Afg‘oniston Prezidenti Buxoroga jo‘nab ketdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan rasmiy tashrif bilan mamlakatimizda bo‘lib turgan Afg‘oniston Islom Respublikasi Prezidenti Muhammad Ashraf G‘ani 6 dekabr kuni Buxoro viloyatiga jo‘nab ketdi.
Avval xabar qilinganidek, tashrifning asosiy tadbirlari 5-dekabr kuni bo‘lib o‘tdi.
Muhammad Ashraf G‘ani Mustaqillik maydoniga tashrif buyurdi. Hazrati Imom majmuasidagi tarixiy-ma’rifiy yodgorliklarni ziyorat qildi. Toshkent qishloq xo‘jaligi texnikasi zavodida mamlakatimizda ishlab chiqarilayotgan sanoat mahsulotlari bilan tanishdi.
Ko‘ksaroy qarorgohida bo‘lib o‘tgan muzokaralarda savdo-iqtisodiyot, transport, tranzit, energetika, kimyo, agrosanoat, ta’lim, madaniyat va boshqa sohalarda hamkorlikni rivojlantirish, o‘zaro manfaatli loyihalarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Muzokaralar yakunida O‘zbekiston va Afg‘oniston Prezidentlarining Qo‘shma bayonoti, shuningdek, mamlakatlarimiz o‘rtasida turli sohalardagi hamkorlikni yanada mustahkamlashga qaratilgan 16 hujjat imzolandi.

Находящийся в нашей стране с официальным визитом по приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Президент Исламской Республики Афганистан Мохаммад Ашраф Гани 6 декабря отбыл в Бухару.
Как сообщалось ранее, основные события визита состоялись 5 декабря.
Мохаммад Ашраф Гани посетил площадь Мустакиллик, ознакомился с историко-духовными памятниками в комплексе Хазрати Имама, осмотрел выставку производимой в нашей стране продукции в Ташкентском заводе сельскохозяйственной продукции.
На прошедших в резиденции Куксарой переговорах были обсуждены вопросы дальнейшего развития сотрудничества в торгово-экономической, транспортной, транзитной, энергетической, химической, агропромышленной, образовательной, культурной и других сферах, реализации совместных взаимовыгодных проектов.
По итогам переговоров были подписаны Совместное заявление Президентов Узбекистана и Афганистана, а также 16 документов, нацеленных на дальнейшее укрепление двухстороннего сотрудничества в различных сферах.