanadi.
Loyiha doirasida 25 ta shamol turbinasi oʻrnatiladi, 20 kilometr boʻlgan 220 kilovatt kuchlanishli elektr uzatish havo liniyasi qurilib, bu quvvatlar mamlakat yagona energetika tizimi bilan toʻliq ulanadi.
Prezidentimiz loyiha uchun zarur narsalarni mahalliylashtirishga alohida eʼtibor qaratish kerakligini taʼkidladi. Masalan, “Taxiatosh metall konstruksiya” zavodida tayanch ustunlar, “Nukus elektr apparat” korxonasida transformator va elektr texnika jihozlari, boshqa korxonalarda esa – kabel va oʻnlab turli mahsulotlar ishlab chiqarishni yoʻlga qoʻyish mumkin.
Qoraqalpogʻistonda shamol energiyasi ishlab chiqarish imkoniyatlari cheksiz ekani qayd etildi.
Ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududi, deb eʼlon qilingan Orolboʻyi mintaqasida boshlangan bu loyiha “yashil energiya” ishlab chiqarish boʻyicha “birinchi qaldirgʻoch”. Kelgusi besh yilda bu hududda quvvati qariyb 1 ming 800 megavatt boʻlgan 3 ta shamol stansiyasi ishga tushiriladi, – dedi davlatimiz rahbari.
Shundan soʻng Prezident Shavkat Mirziyoyev shamol elektr stansiyasi poydevoriga kapsula qoʻydi.
Marosimda “ACWA Power” kompaniyasi rahbari Muhammad Abdulla Abunayan, soha mutaxassislari, jamoatchilik vakillari soʻzga chiqdi.
Mamlakatimizda elektr energiyasi ishlab chiqarishni koʻpaytirish boʻyicha koʻplab loyihalar amalga oshirilmoqda. Oʻtgan yili Navoiy viloyati Karmana tumanida ilk quyosh fotoelektr stansiyasi ishga tushirilgan edi. Surxondaryo viloyati Sherobod tumanida shunday yana bir stansiya qurilishi boshlangan.
Umuman, bu sohada 3 milliard dollar miqdoridagi xorijiy investitsiyalar hisobiga, jami 2 ming 900 megavattli 10 ta quyosh va shamol elektr stansiyalari barpo etilmoqda.
Shundan soʻng Prezident Shavkat Mirziyoyev Nukus shahridagi Chimboy guzari mahallasida boʻldi.
Aholining turmush sharoitlarini koʻrish uchun aynan shu joyga kelingani bejiz emas. Odamlar bu yerga 2000-yillardan oʻrnasha boshlagan. Uylar rejasiz qurilgani sababli koʻchalar tartibsiz boʻlib qolgan, elektr energiyasi va ichimlik suvi yetishmasdi.
Hozirga kelib mahalla aholisi 14 mingdan oshgan. Bu yerda ijtimoiy infratuzilmani yaxshilash masalasi dolzarb boʻlib bordi. Va hudud yaqinda “Obod mahalla” dasturi doirasida obodonlashtirildi. Koʻchalar taʼmirlanib, piyodalar yoʻlakchasi qurildi.
Transformator va ustunlar oʻrnatilib, elektr tarmoqlari tortildi. Ariqlar tozalanib, daraxtlar ekildi.
Mahallada ish joyi va tibbiy xizmat yoʻq edi. Shu bois yengil konstruksiyadan toʻqimachilik korxonasi tashkil etildi. Bu yerda 300 dan ortiq xotin-qiz ish bilan taʼminlandi. Davlatimiz rahbari ular bilan suhbatlashdi.
– Mahalladagi oʻzgarishlarni, sizlarning ishli boʻlganingizni koʻrib, xursand boʻldim. Qoʻlida hunari bor ayolning kayfiyati yaxshi, oilasi ham barqaror boʻladi. Bunday ishlarni hali koʻp qilishimiz kerak. Albatta, qiyin boʻladi. Lekin biz bir oilamiz. Birlashib, hamma rejalarni amalga oshira olamiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezident bu yerda mahalla markazi qurish, shahardagi boshqa ogʻir hududdarni ham obod qilish boʻyicha koʻrsatmalar berdi.
