Prezident Shavkat Mirziyoyev Bo‘zatov tumaniga kelib, “Yoshlik” mahalla fuqarolar yig‘inida yashovchi Juginis Jumanazarov xonadonida mehmon bo‘ldi.
Juginis og‘a rafiqasi Salima opa bilan besh qizni tarbiyalab voyaga yetkazgan. Ular ta’lim, madaniyat, qishloq xo‘jaligi, iqtisodiyot sohalarida faoliyat yuritmoqda. Kenja qizi Ulzoda Jumanazorova karate bo‘yicha O‘zbekiston chempioni.
Davlatimiz rahbari oilaning turmush tarzi, ular timsolida butun bo‘zatovliklarning yashash sharoitlari bilan qiziqdi.
Oila tomorqadan unumli foydalanmoqda. Issiqxona tashkil etilgan, mevali daraxtlar va poliz mahsulotlari yetishtirilmoqda.
– Bo‘zatovda azaldan mirishkor odamlar yashaydi, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Yeri unumdor, sho‘ri yo‘q. Lekin uzoq yillar imkoniyatlar tahlil qilinmay, biroz e’tiborsiz qolgandi. Bo‘zatov xalqidan qarzimiz bor edi. Eng yaqin markaz – Kegeyli tumani markazigacha salkam 100 kilometr edi. Endi shu yerning o‘zida sharoit yaratib, davlat xizmatlarini yo‘lga qo‘yib, ish o‘rinlari tashkil etishga harakat qilayapmiz. Tadbirkorlarni ishontirib, subsidiya bersak, infratuzilmani yaxshilab, aholini ko‘chib kelishga jalb etsak, bu hudud katta imkoniyatlarga ega.
Bo‘zatov tumani davlatimiz rahbari tashabbusi bilan 2019 yilda qayta tashkil etilgan edi. Keyingi ikki yilda bu yerda ko‘p qavatli uylar, savdo majmualari, ming o‘rinli amfiteatr, sport maydoni, Yoshlar markazi qurildi, yo‘llar ta’mirlandi. To‘qimachilik korxonasi ish boshladi.
Xonadondan chiqishda bo‘zatovlik ekologlar, mahalliy aholi vakillari bilan muloqot bo‘ldi.
– Ichki imkoniyatlardan foydalanib, tinimsiz harakat qilmasak, natija bo‘lmaydi. Shuning uchun Bo‘zatov tumanini rivojlantirish bo‘yicha alohida qaror qabul qilish maqsadidamiz. Masalan, tumanda 11 ming gektar unumdor yer foydalanilmay turibdi. Endi bu joyni ilg‘or viloyatlardan biriga biriktirib, nasoslarini tiklab, yaxshi nasl va navlar olib kelib, yetishtirilgan mahsulotlarni sotib oladigan tizim tashkil etamiz, – dedi Prezident.
Bo‘zatovliklar hududdagi o‘zgarishlarni aytib, bu boradagi e’tibori uchun davlatimiz rahbariga minnatdorlik bildirdi.

Президент Шавкат Мирзиёев прибыл в Бозатауский район и посетил дом жителя махалли «Ёшлик» Жугиниса Джуманазарова.
Жугинис-ага вместе с супругой Салимой-опа вырастили пять дочерей, которые сегодня трудятся в сферах образования, культуры, сельского хозяйства и экономики. Младшая дочь Улзода Джуманазорова — чемпионка Узбекистана по карате.
Главу государства поинтересовался жизнью семьи, и на ее примере — условиями жизни в Бозатау.
Семья эффективно пользуется приусадебным участком. Есть теплица, выращиваются фруктовые деревья и бахча.
— В Бозатау всегда предприимчивые умелые люди, — сказал Шавкат Мирзиёев. — Земля здесь плодородная, незасоленная. Но долгие годы возможности здесь не анализировались, район немного остался вне внимания. Словом, мы задолжали перед жителями Бозатау. До ближайшего центра в Кегейлийском районе было почти 100 километров. Теперь мы пытаемся создать здесь условия, наладить государственные услуги, организовать рабочие места. Если мы убедим предпринимателей, предоставим субсидии, улучшим инфраструктуру и сделаем привлекательным переезд сюда, у этого района будут большие возможности.
Бозатауский район был заново образован в 2019 году по инициативе главы государства. За последние два года здесь были построены многоэтажные дома, торговые центры, амфитеатр на тысячу мест, спортивная площадка, Центр молодежи, отремонтированы дороги. Открыто текстильное предприятие.
На выходе из дома состоялась беседа с бозатаускими экологами, местными жителями.
— Если не использовать внутренние возможности, не работать упорно, результатов не будет. Поэтому мы намерены принять отдельное постановление по развитию Бозатауского района. Например, 11 тысяч гектаров плодородных земель в районе не используются. Мы закрепим эти земли за одной из передовых областей, восстановим насосы, привезем лучшие породы и сорта, создадим систему, которая будет закупать заготовленную продукцию, — сказал Президент.
Жители Бозатау отметили происходящие изменения в районе и поблагодарили главу государства за внимание.