Shavkat Mirziyoyev Janubiy Koreya - O‘zbekiston biznes-forumida ishtirok etdi
Davlatimiz rahbari 23-noyabr kuni ikki mamlakatning iqtisodiy va moliyaviy tuzilmalari rahbarlari, yetakchi ishbilarmonlari ishtirokidagi Janubiy Koreya – O‘zbekiston  biznes forumida qatnashdi.
Koreya Respublikasi Prezidenti Mun Chje Inning forum ishtirokchilariga qutlovi o‘qib eshittirildi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev so‘zga chiqib, ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalar rivojlanib borayotgani, O‘zbekistonda biznes yuritish uchun yetarli sharoit va imkoniyatlar yaratilayotganini qayd etdi. Koreya  Respublikasi biznesvakillari bilan hamkorlik qilishdan manfaatdor ekanligini ta’kidladi.
Janubiy koreyalik moliya va ishbilarmon doira vakillari O‘zbekistonda faol biznes yurtish uchun yaratilgan sharoitlarni yuqori baholab, o‘zaro hamkorlikni yanada rivojlantirishga tayyorligini ma’lum qildi.
So‘zga chiqqanlar ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalar rivojida janubiy koreyalik sarmoyadorlarlar faoliyati muhim o‘rin tutayotganini ta’kidladi.
Koreya Respublikasining O‘zbekiston iqtisodiyotiga jalb etgan investitsiyalari hajmi 7 milliard AQSh dollaridan oshgan. Yurtimizda mazkur mamlakat kapitali ishtirokida 461 korxona foaliyat yurtitmoqda.
Mazkur korxonalar neft-gaz, neft-kimyo va kimyo, qazish, mashinasozlik, elektrotexnika hamda to‘qimachilik sohalarida, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, transport va logistika hamda turizm yo‘nalishlarida muvaffaqiyatli ish olib bormoqda.

Шавкат Мирзиёев принял участие в Южнокорейско-узбекском бизнес-форуме
На встрече зачитано приветственное послание Президента Республики Корея Мун Чжэ Ина участникам бизнес-форума.
На мероприятии выступил Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев. Глава нашего государства отметил развитие торгово-экономических связей двух стран, создаваемые в Узбекистане условия и возможности для ведения бизнеса, заинтересованность нашей страны в сотрудничестве с корейскими предпринимателями.
Представители финансовых и деловых кругов Южной Кореи высоко оценили созданные в Узбекистане условия для активного бизнеса и выразили готовность еще более развивать сотрудничество.
Выступившие отметили, что деятельность южнокорейских инвесторов играет важную роль в развитии торгово-экономических связей двух стран.
Объем привлеченных в экономику Узбекистана инвестиций Республики Корея превысил 7 миллиардов долларов США. В нашей стране действует 461 предприятие с участием южнокорейского капитала. Эти предприятия успешно действуют в нефтегазовой, нефтехимической и химической, машиностроительной, электротехнической и текстильной отраслях, сферах информационно-коммуникационных технологий, транспорта, логистики и туризма.