Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Rossiya Federatsiyasi Hukumati Raisini qabul qildi
1-noyabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev SHHT Hukumat rahbarlari kengashi majlisida ishtirok etish uchun mamlakatimizga amaliy tashrif bilan kelgan Rossiya Federatsiyasi Hukumati Raisi Dmitriy Medvedevni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni samimiy qutlar ekan, koʻp asrlik doʻstlik, oʻzaro ishonch, hurmat va qoʻllab-quvvatlash anʼanalariga asoslangan Oʻzbekiston-Rossiya munosabatlari izchil rivojlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
Dmitriy Medvedev samimiy qabul hamda mamlakatlarimizning koʻp qirrali munosabatlarini har tomonlama mustahkamlashga qaratayotgan eʼtibori uchun Oʻzbekiston Prezidentiga minnatdorlik bildirib, Rossiya Prezidenti Vladimir Putinning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Uchrashuvda taʼkidlanganidek, avvalo oliy darajada yoʻlga qoʻyilgan faol munosabatlar va konstruktiv muloqot ikki tomonlama hamkorlikni misli koʻrilmagan darajaga koʻtarish va uni yangi amaliy mazmun bilan boyitishga xizmat qilib kelmoqda.
Savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va kooperatsion aloqalar izchil rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Neft-gaz, energetika, transport, qishloq xoʻjaligi va boshqa tarmoqlarda istiqbolli loyihalar amalga oshirilmoqda. Hududlararo va madaniy-gumanitar almashinuvlar, jumladan, fan, taʼlim va turizm sohasidagi sheriklik kengaymoqda.
Mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashildi. Tomonlarning BMT, SHHT, MDH va boshqa koʻp tomonlama tuzilmalar doirasida hamkorlikni mustahkamlashga intilishi taʼkidlab oʻtildi.
Boʻlajak oliy darajadagi tadbirlarga tayyorgarlik koʻrish masalalari ham muhokama qilindi.
Uchrashuvda Oʻzbekiston va Rossiya oʻrtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada chuqurlashtirish borasidagi oʻzaro intilish qatʼiy ekani tasdiqlandi.

1 ноября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял Председателя Правительства Российской Федерации Дмитрия Медведева, который находится в нашей стране с рабочим визитом в рамках участия в заседании Совета глав правительств ШОС.
Глава нашего государства, тепло приветствуя гостя, с глубоким удовлетворением отметил динамичное развитие узбекско-российских отношений, основывающихся на традициях многовековой дружбы, доверия, взаимного уважения и поддержки.
Дмитрий Медведев, выразив искреннюю признательность Президенту Республики Узбекистан за сердечный прием и уделяемое внимание всестороннему наращиванию многоплановых отношений двух государств, передал приветствия и самые добрые пожелания от Президента России Владимира Путина.
В ходе встречи подчеркнуто, что интенсивные контакты и конструктивный диалог, прежде всего на высшем уровне, способствовали выводу двустороннего сотрудничества на беспрецедентный уровень и наполнению его новым практическим содержанием.
С удовлетворением отмечено поступательное развитие торгово-экономических, инвестиционных и кооперационных связей. Осуществляются перспективные проекты в нефтегазовой, энергетической, транспортной, сельскохозяйственной и других отраслях. Расширяются межрегиональные и культурно-гуманитарные обмены, в том числе в области науки, образования и туризма.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки. Выражено взаимное стремление к углублению взаимодействия в рамках ООН, ШОС, СНГ и других многосторонних структур.
Обсуждены вопросы подготовки к предстоящим мероприятиям на высшем уровне.
Подтверждена взаимная приверженность дальнейшему укреплению отношений стратегического партнерства и союзничества между Узбекистаном и Россией.