Tasavvurga sig‘maydigan texnologiyalarToshkentda bo‘lib o‘tgan M2M texnologiyalari bo‘yicha uchinchi Xalqaro biznes anjumanida AKT sohasida faoliyat yurituvchi 250 dan ortiq mahalliy va xorijiy olimlar, mutaxassislar ishtirok etdi. Anjumanda M2M texnologiyalari va «IoT» ashyolar interneti sohalaridagi zamonaviy taraqqiyot tendensiyalari, ilmiy tadqiqotlar va so‘nggi ishlanmalar muhokama qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommuniksiyalarini rivojlantirish vazirining birinchi o‘rinbosari O.Umarov, «Ucell» kompaniyasining bosh direktori T.Gryunberg va boshqalar O‘zbekistonda xalqaro konsalting va IT-kompaniyalari bilan hamkorlikda raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish strategiyasi ishlab chiqilayotganini ta’kidladi. Strategiyada O‘zbekistonda kelgusi besh, yetti yil davomida raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish uchun zarur kompleks chora-tadbirlar va qarorlar o‘z aksini topadi. M2M texnologiyalari va «IoT» ashyolar interneti mazkur loyihaning muhim unsurlaridan biri bo‘ladi.
Bundan tashqari, ushbu texnologiyalar “Xavfsiz shahar” konsepsiyasini bosqichma-bosqich joriy etish dasturini amalga oshirishda muhim ahamiyat kasb etadi. Poytaxtimizning Sergeli tumanidagi mavzelardan birida masofadan turib boshqariladigan, ma’lumotlarni avtomatik ravishda ishlaydigan va qator foydali funksiyalarga ega zamonaviy smart-kameralar o‘rnatildi. Yaqinda qabul qilingan “Xavfsiz turizm” konsepsiyasini amalga oshirish dasturi bu texnologiyalarni Samarqand, Shahrisabz, Buxoro va Xiva shaharlarida joriy etishni ko‘zda tutadi.
– Biz ham magistral gaz quvurlarida, ham xonadonlarda ishlaydigan tabiiy gaz hisobini nazorat qiluvchi avtomatlashtirilgan tizimni joriy qildik, – deydi «O‘ztransgaz» AJ xizmati boshlig‘i o‘rinbosari F.Aliyev. – Tizim masofadan turib zangori olov transportirovkasini amalga oshiruvchi va tartibga soluvchi texnik uzellar hisobini yuritish imkonini beradi. Bu, o‘z navbatida, ko‘p jarayonlarning avtomatlashishiga olib keldi. Qo‘yilgan vazifalarga muvofiq, gaz hisoblagichlar ishini avtomatik tarzda nazorat qilish maqsadida barcha eng zamonaviy texnologiyalar va tizimlarni birlashtiruvchi yangi tizim ishlab chiqiladi.

Более 250 отечественных и зарубежных ученых и специалистов в сфере ИКТ приняли участие в 3-й ежегодной международной бизнес-конференции по М2М-технологиям, прошедшей в Ташкенте. На ней обсуждены современные тенденции развития, научные изыскания и последние разработки в области М2М-технологий и интернета вещей «IoT».
Первый заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Узбекистана О.Умаров, генеральный директором компании «Ucell» Т.Грюнберг и другие отметили, что в Узбекистане осуществляется разработка стратегии развития цифровой экономики страны, которая ведется в тесном сотрудничестве с международными консалтинговыми и IT-компаниями. В ней будет заложен комплекс мер и решений, необходимых для развития цифровой экономики в Узбекистане на последующие 5-7 лет. При этом М2М-технологии и интернет вещей «IoT» станут одними из важнейших элементов этого проекта.
— Мы внедрили автоматизированную систему контроля учета природного газа, которая работает как на магистральных трубопроводах, так и на бытовом уровне, — говорит заместитель начальника службы АО «Узтрансгаз» Ф.Алиев. — Система позволяет дистанционно вести учет за техническими узлами, регулирующими и осуществляющими транспортировку голубого топлива, что позволило автоматизировать многие процессы. В соответствии с поставленными задачами будет разработана новая система, которая объединит все самые современные технологии и системы в целях автоматизированного контроля за работой газовых счетчиков.