Poytaxtimizdagi Shanxay hamkorlik tashkiloti Mintaqaviy aksilterror tuzilmasining Ijroiya qo‘mitasida 15-iyun kuni Hindiston Respublikasi va Pokiston Islom Respublikasining davlat madhiyalari yangrab, davlat bayroqlari ko‘tarildi.
Hindiston va Pokistonning ShHT a’zosi maqomiga ega bo‘lgani munosabati bilan tashkil etilgan ushbu tadbirda ShHT MATT Ijroiya qo‘mitasi, vazirlik va idoralar, mamlakatimizda akkreditatsiyadan o‘tgan diplomatik korpus vakillari ishtirok etdi.
ShHT Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi Ijroiya qo‘mitasi direktori Yevgeniy Sisoyev, O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Anvar Nosirov va boshqalar Shanxay hamkorlik tashkiloti o‘z faoliyatida o‘zaro ishonch va manfaatdorlik, maslahatlashuv, birgalikda taraqqiy etishga intilish tamoyillariga qat’iy amal qilgan holda o‘tgan davr mobaynida nufuzli xalqaro tashkilotga aylanganini ta’kidladi.
ShHTning global iqtisodiy-ijtimoiy, xalqaro ahamiyatga molik dolzarb muammolarni bartaraf etishdagi, dunyoda xavfsizlik, barqarorlik va izchil taraqqiyotni ta’minlashdagi ahamiyati va ta’siri oshib borayotgani tashkilotga a’zo bo‘lish, kuzatuvchi va muloqot bo‘yicha sheriklar qatoriga qo‘shilish istagini bildirayotgan mamlakatlar ko‘payayotganida yaqqol namoyon bo‘lmoqda.
Joriy yilning 8-9-iyun kunlari Ostona shahrida o‘tgan Shanxay hamkorlik tashkiloti Davlat rahbarlari kengashining majlisida Hindiston va Pokiston tashkilot a’zoligiga qabul qilindi. Ikki davlatning ShHTga a’zo davlat maqomini olish yo‘lidagi majburiyatlari to‘g‘risidagi memorandumlar ShHTning 2016-yil Toshkentda o‘tgan sammitida imzolangan edi.
– Bugungi marosimda ishtirok etish men uchun katta sharaf, – dedi Hindiston Respublikasining mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi Vinod Kumar. – ShHTning Ostona sammitida Hindiston Respublikasi Bosh vaziri Narendra Modi Hindistonning ShHTga a’zo davlatlar bilan aloqalari uzoq tarixga borib taqalishini, o‘zaro ishonch va hurmat siyosiy va iqtisodiy hamkorlikning asosi ekanini ta’kidladi. Hindistonning ShHT a’zoligiga qabul qilingani ko‘p tomonlama hamkorlikni yangi bosqichga ko‘tarishga xizmat qiladi.
– Pokistonning ShHT a’zoligiga qabul qilinishini qo‘llab-quvvatlagani uchun Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlardan minnatdormiz, – dedi Pokiston Islom Respublikasining mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi Riaz Husayn Buxari. – Pokiston o‘zaro ishonch, tenglik, madaniy xilma-xillikka hurmat bilan yondashuv va umumiy rivojlanishga intilish tamoyillariga to‘la rioya qiladi. Mamlakatimizning ShHT a’zoligiga qabul qilingani uning tashkilotga a’zo davlatlar bilan hamkorligini har sohada yanada rivojlantirishga ulkan hissa qo‘shadi.
Hindiston va Pokistonning ShHT a’zosi maqomiga ega bo‘lishi ko‘p tomonlama hamkorlikning yangi ufqlarini ochishga, mintaqa va dunyoda tinchlik va barqarorlikni, izchil taraqqiyotni ta’minlashda ShHT rolini oshirishga xizmat qiladi. ShHT faoliyatidagi savdo-iqtisodiy aloqalarni, transport, investitsiya, turizm va boshqa sohalarda o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirish imkonini kengaytiradi.

В Исполнительном комитете Региональной антитеррористической структуры Шанхайской организации сотрудничества в столице нашей страны 15 июня прозвучали государственные гимны и были подняты флаги Республики Индия и Исламской Республики Пакистан.
В этом мероприятии, организованном в связи с получением Индией и Пакистаном статуса государства-члена ШОС, приняли участие представители Исполнительного комитета РАТС ШОС, министерств и ведомств, аккредитованного в нашей стране дипломатического корпуса.
Директор Исполнительного комитета Региональной антитеррористической структуры ШОС Евгений Сысоев, заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Анвар Насыров и другие отметили, что Шанхайская организация сотрудничества за истекший период превратилась в авторитетную международную организацию, опираясь в своей деятельности на принципы взаимного доверия и взаимных интересов, консультативности, стремления к совместному развитию.
Усиление значения и влияния ШОС в решении глобальных общественно-экономических, имеющих международное значение проблем, обеспечении безопасности, стабильного и последовательного развития в мире ярко проявляется в увеличении количества стран, стремящихся к членству в этой организации, присоединению к ряду партнеров в качестве наблюдателей и партнеров по диалогу.
На состоявшемся 8-9 июня этого года в городе Астане заседании Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества Индия и Пакистан были приняты в члены организации. Меморандумы двух стран об обязательствах для получения статуса государства-члена ШОС были подписаны на саммите, состоявшемся в 2016 году в Ташкенте.
– Участие в сегодняшней церемонии для меня большая честь, – говорит Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Индия в нашей стране Винод Кумар. – На саммите ШОС в Астане Премьер-министр Республики Индия Нарендра Моди отметил, что история взаимоотношений с государствами-членами ШОС имеет глубокие корни, взаимное доверие и уважение являются основой политического и экономического сотрудничества. Принятие Индии в ШОС способствует подъему многостороннего сотрудничества на новый уровень.
– Мы благодарны государствам-членам Шанхайской организации сотрудничества за поддержку членства Пакистана в ШОС, — говорит Чрезвычайный и Полномочный Посол Пакистана Риаз Хусайн Бухари. – Пакистан полностью следует принципам взаимного доверия, равенства, уважительного подхода к культурному разнообразию и принципам стремления к общему развитию. Принятие нашей страны в ШОС станет весомым вкладом в развитие ее сотрудничества с государствами-членами ШОС во всех сферах.
Получение Индией и Пакистаном статуса члена ШОС будет способствовать открытию новых горизонтов многостороннего сотрудничества, повышению роли ШОС в обеспечении мира и стабильности, последовательного развития в регионе и мире. Расширит торгово-экономические связи в деятельности ШОС, взаимовыгодное сотрудничество в сфере транспорта, инвестиций, туризма.