Shu yerdagi tibbiy xizmat punkti ham koʻzdan kechirildi. Qoraqalpogʻistonda yangi klinikalar qurish, tibbiyot klasterlari tashkil etish rejalari muhokama qilindi.
Mahallaning “Koʻktepa” koʻchasidagi 8 ta uy namunaviy xonadonga aylantirilgan. Hovlilar tartibga keltirilib, issiqxonalar qurilgan. Prezident ulardan biri – Gabit Jusupov xonadonida mehmon boʻldi.
– Kechadan beri Qoraqalpogʻistonning eng uzoq, eng ogʻir hududlariga borayapmiz. Hozir menga aytishdi: Nukusda sharoiti yomon yana yettita mahalla bor ekan. Ularni ham obod qilish, yoʻlini, suvini, elektrini toʻgʻrilash boʻyicha rejalarni belgiladik, – dedi davlatimiz rahbari.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Nukus shahrida ish boshlagan plastik eshik va romlar korxonasini borib koʻrdi.
Bu loyiha uchun Jana bazar mahallasi hududidan 4 gektar yer ajratilib, 2 million dollarlik qurilish ishlari amalga oshirilgan. Zamonaviy asbob-uskunalar oʻrnatilib, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari tortilgan. Korxona jami 270 ming kvadrat metr eshik va deraza romlari tayyorlash quvvatiga ega. Bu yerda 230 kishi ish bilan taʼminlandi. Ularning koʻpchiligi yoshlar.
Davlatimiz rahbari korxonaning ish jarayoni, mahsulotlarini koʻzdan kechirdi.
Nukus shahriga Toshkent shahar hokimligi biriktirilgan. Hududning drayveri – oziq-ovqat va qurilish materiallari sanoati, turizm. Shu asosda Nukus shahrini 2022-yilda kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturi ishlab chiqilgan. Unga koʻra, umumiy qiymati 1 milliard 361 million soʻmlik 10 loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Buning natijasida qoʻshimcha 3 mingta ish oʻrni yaratiladi.
Prezident Jeke terek mahallasidagi yangi turar joy majmuasi qurilishi maydonida ham boʻldi. Bu yerda 5 ta 16 qavatli uy barpo etish moʻljallangan. Ularning bittasi hozir qurilmoqda.
Bu majmua yangi turdagi qurilish konstruksiyasi asosida tiklanadi. Tashqi devorlar uch qoplamali boʻlib, xonadonlarning qishda iliq, yozda salqin turishini taʼminlaydi. Uylar zamonaviy jihozlanib, tayyor holda topshiriladi.
Davlatimiz rahbari Nukus shahridagi investitsiya loyihalari situatsion markazi faoliyati bilan tanishdi.
Bu muassasa biznes loyihalarni shakllantirish, amalga oshirish va monitoring qilish boʻyicha yaxlit tizim sifatida ishlaydi. “Yagona darcha” tamoyili asosida vazirlik, idora, hudud va tashkilotlar oʻrtasida tezkor hamkorlikni taʼminlaydi.
Markazda uchta – hududiy loyiha guruhi, strategik rivojlantirish guruhi va tadbirkorlarga tezkor yordam guruhi bor. Shuningdek, Tadbirkorlar kengashi boʻlib, loyiha guruhlari bilan birga yangi gʻoya va takliflarni muhokama qiladi hamda ularga ishbilarmonlarni jalb etadi.
Bundan tashqari, Investitsiya va tashqi savdo vazirligi, Savdo-sanoat palatasi mutaxassislari hududda imkoniyati bor loyihalarni ishlab chiqib, tayyor holda aholiga taklif qiladi.
Markazga yetakchi sanoat tarmoqlarining vakillari biriktirilgan. Prezidentimizga Qoraqalpogʻistonda ushbu tarmoqlarda rejalashtirilgan loyihalar haqida axborot berildi.
Avval xabar qilinganidek, Orolboʻyi hududini birgalikda rivojlantirish uchun viloyat hokimliklari ham jalb etilgan. Ular tomonidan Qoraqalpogʻistonning har bir tumani boʻyicha loyihalar ishlab chiqilgan. Markazda ushbu rejalar taqdimoti ham oʻtkazildi.

