O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev va Germaniya Federativ Respublikasi Prezidenti Frank-Valter Shtaynmayer tor doirada va kengaytirilgan tarkibda muzokara o‘tkazdi.
Davlatimiz rahbari uchrashuv avvalida Germaniya Prezidenti va xalqini GFR tashkil topgani hamda Bosh qomusi qabul qilinganining 70 yilligi munosabati bilan tabrikladi.
Germaniya Federal prezidenti davlatimiz rahbariga mamlakatimizga tashrif bilan kelish taklifi va ko‘rsatilayotgan samimiy mehmondo‘stlik uchun minnatdorlik bildirdi.
Muzokaralarda siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, moliyaviy-texnik va madaniy-gumanitar hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari batafsil muhokama qilindi, xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik muammolar ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston bilan Germaniya o‘rtasida izchil siyosiy muloqot yo‘lga qo‘yilgan. Frank-Valter Shtaynmayer GFR tashqi ishlar vaziri sifatida 2006 va 2016 yillarda ham yurtimizga tashrif buyurgan. Prezident Shavkat Mirziyoevning 2019 yil yanvarda Germaniyaga rasmiy tashrifi davlatlararo munosabatlarda yangi sahifa ochdi.
Ko‘ksaroydagi uchrashuvda ko‘p qirrali hamkorlikni qo‘llab-quvvatlash va o‘zaro tajriba almashishda parlamentlar muhim o‘rin tutayotgani ta’kidlandi. Bu borada 23 may kuni Toshkentda o‘tkazilgan konstitutsion tizim va parlamentarizm bo‘yicha O‘zbekiston – Germaniya forumi har jihatdan foydali bo‘lgani qayd etildi.
Tomonlar savdo-iqtisodiy hamkorlikning bugungi holatini baholab, uni kengaytirishning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab oldilar. 2018 yilda o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 25 foizga o‘sib, 77O million dollardan oshgani, joriy yil yanvardagi kelishuvlardan so‘ng Germaniya kompaniyalarining O‘zbekiston bozoriga qiziqishi tobora ortib borayotgani ta’kidlandi.
Mamlakatlarimiz xalqaro tuzilmalar doirasida ham yaxshi hamkorlik qilib kelmoqda. O‘zbekiston Germaniyaning BMT Xavfsizlik Kengashi doimiy a’zoligiga intilishini qo‘llab-quvvatlaydi.
Germaniya O‘zbekistonning mintaqada barqarorlikni mustahkamlash, Afg‘onistonda tinchlik jarayoniga ko‘maklashish, Orol dengizi qurishi oqibatlarini bartaraf etishga qaratilgan sa’y-harakatlarini yuqori baholaydi.
Muloqotda tomonlar xalqaro tashkilotlar doirasida bir-birini qo‘llab-quvvatlashda davom etishini bildirdi. O‘zbekiston – Yevropa Ittifoqi formati doirasidagi aloqalarni rivojlantirish masalalari ham muhokama qilindi.
Terrorizm va ekstremizmga qarshi kurashish, xavfsizlik sohasida hamkorlikni mustahkamlash masalalari ko‘rib chiqildi. Prezidentlar Afg‘onistonda ijtimoiy-iqtisodiy, investitsiyaviy va infratuzilmaviy loyihalarni amalga oshirish maqsadida O‘zbekiston-Germaniya maslahatlashuvlari mexanizmining yo‘lga qo‘yilishini ma’qulladilar.
Muzokaralarda O‘zbekiston va Germaniyaning keng ko‘lamli hamkorlikni rivojlantirishga intilishi, barcha masalalar bo‘yicha qarashlari o‘xshash va yaqinligi yana bir bor o‘z tasdig‘ini topdi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Федеративной Республики Германия Франк-Вальтер Штайнмайер провели переговоры в узком и расширенном форматах.
В начале встречи глава нашего государства искренне поздравил Президента и народ Германии с 70-летием принятия Основного закона и образования Федеративной Республики Германия.
Федеральный президент Германии поблагодарил лидера Узбекистана за приглашение посетить с визитом нашу страну и оказываемый теплый прием. Выражена признательность за поздравления и проведенные совместные мероприятия в Ташкенте в связи со знаменательными событиями.
На переговорах обстоятельно обсуждены вопросы дальнейшего расширения политического, торгово-экономического, инвестиционного, финансово-технического и культурно-гуманитарного сотрудничества, а также международной и региональной повестки.
Между Узбекистаном и Германией поддерживается последовательный политический диалог. Франк-Вальтер Штайнмайер посещал нашу страну в 2006 и 2016 годах в качестве министра иностранных дел ФРГ. Официальный визит Президента Шавката Мирзиёева в Германию в январе 2019 года открыл новую страницу в развитии межгосударственных отношений.
В ходе встречи в резиденции Куксарой отмечалась важная роль парламентов двух стран в поддержке многопланового сотрудничества и обмене опытом. Весьма полезным в этом плане оказался состоявшийся 23 мая в Ташкенте узбекско-германский юридический форум.
Стороны оценили нынешнее состояние торгово-экономического сотрудничества и определили приоритетные направления его расширения. Отмечалось, что в 2018 году объем взаимного товарооборота вырос на 25% и превысил 770 миллионов долларов. После январских встреч на высшем уровне все больше немецких компаний проявляют практический интерес к рынку Узбекистана. Проанализированы и определены меры по подготовке и ускорению совместных инвестиционных проектов и программ.
Наши страны тесно взаимодействуют и в рамках международных структур. Узбекистан поддерживает стремление Германии стать постоянным членом Совета Безопасности ООН.
В Берлине высоко оценивают усилия Узбекистана по укреплению стабильности в регионе, содействию мирному процессу в Афганистане, преодолению последствий Аральской катастрофы.
Стороны выразили готовность продолжать оказывать взаимную поддержку в рамках международных организаций. Обсуждены также вопросы взаимодействия в формате Узбекистан – Европейский союз.
Рассмотрены вопросы противодействия терроризму и экстремизму, укрепления сотрудничества в области безопасности. Президенты приветствовали запуск механизма узбекско-германских консультаций по Афганистану для продвижения социально-экономических, инвестиционных и инфраструктурных проектов в этой стране.
На переговорах вновь подтверждены взаимная приверженность Узбекистана и Германии развитию полномасштабного сотрудничества, близость и совпадение позиций по всем обсужденным вопросам.