Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 30-yanvar kuni Islom Karimov haykali poyiga gulchambar qoʻydi.
Mamlakatimizning Birinchi Prezidenti Islom Karimov mustaqil Oʻzbekistonga asos solgan, xalqimiz mehrini qozongan, xalqaro miqyosda tan olingan davlat va siyosat arbobi edi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning eʼtibori va tegishli qarori bilan uning xotirasi abadiylashtirildi, hurmati joyiga qoʻyildi. Birinchi Prezidentimiz tavallud topgan 30-yanvar kunini nishonlash ezgu anʼanaga aylandi.
“Bu sanani munosib oʻtkazish bizning oʻz tariximizga, mustaqilligimizga boʻlgan hurmatimizni, xalq, millat sifatidagi madaniyatimiz va saviyamizni namoyon etadi” degan edi davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev.
Qurʼoni karimdan tilovat qilindi. Islom Karimovning serqirra faoliyati, olijanob insoniy fazilatlari yodga olindi.
Gul qoʻyish marosimida Prezident Administratsiyasi, parlament palatalari va hukumat aʼzolari, ilm-fan va madaniyat namoyandalari, ziyolilar, shahar jamoatchiligi ishtirok etdi.
Birinchi Prezidentimizning Samarqand va Qarshi shaharlaridagi haykallari poyiga ham gullar qoʻyildi.

Шавкат Мирзиёев почтил память Первого Президента
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 30 января возложил цветы к подножию памятника Исламу Каримову.
Первый Президент нашей страны, основатель независимого Узбекистана Ислам Каримов был всенародно любимым и международно признанным государственным и политическим деятелем.
Благодаря вниманию Президента Шавката Мирзиёева, соответствующим постановлением была увековечена память и отдаются должные почести Первому Президенту. Стало доброй традицией отмечать его день рождения – 30 января.
Как отмечал глава государства Шавкат Мирзиёев, празднование этой исторической даты на высоком уровне является проявлением уважения к нашей истории и независимости, демонстрацией культуры народа и нации.
Прочитаны суры из священного Корана. Говорилось о многогранной деятельности, благородных качествах Ислама Каримова.
В церемонии возложения цветов приняли участие представители Администрации Президента, члены парламента и правительства, деятели науки и культуры, творческая интеллигенция, общественность города.