Президент Шавкат Мирзиёев для ознакомления с осуществляемой созидательной работой, крупными проектами на местах и жизнью населения посетил Республику Каракалпакстан.
24 февраля глава государства посетил Берунийский район.
Здесь запланировано строительство ветряной электростанции ​​в сотрудничестве с саудовской компанией ACWA Power. В связи с этим состоялась церемония закладки первого камня этого комплекса.
— У Каракалпакстана трудолюбивый народ, богатая земля. Теперь и ветры этого края будут приносить пользу экономике. Если мы скажем, что собираемся строить крупные предприятия, наши партнеры сначала спросят: «Есть ли у вас энергия, дороги, инфраструктура?». Поэтому строительство ветряной электростанции мощностью 100 мегаватт станет дополнительным подспорьем для экономики региона, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Единственная в Каракалпакстане электростанция – Тахиаташская ТЭС – была построена 65 лет назад и не удовлетворяла потребности региона. Поэтому станция была модернизирована за 680 миллионов долларов, введены дополнительные мощности на 560 мегаватт.
Сегодня начинается строительство новой, экологически чистой электростанции. Проект годовой мощностью 360 миллионов киловатт-часов будет финансироваться за счет прямых иностранных инвестиций в размере 108 миллионов долларов.
Когда проект будет запущен, можно будет обеспечить электроэнергией 110 тысяч домохозяйств. Это позволит экономить 106 миллионов кубометров природного газа в год.
— Мы поставили перед собой большие цели и по социально-экономическому развитию Каракалпакстана на основе принципа «Во имя чести и достоинства человека». В ближайшие пять лет планируется создать 2,5 тысячи новых предприятий и почти вдвое увеличить объем промышленного производства. Мощным толчком для этого станет использование возобновляемых источников энергии. От этого выиграют наши дети и будущие поколения, — сказал Президент.
Компания ACWA Power из Саудовской Аравии выиграла международный тендер с участием около 20 претендентов, объявленный при техническом содействии Европейского банка реконструкции и развития. Компания предложила самый низкий тариф – 2,56 цента за 1 киловатт-час электроэнергии, производимой в рамках государственно-частного партнерства.
Важное значение имеет и то, что в строительстве станции примут участие тысячи каракалпакских молодых людей. 100 квалифицированных инженерно-технических специалистов будут обеспечены высокооплачиваемой работой после запуска станции.
Проект предусматривает установку 25 ветряков, строительство 20-километровой линии электропередачи мощностью 220 киловатт, которая будет полностью интегрирована в энергосистему страны.
Президент подчеркнул необходимость уделить особое внимание локализации производства компонентов, необходимых для проекта. Например, на заводе «Тахиатош металл конструкция» можно наладить производство опорных конструкций, на предприятии «Нукус электроаппарат» – трансформаторов и электрооборудования, на других предприятиях – кабелей и десятков других видов продукции.
Отмечалось, что потенциал ветроэнергетики в Каракалпакстане колоссален.
— Этот проект, запущенный в Приаралье, объявленном зоной экологических инноваций и технологий, является первым шагом в производстве зеленой энергии. В ближайшие пять лет в регионе будут введены в эксплуатацию три ветряных электростанции мощностью около 1800 мегаватт, — сказал глава государства.
Затем Президент Шавкат Мирзиёев заложил капсулу в первый камень станции.
На церемонии выступили генеральный директор ACWA Power Мухаммад Абдулла Абунаян, эксперты отрасли и представители общественности.
В стране реализуется множество проектов по наращиванию производства электроэнергии. В прошлом году в Карманинском районе Навоийской области была введена в эксплуатацию первая солнечная фотоэлектрическая станция. Строительство аналогичной станции началось в Шерабадском районе Сурхандарьинской области.
В целом за счет иностранных инвестиций в размере 3 миллиардов долларов строятся 10 солнечных и ветряных электростанций общей мощностью 2900 мегаватт.
Затем Президент Шавкат Мирзиёев посетил махаллю «Чимбой гузари» в городе Нукусе.
