Bolalar koʻp tarmoqli tibbiyot markazi eng zamonaviy, mamlakatimiz uchun bazaviy boʻladi
Yashnobod tumanida Janubiy Koreyaning Iqtisodiy rivojlantirish va hamkorlik fondi bilan birgalikda barpo etilayotgan ushbu markaz 4 qavatli 4 ta blokdan iborat boʻladi. Unga 42 million dollarlikdan ziyod eng zamonaviy uskunalar oʻrnatiladi. Bu bolalar kasalliklariga 100 foiz diagnostika qoʻyish va davolash imkonini beradi.
Davlatimiz rahbari mazkur tibbiyot markazi qurilishini borib koʻrdi.
– Diagnostika toʻgʻri boʻlmagani, shifokorlar malakasi yetishmagani tufayli bemor bolalar, ularning ota-onalari koʻp qiynalardi, ogʻirroq kasal boʻlsa, sogʻligi nuqsonli boʻlib ham qolardi. Bu markazning eng muhim tomoni shundaki, u mamlakatimizdagi hamma muassasalar uchun bazaviy boʻladi. Telemeditsina orqali uzoq hududlarimizdagi bolalarga ham yordam koʻrsatiladi, – dedi Prezident.
Shavkat Mirziyoyev kadrlar tayyorlash masalasiga katta eʼtibor berish kerakligini taʼkidladi. Bu borada ham Janubiy Koreya bilan hamkorlik qilinmoqda. Pusan universitetida 19 nafar shifokor malaka oshirib keldi. Yana koʻplab shifokor, hamshira va axborot texnologiyalari boʻyicha mutaxassislar malaka oshirishga yuboriladi.
Ushbu muassasa yonida Janubiy Koreya bilan hamkorlikda kattalar uchun ham koʻp tarmoqli tibbiyot markazini qurish rejalashtirilgan. 300 oʻringa moʻljallangan bu shifoxonada kardioxirurgiya, neyroxirurgiya, endovaskulyar xirurgiya, angionevrologiya va ortopediya boʻlimlari faoliyati yoʻlga qoʻyiladi. Bu yerda yiliga 8 mingdan ortiq yuqori texnologik operatsiyalarni oʻtkazish imkoniyati yaratiladi.

Детский многопрофильный медицинский центр будет базовым и самым современным для страны
Центр, строящийся в Яшнабадском районе совместно с Фондом экономического развития и сотрудничества Южной Кореи, будет состоять из 4 четырехэтажных блоков. В нем будет установлено новейшее оборудование общей стоимостью более 42 миллионов долларов. Это позволит осуществлять высокоточную диагностику и эффективное лечение детских заболеваний.
Глава государства ознакомился со строительством медицинского центра.
— Из-за неправильной диагностики, недостатка врачебной квалификации больные дети, их родители сталкивались с трудностями, а если болезнь серьезная — ребенок мог остаться нездоровым на всю жизнь. Самая важная особенность центра в том, что он будет базовым для остальных таких учреждений в нашей стране. Посредством телемедицины будет оказываться помощь и детям в отдаленных районах, — сказал Президент.
Шавкат Мирзиёев отметил, что необходимо уделить больше внимания подготовке кадров. Сотрудничество с Южной Кореей ведется и в этом направлении. Так, в Пусанском университете повысили квалификацию 19 врачей. Еще множество врачей, медсестер, специалистов по информационным технологиям будут отправлены на стажировку за рубеж.
Рядом с данным учреждением планируется строительство многопрофильного медцентра и для взрослых, также в сотрудничестве с Южной Кореей. В клинике, рассчитанной на 300 койко-мест, будут действовать отделения кардиохирургии, нейрохирургии, эндоваскулярной хирургии, ангионеврологии и ортопедии. Здесь будет возможность проводить в год более 8 тысяч высокотехнологичных операций.