Oʻzbekistonning Birinchi Prezidenti xotirasi yodga olindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 2-sentyabr kuni Oʻzbekistonning Birinchi Prezidenti Islom Karimov haykali poyiga gulchambar qoʻyib, uning yorqin xotirasiga hurmat bajo keltirdi.
Davlatimiz rahbarining 2017-yil 25-yanvardagi qaroriga muvofiq, 2-sentyabr sanasi Birinchi Prezident Xotirasi kuni sifatida nishonlanadi. Mamlakatimiz tarixini, Islom Karimov xizmatlarini eʼzozlash xalqimizga, yoshlarimizga maʼnaviyat yetkazadi.
Shavkat Mirziyoyev Oʻzbekiston Respublikasi Mustaqilligining yigirma toʻqqiz yilligiga bagʻishlangan nutqida Birinchi Prezidentimiz boshchiligida qoʻlga kiritilgan davlat mustaqilligi asriy orzumizni amalda taʼminlagan olamshumul voqea ekanini taʼkidladi.
Islom Karimov nomidagi ilmiy-maʼrifiy yodgorlik majmuasida Qurʼon tilovat qilindi.
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati va Qonunchilik palatasi, Prezident Administratsiyasi, Vazirlar Mahkamasi, vazirlik va idoralar, poytaxt jamoatchiligi vakillari ham monument poyiga gullar qoʻydi.

Отдана дань уважения памяти Первого Президента Узбекистана
Президент Шавкат Мирзиёев 2 сентября возложил венок к подножию памятника Первому Президенту Узбекистана Исламу Каримову и отдал дань уважения его светлой памяти.
В соответствии с постановлением главы нашего государства от 25 января 2017 года в нашей стране 2 сентября установлено Днем памяти Первого Президента. Уважение истории страны, почитание заслуг Ислама Каримова служит повышению духовности нашего народа, молодежи.
Шавкат Мирзиёев в своем выступлении по случаю двадцать девятой годовщины независимости Республики Узбекистан отметил, что достижение государственной независимости под руководством Первого Президента стало событием исключительной значимости, воплотившем в жизнь эту многовековую мечту.
В Научно-просветительском мемориальном комплексе имени Ислама Каримова прочитаны суры из Корана.
Представители Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса, Администрации Президента, Кабинета Министров, министерств и ведомств, общественности столицы также возложили цветы к монументу.