Неспроста лидер нашей страны приехал именно сюда, чтобы ознакомиться с условиями жизни населения. Люди начали заселять эти места с 2000-х годов. Дома строились без плана, улицы расположены хаотично, не хватало электричества и питьевой воды.
В настоящее время в махалле проживают более 14 тысяч человек. Назревал вопрос улучшения социальной инфраструктуры. И недавно махалля была благоустроена в рамках программы «Обод махалла». Улицы отремонтированы, построены пешеходные дорожки.
Установлен трансформатор и проложены электросети. Очищены арыки, посажены деревья.
В махалле были проблемы с трудоустройством и оказанием медицинских услуг. Поэтому организовано швейное предприятие с использованием легких конструкций. Здесь обеспечены работой более 300 женщин. Глава государства побеседовал с ними.
— Рад видеть изменения в махалле, то, что вы имеете работу. Если у женщины есть дело, то у нее хорошее настроение и благополучие в семье. Мы должны сделать больше в этом направлении. Конечно, будет нелегко. Но мы одна семья. Сплотившись, способны воплотить все планы, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент дал указания по строительству махаллинского центра и благоустройству других районов города с плохими условиями.
Президент осмотрел и новый медицинский пункт. Здесь обсуждены планы по строительству новых клиник, организации медицинских кластеров в Каракалпакстане.
Восемь домов на улице Куктепа махалли превращены в образцовые. Дворы приведены в порядок, построены теплицы. Президент побывал в гостях в доме Габита Жусупова.
— Со вчерашнего дня начали посещать самые отдаленные, самые тяжелые районы Каракалпакстана. Мне сейчас сказали, что, оказывается, в Нукусе есть еще семь махаллей с плохими условиями. Мы составили планы по благоустройству, исправлению положения с дорогами, водоснабжением, электричеством в этих махаллях, — сказал глава государства.
Президент Шавкат Мирзиёев также ознакомился с деятельностью нового предприятия по изготовлению пластиковых дверей и рам в городе Нукусе.
Проект реализован в махалле «Жана базар» на территории площадью 4 гектара, выполнены строительные работы на 2 миллиона долларов. Установлены современное оборудование, проложены инженерные коммуникации. Предприятие способно производить в год 270 тысяч квадратных метров дверей и рам. Здесь работают 230 человек, в большинстве – молодежь.
Глава государства ознакомился с технологическим процессом, осмотрел продукцию предприятия.
За городом Нукусом закреплен хокимият города Ташкента. Драйверы развития города – пищевая промышленность и индустрия строительных материалов, туризм. С учетом этого была разработана программа комплексного социально-экономического развития Нукуса в 2022 году. Она предусматривает реализацию 10 проектов на общую сумму 1 миллиард 361 миллион сумов. В результате будет создано 3 тысячи рабочих мест.
Президент посетил также площадку строительства нового жилищного комплекса на территории махалли «Жеке терек». Здесь планируется возведение пяти 16-этажных домов. Сейчас идет строительство первого дома.
В данном комплексе будут применены строительные конструкции нового типа. Внешние стены будут выполнены из трех слоев, что обеспечит оптимальную температуру в домах зимой и летом. Квартиры будут с готовым ремонтом и современным оснащением.
Глава государства ознакомился в городе Нукусе с деятельностью ситуационного центра инвестиционных проектов.
Центр представляет собой единую систему формирования, реализации и мониторинга бизнес-проектов. Здесь оперативно взаимодействуют министерства, ведомства, регионы и организации по принципу «единое окно».
В центре действуют три группы – региональных проектов, стратегического развития и оперативного содействия предпринимателям. Также создан Совет предпринимателей, который обсуждает с проектными группами новые идеи и предложения, привлекает деловых людей к их реализации.
Кроме того, специалисты Министерства инвестиций и внешней торговли и Торгово-промышленной палаты разрабатывают и предлагают населению готовые проекты с учетом специфики региона.
За центром закреплены представители ведущих отраслей промышленности. Президенту представлена информация о запланированных отраслевых проектах для Каракалпакстана.
Как сообщалось ранее, для совместного развития Приаралья привлечены хокимияты областей. Ими разработаны проекты по каждому району Каракалпакстана. В центре состоялась презентация этих планов.